Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Peynir peşinde koşan festival
Peynir peşinde koşan festival
Seyahat 29 Mayıs 2016 - 01:13
Peynir-Yuvarlama-Festivali-(3)

Cooper's Hill Peynir Yuvarlama Festivali, İngiltere'de 200'ü aşkın yıldır süren bir gelenek. Her yıl baharın gelişiyle mayıs ayında düzenlenen bu festival, Gloucestershiren'ın Brockworth köyünde yaşayan insanlar tarafından başlatılmış. Zamanla önce ülke genelinde, sonra da tüm dünyada bilinirliğini artıran ve uluslararası bir festival olma yolunda ilerleyen festival, adını etkinliğin gerçekleştiği Cooper's Tepesi'nden alıyor.

Peynir-Yuvarlama-Festivali-(1)

Festivalin ana etkinliği bir yarıştan ibaret. Yarışta amaç, yaklaşık 45 derece açıya sahip bir bayırdan aşağı bırakılan peynir tekerlerleklerini yakalamak. Biri büyük (4 kg ağırlığında), diğer üçü küçük (1,5 kg ağırlığında) olmak üzere toplam dört peynir tekerleğinin bayırdan bırakılmasından bir saniye sonra katılımcılar koşmaya başlayarak yarışı başlatıyor. Aslını isterseniz zirveden yuvarlanan peynirin hızı saatte 100 kilometreyi bulduğu için bu çok adil bir yarış değil. Zira bu şartlarda peynirin yakalanması mümkün değil. Dolayısıyla bir noktadan sonra amaç peyniri yakalamaktan ziyade bitiş çizgisini herkesten önce geçmek oluyor. Zorlu bir mücadelenin ardından bitiş çizgisini ilk bitiren ise dört kilogramlık büyük peynir ödülünün sahibi oluyor.

Peynir-Yuvarlama-Festivali-(5)

Yuvarlanan peynir, sert bir peynir türü. Daha iyi yuvarlanabilmesi için çevresine ahşaptan bir şerit çekiliyor ve yarışın başında renkli kurdelelerle süsleniyor. Festival alanında yer alan standlarda aynı şekilde tasarlanmış bu peynir türünden bulmak mümkün. Dolayısıyla yarışa katılmama niyetindeyseniz peynirinizin parasını ödeyerek bir kenardan izleyebilirsiniz. Festivalin 1988 yılından bu yana tek bir peynir tedarikçisi var. Yerel bir peynir üreticisi olan 89 yaşındaki Diana Smart ve oğlu Rod.

Peynir-Yuvarlama-Festivali-(4)

Her yıl çok sayıda kişinin izlemeye gittiği festival, dünyanın en ilginç festivalleri arasında yer alıyor. Önceki senelerde yaşanan ciddi sakatlanmalar sebebiyle festival 2010 yılında yasaklanmıştı. Ancak yine de gayriresmi yollardan, pek çok kişinin katılımıyla yarışlar devam ediyor. 2013 yılında yaşanan sakatlanmalara önlem almak amacıyla gerçek peynir tekerleği yerine, köpükten yapılmış teker kullanılmıştı. Ancak bu da bayırdan aşağı koşan katılımcıların ufak da olsa sakatlanmalarını engelleyemedi.
Londra'ya 50 kilometre uzaklıkta düzenlenen festival, farklı cinsiyet ve yaş gruplarının katılımıyla gerçekleşiyor. Etkinliğin bu seneki tarihi ise 30 Mayıs.