Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Pura Vida! Kosta Rika
Pura Vida! Kosta Rika
İspanyolca’da “costa” kıyı, “rica” ise zengin anlamına geliyor.
Seyahat 29 Mart 2016 - 02:26

Zengin biyolojik çeşitliliği, yaşamaya elverişli iklimi ve bereketli toprağı nedeniyle çoğu yazar tarafından “cennet” olarak tanımlanır. Türk vatandaşlarından vize istemeyen bu ülke tam anlamıyla bir turizm merkezi.

Kuzeyinde Nikaragua, güneyinde Panama ile komşu olan Kosta Rika'nın 2 büyük okyanusa da kıyısı var. Batısında Pasifik Okyanusu, doğusunda ise bembeyaz kumsalları Nikaragua'dan Panama'ya kadar uzanan Atlantik Okyanusu yer alır.
Hava sıcaklıklarının 21-27 derece arasında değiştiği ülkede biri Temmuz-Ekim arası olan yağışlı sezon, diğeri Aralık-Mayıs arası olan kurak sezon olmak üzere 2 mevsim yaşanır. Haziran ve Kasım mevsim geçişleridir.

Kısa Kısa Kosta Rika (https://gezimanya.com/kosta-rika)

Yüzölçümü: 51.100 kilometrekare
Nüfus: 4,6 milyon (%66 Beyaz/Castizo, %14 Mestizo, %9 Göçmen, %2 Amerindian, %9 diğer)
Resmi dil: İspanyolca. Ancak halk arasında Mekatelyu ve Bri Bri lehçesi gibi yerel diller de konuşulur.
Para birimi: Costa Rica Colonu
Juan Santa Maria uluslararası havaalanı şehre 23 km mesafede

Dünyada kalkınan ülkeler sıralamasında 62. sırada yer alan Kosta Rika Orta Amerika'nın en pahalı ülkesi. Ülkede yeme-içme çok pahalı değil ancak konaklama fiyatları diğer Orta Amerika ülkeleri ile kıyaslandığında daha yüksek.
Kristof Kolomb'un 1502 senesinde Kosta Rika'ya gelişi ile burada İspanyol koloniyal dönemi başlar. Kosta Rika 15 Eylül 1821 tarihinde İspanya'dan bağımsızlığını ilan eder. Ancak daha sonra Meksika'ya bağlanır. Kısa süren bu bağlılık 1 Temmuz 1823'te sona erer. Orta Amerika Birleşik Devletleri'ne dahil olur. Devletler topluluğu 21 Mart 1847'de dağılınca yeniden bağımsız olur.

7 Kasım 1949 Anayasası'nda orduyu kaldırıp, ordu mensubu subayları öğretmen olarak atar. Yani “Eğitim Seferberliği” başlatır. Günümüzde Kosta Rika'da okuryazar oranı % 94,9'dur.
Genel olarak Kosta Rika'da Monteverde Bulut Ormanı'nı, Arenal Volkanı ve Tabacon Kaplıcaları'nı, kaplumbağaları ile ünlü Tortugero Milli Parkı'nı, Karayip sahillerindeki sörf yapılan plajları, Drake Körfezi'ni ve Corcovado Ulusal Parkı'nı, el sanatları ile ünlü olan Grecia ve Sarchi bölgesini, özellikle Doka kahve plantasyonlarını, Cataline adasındaki mantarları görmeniz; yağmur ormanında teleferiğe binmeniz; Pacuarede'de rafting yapmanız; San Jose ulusal tiyatrosunda bir gösteri izlemeniz ve Playa del Coco'da dalış yapmanız önerilir.

Monteverde Bulut Ormanı

100'den fazla memeli türü, insan dilini en iyi taklit edebilen papağan (Kosta Rika'nın simgesi) Scarlet papağanının da aralarında yer aldığı 400'ün üzerinde kuş türü, kırmızı gözlü ağaç kurbağasının da aralarında bulunduğu 120 amfibiyan ve sürüngen türü ile 2500 bitki ve on binlerce böcek türünü barındıran Monteverde Bulut Ormanı içerisinde farklı alanlarda sürüngen müzesi, böcek müzesi gibi merkezler de yer alıyor. Ormandaki kelebek çiftliğini ziyaret ederseniz, kelebeğin kozadan çıkış anına tanık olabilirsiniz.
Park içinde uzunlukları 80 ila 157 metre arasında değişen 12 tane sallanan köprü var. Orman içinde 1,5 saatlik bir yürüyüş turu yaparsanız 12 köprüden de geçmiş oluyorsunuz.

İspanyolca kum noktası anlamına gelen Puntarenas bölgesi Kosta Rika'nın Pasifik kıyısına kadar uzanıyor. İspanyolların en eski yerleşim yerlerinden biri olan bölgede Nicolay Körfezi'nde tekne turu yapılabilir.

Arenal Volkanı ve Tabacon Spa

Dünyanın kilometrekare başına en fazla volkan düşen ülkesi Kosta Rika'da toplam 25 volkan var. Bunların 7 tanesi aktif. En yeni ve aktif volkan günümüzden 7 bin sene önce oluşmuş olan Arenal volkanı. Gece Arenal Volkanı manzaralı bir yerde kalırsanız, bazı akşamlar kırmızı lav akıntılarını görebilirsiniz. Bu volkanın hemen yamacında bir de üzerinde rüzgâr sörfü başta olmak üzere pek çok su sporunun yapıldığı Arenal Gölü yer alıyor. Özellikle rüzgar sörfü için çoğu listede ilk 10'da yer alıyor.

Volkanın ısıttığı yer altı sularından faydalanan pek çok konaklama tesisi ise bu bölgede turistlere hizmet veriyor. Pek çoğu gece yarısına kadar açık olan bu sıcak su kaynakları ya da kaplıcalardan Tabacon Spa en popüleri. Buradaki kaplıca tesisleri geceyarısına kadar açık. Çok sayıda doğal havuz var.
Arenal Volkanı, Kosta Rika'nın Alajuela kantonu sınırları içerisinde yer alıyor. Bu kantonun merkezi de kendi ile aynı adı taşıyan Alajuela. Denizden 952 metre yükseklikte kurulmuş olan şehir, Kosta Rika'nın en büyük 3. şehri. 1834-1837 seneleri arasında kısa bir sure Kosta Rika'ya başkentlik yapmış olan şehir aynı zamanda 1856'de ölen ulusal kahraman Juan Santa Maria'nın da doğum yeri.

Poas Volkanı ve Botos Lagünü

Deniz seviyesinden 2574 metre yükseklikte yer alan Poas volkanı 1828'den beri 39 kez faaliyete geçmiş. Halen aktif olan ve sürekli gaz püskürten Poas Volkanı özellikle 1996 senesinde meydana gelen depremden sonra aktivitesini arttırmış. Püskürttüğü gazda %10 oranında asit bulunduğu, özellikle de göz ve akciğerleri olumsuz etkilediği için bu bölgede fazla kalınmaması konusunda her yerde uyarılar var.

En son MÖ 7500 senesinde meydana gelen patlama sonucu ortaya çıkmış olan Botos lagünü zümrüt yeşili ile turkuaz arası rengi ile mutlaka görülmeli. Çapı 400 metre, en derin yeri 14 metre olan lagün Poas volkanına yürüme mesafesinde.

Başkent San Jose (https://gezimanya.com/kosta-rika/san-jose)

Deniz seviyesinden 1.170 metre yükseklikte bir vadide kurulmuş olan San Jose, 1823'ten beri (1834-1837 yılları arası hariç) Kosta Rika'nın başkenti. Merkez nüfusu yaklaşık 290.000 kişi. Buraya İspanyolların yerleşimi 1736'lara rastlıyor. Buraya, daha yeni bir yerleşim olduğundan, “Yeni Şehir” anlamına gelen Villa Nueva da deniliyor. İlk kurulduğu zamanlar bir tütüncülük merkezi olan bölge aynı Havana gibi puroları ile ünlü. 19. yüzyıl boyunca San Jose Kosta Rika'da kahvenin üretim merkezi olmuş.
Tarih boyunca ekonomi, finans ve kültür merkezi olan San Jose'nin en kalabalık ve hareketli caddesi araç trafiğine kapalı olan 1,5 km uzunluğundaki Avenida Central. San Jose'de görülmesi gereken yerler arasında; Mercado Central yani merkez pazar, demokrasi parkı, 1843'e tarihlenen Kosta Rika Üniversitesi, 1971'e tarihlenen Ulusal Üniversite, Paris operası örnek olarak alınan Melico Salazar tiyatro binası, 1897 senesinde kahve baronları Cafetaleros tarafından neoklasik tarzda yaptırılan ulusal tiyatro binası, 19. yüzyıla tarihlenen katedral ve ulusal müze sayılabilir.

Karayip Sahilleri

Kosta Rika'nın Karayip kıyı kesimindeki en gelişmiş kent aynı zamanda ticaret ve liman kenti olan Limon. Nikaragua ve Panama arasındaki Kosta Rika kıyı şeridi yaklaşık 125 mil uzunluğunda olup hindistancevizi ağaçlarının uzandığı bembeyaz kumsalları ile ülkenin en popüler tatil merkezi. Bu bölgede çoğunlukla Afro-Karayip olarak tanınan etnik grup yaşıyor.
Limon'un kuzeyinde yer alan Tortuguero Milli Parkı kaplumbağaların yuva yaptığı sahilleri de kapsıyor. Bu milli parkta kanallar arasında bot ile gezinti yaparsanız yaban hayatı daha rahat gözlemleyebilirsiniz.
Limon'un doğusunda yer alan Cahuita ise deniz kaplumbağalarının yumurtlama yeri olan bir diğer milli park. Burası aynı zamanda beyaz kumlu plajları ve tropikal bitki örtüsü ile dikkat çekiyor.

Sörfçüleri cezbeden merkez: Puerto Viejo de Talamanca

Limon ile Panama arasında Talamanca Dağları bulunur. O nedenle buradaki Puerto Viejo şehrinin uzun adı Puerto Viejo de Talamanca'dır. Yani Talamanca Dağları'nın eski limanı. Eski bir sahil yerleşimi olan bölge özellikle plajları ile sörfçüleri cezbeden bir merkezdir.
Kosta Rika'da yaşayan halkın % 85'i burada yaşamaktan çok mutlu. En popüler deyimleri ise “Pura Vida!” yani “İşte hayat bu!”

Nasıl Gidilir?

Eğer havayolu ile Kosta Rika'ya gelmeyi planlıyorsanız başkent San Jose giriş kapısı diyebiliriz. Pek çok noktadan San Jose'ye uçuş var. Eğer karayolu ile seyahat ediyorsanız, Nikaragua tarafından geçişte Penas Blancas, Panama'dan seyahat ediyorsanız Sixaola sınırından geçebilirsiniz. Ancak Penas Blancas Orta Amerika'daki en kalabalık sınırlardan biri. Sixaola sınırı ise iki ülkeyi birbirine bağlayan üzerinden tren yolu geçen köprüsü ile oldukça enteresan.YAZI VE FOTOĞRAFLAR: Dr. Hüseyin Yılmaz