Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Saksonya’nın kalbi: DRESDEN
Saksonya’nın kalbi: DRESDEN
Berlin Duvarı’nın yıkılmasına kadar Doğu Almanya sınırları içinde kalmış olan Dresden, günümüzde Almanya’nın Saksonya Eyaleti’nin başkenti
Seyahat 14 Şubat 2016 - 00:00

Elbe Nehri üzerinde yer alan kentin adı “bataklık ormanları sakinlerinin yeri” anlamına gelen “drezdane” kelimesinden türemiş. Barok mimarinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapan kent Katedralleri, sarayları, kuleleri ile yıllar boyu pek çok ressama ilham veren bir kent olmuş.


Kubbesiz kilise

Liepzig'e 1.5 saat, Berlin'e ise 2 saat mesafede olan kenti sindirerek gezmek isterseniz en az 2 tam gün ayırmalısınız. Dresden, cuma gününü hafta sonuna bağlayanlar için hem Berlin, hem de Liepzig ile birleştirilebilecek bir rota. Gitmek için en ideal dönem ise mayıs-ekim arası. Hem hava şartları daha elverişli hem de festivallere denk gelebileceğiniz zamanlar. Ancak ziyaret için Schengen vizesi gerektiğinden önceden planlamanızda yarar var.

Kentin kültürel olarak doruk noktasına ulaşması 18. Yüzyıl'da hüküm süren güçlü Augustus dönemine rastlıyor. Zwinger ve Frauenkirche gibi Dresden'in simgesi haline gelmiş yapılar hep bu döneme tarihleniyor. 2. Dünya Savaşı sırasında özellikle de 1945'te Dresden bombardıman altında kalınca pek çok tarihi yapı harap olmuşsa da kısa sürede kentin birçok simgesi kısa sürede onarılmış ve tarihe yeniden kazandırılmış. Kent eski şehir Altstadt ve yeni şehir Neustadt olmak üzere iki kısma ayrılıyor. Eski kent kısmı kentin turistik cazibe merkezi. Bu bölümde barok kiliseler, saraylar, dünyaca ünlü müzeler, pasajlar yer alıyor. Neustadt denilen yeni şehir tarafı ise gece hayatının, alışveriş merkezlerinin iş dünyasının yer aldığı bölge. Buradaki en ünlü alışveriş caddesi ise Königstraße. Kentin bir de Outer Neustadt olarak adlandırılan bohem bir bölgesi var. Burada ikinci el plak, giysi, kitap satan enteresan dükkânlar, antikacılar, daha çok sanatçı kesimin gittiği bar ve gece kulüpleri yer alıyor. Kentin kalbi ve cazibe merkezi Altstadt rahatlıkla yürüyerek keşfedilmeye müsait.


Zwinger Sarayı

Zwinger Sarayı
1709 yılında inşa edilmiş olan Zwinger sarayı, kral Güçlü Augustus'un gösterişli yapılar yaparak zenginliğini göstermesinin bir kanıtı. Günümüzde Rembrandt, Rubens, Botiçelli ve Tziano gibi önemli ressamların eserlerinin de sergilendiği bir müze.

Fürstenzug

Fürstenzug
1127 ve 1904 yılları arasında Saksonya Krallığı'nı yöneten kralları, lordları ve düklerini resmeden dev bir porselen tablo. 2. Dünya Savaşı'nda yıkılmamış nadir yapılardan biri olan Fürstenzug'un yapımında 23 bin parça Meissner porseleni kullanılmış. Dünyanın en büyük porselenden yapılmış mozaik resmi.

Dresden'de yerel lezzetleri tatmayı unutmayın...

Tiyatro Meydanı ve Semper Opera Binası
Kentin en geniş meydanlarından biri olan Tiyatro Meydanı'ndaki en önemli yapı Rönesans, Yunan ve Barok mimarisini harmanlayan Mimar Gottifried Semper tarafından yapılmış olan Semper Opera binası. Bu binanın karşısına geçip rehberinizden başına gelen talihsizlikleri dinlemelisiniz. Meydanın sağ tarafındaki çok sayıda aziz figürü ile süslenmiş kubbesi olmayan kilisenin yapımında Floransa'nın etkisi büyük.

Frauenkirche

Frauenkirche
2. Dünya Savaşı'nda tamamen yerle bir olan ve yıllar boyunca yıkıntı halinde kalan Frauenkirche 2005 yılından beri ziyaretçilere açık.


Brühlsche Terrasse

Brühlsche Terrasse
Rönesans döneminden kalma bir kalenin üzerine inşa edilmiş olan 500 metre uzunluğundaki bu teras, Avrupa'nın balkonu olarak adlandırılıyor.Terastan baktığınızda Elbe Nehri üzerindeki Augustus Köprüsü ve Carola Köprüsü'nün yansımaları görülmeye değer.

THEATRE PLATZ

Sophienkeller

Sophienkeller

Dresden'in en pahalı ve lüks oteli olan Taschenberg Palais bünyesindeki Sophienkeller kesinlikle görülmesi gereken bir restoran. Bu restoran sadece yemekleri ile değil, etkileyici dekorasyonu ile de size ziyafet yaşatacak. Dresden'in sosisleri ve bölgenin Sakson kekleri oldukça meşhur. Gitmişken denemeden dönmeyin!

Grünes Gewölbe
Avrupa'nın en geniş hazinelerinden birine ev sahipliği yapan bu tarih müzesinde krala ait koleksiyonlar oldukça dikkat çekici.

Son güncelleme: 00:19 - 14.02.2016