Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Seyahatli Bir Hayatı Yakalayın
Seyahatli Bir Hayatı Yakalayın
Seyahat 5 Haziran 2016 - 06:27

Hayır, yeni bir “Carpe Diem!” yazısı yazacak değilim. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim: Fırsatınız varken seyahat edin. Hayat size bu şansı veriyorsa zamanınızı, alın teriyle kazandığınız paranızı ve emeğinizi pahalı araba, lüks ev, markalı kıyafetlere harcayarak çarçur etmeyin. “Carpe diem” diye hayatı yakalayın ama işte seyahatli bir hayatı yakalayın.
Sözcü gazetesi seyahat ekini çıkarmaya karar verdiğinde isim düşündü ekip, “acaba seyahat mi olsun, tatil mi?” diye. Tereddüt kısa sürdü, karar kesindi. Tatile boş zamanınızda çıkarsınız, seyahat ise bundan daha fazlası… Bir felsefe, bir yolda oluş şekli… Bakın etrafınızdaki seyyahlara, hiçbiri kendi gezilerini tatil olarak görmezler. Onlar için bir maceradır, ruhani bir yolculuk, kendini ifade etme şeklidir. Hayat bu fırsatı her zaman sunmayabiliyor insana, kıymetini bilmek lazım.

Çocuklukta gezme şansı bulduysanız ne mutlu size. Fakat çoğu kişi için gerçek fırsat lise yıllarının ardından geçiyor ele. Öğrencilik dönemi, tabi ki parasızlık dönemi… Kimi insanın kısa bir seyahat etmeye bile mecali yokken bazı özgür ruhlu gençleri sırtlarında çantalarla yollarda görüyoruz. İlla da sırtçantalı, sandaletli, marjinal şekilli gezgin olmalarına da gerek yok tabii. Önemli olan şeklini gezgin haline sokmak değil, seyahatin ruhunu kavrayıp hayatın sunduğu fırsatları yakalamak işin özü.
Sonra iş hayatı başlıyor, çoluk çocuk, derken emeklilik… Yaşam hızla geçip giderken seyahat etmeye fırsat bulamıyorsunuz; ya da hep aynı yerlere tatile gidip duruyor ve dolayısıyla hiç (kelimenin gerçek anlamıyla) seyahate çıkamamanıza neden oluyor hayat gailesi.

2 yaşındaki yeğenim Meriç Çakıl geçirdiği ağır rahatsızlık nedeniyle şu anda yoğun bakımda. Umarım siz bu yazıyı okuduğunuz saatlerde herşey çok daha iyi hale gelmiş olur. Ama son 6 gün tüm ailemiz için çok yıpratıcıydı. Hayat işte bir anda böyle oyun oynayabiliyor insana ve insanın gözünün bebeğini tehdit edebiliyor. O yüzden hayatı çok da ciddiye almayın, tavsiyem. Eğer gezip dünyayı görme şansınız varsa, bırakın şu dünyevi kaygıları. Bir gün bu şansı bulamama riskiniz olduğunu bile bile fırsatları tepmeyin, uygun zamanınızı boşa harcamayın. Seyahatli bir hayatı yakalayın.

Murat ÖZBİLGİ
Gezimanya.com