Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tarih ve doğanın sizi mutlu ettiği yer Kaş
Tarih ve doğanın sizi mutlu ettiği yer Kaş
Kaş, Antalya’nın batısında, Akdeniz kıyısında turistik bir merkezdir. Kıyısı, batıda Eşen Çayı’ndan başlayarak, doğuda Üçağız merkezine kadar uzanır.
Seyahat 10 Temmuz 2017 - 04:52

Toplam uzunluğu 90 kilometre. Akdeniz'de tam karşısında, 1.800 metre mesafede Meis Adası bulunur. Yüzey şekli itibarıyla Toros Dağları'nın eteklerinde bulunan köyler, dağlık ve ormanlık bölgelerde kurulmuş. İlçenin hemen kuzeyinde başlayan Toros Dağları'nda Gömbe Yaylası ve Kasaba Ovası gibi tarıma elverişli köy ve yaylalar mevcut.

3

ANTİK YERLEŞİMLER

Kaş'ın etrafında adı bilinen Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai gibi antik kentler yanında ismi bilinmeyen birçok harabe bulunuyor. Örneğin Tüse Köyü'nün yakınındaki alçak bir tepe üzerinde Tysse adında küçük bir yerleşim yeri bulunmaktadır.

2

Son yıllarda gelişen turizm sektöründe Kaş, özellikle dalış turizmi bakımında ülkemizin önde gelen merkezlerinden biri haline geldi. Kaş'ın içinde Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı ve Akçagerme Plajı'nda denize girmek mümkündür.

DOĞA ALANLARI

Etrafında yer alan 6 mağaradan Kaş'a 18 kilometre uzaklıktaki Mavi Mağara, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, Güvercinlik Mağarası en ünlüleridir.
Gömbe'deki Yeşilgöl ve Uçarsu Şelalesi turist çeken doğa alanlarının başında gelir. Akdağ'ın yakınındaki 1220 rakımlı bir yayla kasabası olan Gömbe, Kaş'a 65 kilometre mesafededir.

4

Ayrıca, Kaş içinde Kandyba Antik Kenti, 12 kilometre uzaklıkta Phellos antik kentleri vardır. Turistik açıdan önemli olan Kekova'daki batık şehre Kaş'tan tekne ile gidildiği gibi karadan Üçağız'a gidilip kayıkla da gezilebilir.

GÖRMENİZ GEREKEN YERLER

Kaş, birbirinden güzel duyguları yaşayabileceğiniz bir yerdir. İşte Kaş'ta sizi mutlu edebilecek bazı yerler:
Antiphellos Antik Kenti: Bir yeri tam keşfetmek istiyorsanız o yerin geçmişini de bilmeniz gerekir. Antiphellos Antik Kenti'nde, Kaş'ın binlerce yıllık tarihi geçmişini yakından görebilirsiniz. Likya lahitleri, kaya ve anıt mezarlar ile 4000 kişilik Kaş Antik Tiyatrosu görülmeye değer yerlerin başında gelir.
Kaputaş Plajı: Akdeniz'in en güzel plajlarından biridir. Kalkan'da bulunan bu güzide plaj, kum ve çakıl karışımı bir yapıya sahip olmasına rağmen, dünyanın en çekici plajları arasındadır.
Kekova: Kara ulaşımının olmaması, dış dünyayla kısa bir süreliğine de olsa bağlantınızı kesme hissini ancak Kekova'da yaşayabilirsiniz. Ülkemizin tek batık kentine ev sahipliği yapan Kekova, yolunuz Kaş'a düştüğünde mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Kekova'ya gidince mutlaka Simena Antik Kenti'ni de görmelisiniz.

5

Kalkan: Kaş civarında görülecek yerlerden birisi de Kalkan. Son yıllarda İngiliz turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tatil merkezi doğallığını korumayı başardığı için tercih ediliyor. Kalkan, şahane bir plajı çevreliyor.
Xanthos Antik Kenti: Kaş'ın en büyük antik kentidir. Fethiye-Kaş karayolu üzerinde, Likya uygarlığının en eski yerleşim yeri olan antik kentin geçmişi, M.Ö. 7. Yüzyıl'a dayanıyor.
Patara Plajı: Ülkemizin en güzel ilk 15 plajı arasında bulunuyor. Eski Yeşilçam filmlerinde, çöl sahnelerinin bu plajda çekildiğini biliyor muydunuz?
Saklıkent Kanyonu: Eşen Çayı'nın kolu Karaçay'ın oluşturduğu Saklıkent Kanyonu en çok tanınan noktalardan.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ VE DALIŞ

İlçede dalış ve yamaç paraşütü başta gelen sporlar arasındadır. Türkiye'nin en iyi dalış bölgesi olarak bilinir. 18 dalış merkezi ile Türkiye'de en çok dalış merkezi bulunan tatil yöresidir. Sualtı doğal ve tarihi değerleri açısından Türkiye'de önemli bir noktadır.

6

Bu nedenle bölgede sualtı ekolojisi, mağara bilimi ve arkeoloji araştırmaları 2003 yılından beri sürdürülmektedir. Sualtı arkeolojisi konusundaki önemli bir girişim Ekim 2006 yılında Hidayet Koyu'nda yapılan Kaş Arkeopark Deneysel Arkeoloji Projesidir.

Son güncelleme: 13:58 - 10.07.2017