Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tayland’ın kalbi Bangkok
Tayland’ın kalbi Bangkok
Güneydoğu Asya’nın en hızlı gelişen şehri  Bangkok’un, Tay dilindeki karşılığı Melekler Şehri... Uzakdoğu  kültürüyle Batı ekonomisini bir arada sunmaya çalışan koca bir şehir Bangkok. Tapınakları, rengarenk yapıları, yüzen pazarları, ışıl ışıl geceleri ve güler yüzlü insanlarıyla Bangkok, Uzakdoğu’ya seyahat etmek isteyenlere unutulmaz bir deneyim vadediyor
Seyahat 10 Temmuz 2017 - 04:44

Uzun kış mevsimi bizler için yerini yaz günlerine bırakırken hazırlanırken, uzun süre unutamayacağınız bir seyahat yapmak istiyorsanız içinde bulunduğumuz zaman diliminde en uygun seçeneklerden biri Uzakdoğu…

Ancak Uzakdoğu'da öyle bir şehir var ki tüm seçenekler arasından hemen sıyrılıyor ve görenleri kendine hayran bırakıyor. Tüm klişelerden uzak bu şehir, Uzakdoğu'nun göz bebeği Bangkok…. Tayland'ın en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Bang-kok, Güneydoğu Asya'nın adeta parlayan yıldızı. Dünyanın en önemli turistik şehri olarak yükselişini sürdüren Bangkok'a Tayland yerlileri “Krung Thep” diyor. Yani ‘Melekler Şehri'… Bangkok ise güler yüzlü insanları, yüzlerce tapınağı ve renkli yaşamıyla bu benzetmeyi hak ediyor. Renkli ışıkları, kendine has keşmekeşi ve Uzakdoğu kültürünün her haliyle maksimumda yaşanması şehri bambaşka bir havaya büründürüyor.

Budist Günü'nde  mum alayı  yapın

Bangkok'ta katılabileceğiniz önemli Budist seremonileri ve festivalleri düzenlenir. Dolunay zamanı gerçekleştirilen mumlu geçit töreni yaşayabileceğiniz en güzel deneyim olabilir. Ünlü olmayan dolunay partilerini de bir yerlerden duymuş olabilirsiniz. Aslında onlarda da aynı şey kutlanıyor ama tabii ki çok farklı bir şekilde.

szt_seyehat_0411

Bangkok'a dair ilginç ayrıntılar

– Dünya Meteoroloji Örgütü, Bangkok'u dünyanın en sıcak büyük şehri olarak adlandırmıştır.
– Şehir, resmi alanlarda ‘Krungthep Mahanakhon' olarak tanımlanır.
– Bangkok'taki tapınaklar ve müzelerin birçoğu UNESCO tarafından ‘Dünya Kültürel Varlıkları Listesi'ne alınmıştır.

szt_seyehat_0433

– Resmi dil Thai'dir. Çince ve İngilizce de anlaşılır.
– Şehirde son derece kaliteli kumaşlar üretilir ve satılır. Özellikle dünyaca bilinen Thai İpeği eşsizdir.
Bangkok, 1782'den beri başkent ve bugün düzenli olarak artan 10 milyonu aşan nüfusuyla, Güneydoğu Asya'nın en büyük şehirlerinden biri.

szt_seyehat_0444

Thai masajı

Bangkok'u keşfetmek için geçirdiğiniz bir günün sonunda, günün yorgunluğunu kaslarınız ve ruhunuzdan atmak için en iyi yol thai masajıdır. Tarihi masajını deneyimleyebileceğiniz ve geleneksel masaj sanatını öğrenmek isteyenlere dersler de verilen merkezler var.

szt_seyehat_0455

Ne yenilebilir?

Tayland mutfağı baharat ve soslar açısından zengin. Ancak Türk damak tadına çok da uygun olduğu söylenemez. Genellikle sayıca çok olmayan deniz mahsulleri restoranları tercih edilebilir. Sabah kahvaltısı da dahil olmak üzere, tatlı hariç her türlü yemeğin yanında pilav geliyor. Bangkok'ta yemek yenilecek bir yer bulmak hiç sorun değil. Özellikle akşamları kaldırımlar üzerinde kurulan açık hava restoranları birçok alternatif sunuyor.

Tropik  meyve yiyin

Taze meyve suyu içmeyi ve taze meyve yemeye bayılırım. Tayland'da tropik bir iklimde yaşıyoruz, bu da meyvelerin yetişmesi için kusursuz çevre koşullarını sunuyor. Bangkok pazarları taze meyveler ile dolup taştığı için kaldığınız süre içinde tadabildiğiniz kadar çok ve çeşitli meyveyi deneyin. Tayland'da 3 mevsim yaşanıyor ve bu üç mevsimin her birinde farklı meyveler yetişiyor. Favorim tüm yıl boyunca içilebilecek mango smoothie, en yakın takipçisi olan ikinci tercihim ise ananas suyu.

szt_seyehat_0466

Ne zaman gitmeli?

Bangkok'un en güzel zamanı kasım, aralık ve ocak. Şubat, mart ve nisan ise en sıcak aylardır. Şehre İstanbul'dan gitmek için birçok alternatif var. Turlar ve havayoluyla gidilebilir. Tayland, vize istemiyor.

Nereleri görmeli?

Tayland Kralı I. Rama için yaptırılan sarayla birlikte Wad Phra Keo Tapınağı'nın oluşturduğu kompleks mutlaka görülmeli. Wat Arun Tapınağı da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bangkok'taki Ulusal Müze'de ise Tayland geleneksel sanat eserlerini görme şansına sahip olabilirsiniz.