Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Turizm için batırdılar
Turizm için batırdılar
YABAN TV Dalış ekibi, İzmir Dikili’de deniz canlılarının yaşayabileceği yeni resif alanı oluşturmak için gemi batırdı.
Seyahat 1 Haziran 2016 - 15:29

Dikili'de yeni dalış turizmi alanı oluşturmak için çok ilginç bir çalışma yapıldı. Dikili sahilinde yaşayan canlı sayısını artırmak ve yeni dalış noktası oluşturmak için denizin dibine gemi indirildi. Geminin batırılması operasyonunu dalış eğitmeni Tayfun Karataş, Dikili Belediyesi'nden Murat Duran ve Hüseyin Güngör'ün liderliğinden YABAN TV Dalış ekibi yaptı. Operasyon Dikili Kaymakamlığı, Dikili Belediyesi, Sahil Güvenlik, Dikili Emniyet Müdürlüğü ve Dikili Liman Başkanlığı'nın koordinasyonuyla yürütüldü.

CANLI POPÜLASYONU ARTSIN DİYE

Gemi kaybolan canlı türlerine barınak hale gelerek bölgedeki canlı popülasyonunu artıracak. Böylece bir kaç yıl içinde bölge yeniden eski canlı türlerine kavuşmuş olacak. Canlı popülasyonu artınca da Dikili dalış turizmi için önemli bir merkez haline gelecek.

Yeni resif oluşturmak için batırılan gemi, Deniz Kuvvetleri'nden alındı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hurdaya çıkan gemisini proje için bağışladı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bir süredir, hurdaya çıkan gemilerini su altı canlı yaşamının korunması, tanıtılması ve su altı turizminin gelişmesi için bağışlıyor.

YABAN TV dalış ekibi lideri Hüseyin Güngör operasyonu şöyle anlattı: “ Örnek bir çalışma yaptık. Son bir kaç yıldır su altı canlı yaşamının geliştirilmesi, kaybolan türlerin yeniden çoğalmasını sağlamak amacıyla çok işe yarayan bir yöntem. Benzer çalışmalar Kaş, Bodrum ve Saroz'da da sürüyor. Deniz Kuvvetleri'nin yaşlanmış gemileri bağışlaması çok önemli. Bu gemilerdeki denize zarar verebilecek herşey sökülüyor, temizleniyor ve gemileri o şekilde batırıyoruz.
Bu batıklar çok hızlı biçimde, 1-2 yılda canlıların yeni bir yaşam alanı oluyor. Hem balık türleri, hem de mercan türleri hızla artıyor. Bu sayede bölge de hızla bir su altı turizmi alanına dönüşüyor. Hem ekolojik sisteme hem de bölge halkının ekonomik refahına büyük katkı sağlıyor. Bu projede yer almaktan gurur duyuyoruz. Öte yandan araştırmalarımızda göre bölgede çok eski batık bir limanın olduğuna dair bazı bulgulara rastladık. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şayet bunu ortaya çıkarabilirsek, Dikili gerçekten su altı turizmi için çok önemli bir cazibe merkezine dönüşecek.”

GEMİ BATIRMA SÜRECİ

Gemi batırma operasyonundan önce yoğun bir araştırma yapılıyor. Su altının habitatına zarar vermeyecek bölge tespit ediliyor. Derinlik limitleri sportif amaçlı dalışa uygun biçimde seçiliyor. Dalgadan en az seviyede etkilenecek bir bölge tespit ediliyor. Bilimsel tüm süreçler tamamlanıp uygunluk raporları alındıktan sonra batırma operasyonu yapılıyor.