Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’de mitolojik hikayeleriyle ünlü yerler
Türkiye’de mitolojik hikayeleriyle ünlü yerler
Tatil dendiğinde akla çoğu zaman deniz, kum, güneş üçlüsü gelse de günümüzde pek çok kişi tatillerini daha turistik ve tarihi yerler görerek geçirmeyi seçiyor.
Seyahat 11 Ağustos 2017 - 13:42

Özellikle Türkiye'de yer alan ve mitolojik hikayeleriyle ünlü yerli seyahat noktaları…

1. Assos Antik Kenti, Çanakkale

assos1Mitolojik hikayeleriyle ünlü yerli seyahat noktaları dendiğinde akla ilk gelen yerlerden bir tanesidir Assos antik kenti. Behramkale'de bulunan Assos'ta yerleşim, antik çağlara kadar dayanıyor. Athena Tapınağı Assos'taki en ünlü tapınaklardan bir tanesini oluşturuyor. Ayrıca Behramkale köyünün daha aşağı taraflarında yer alan Assos Limanı yine ilk çağlardan beri günümüze ulaşan limanlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Yunan mitolojisinde bilgelik, zeka, strateji tanrıçası olarak bilinen Athena'nın eski çağlarda Assos antik kentinden yaşadığına inanılır.

2. Bergama Antik Kenti, İzmir

bergamaİzmir'e 100 kilometre uzaklıkta olan Bergama antik kenti de listede ikinci sırada yer alıyor. Özellikle içinde barındırdığı mitolojik ve tarihi unsurlarla, tatilde gezip görmeyi ve öğrenmeyi seven kişiler için büyüleyici bir yer olarak karşımıza çıkıyor. En eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Bergama antik kentinde Orta Çağ dönemine ait krallık kurulduğuna inanılıyor. Eski çağlarda özellikle bilim ve tıp konusunda çok gelişmiş olan Bergama günümüzde de bu ilerleyişini sürdürüyor. Helenistik dönemlerde oluşturulan Dionysos Tapınağı kentin en çok görülen yerlerinden bir tanesidir.

3. Priene Antik Kenti, Aydın

prieneAydın'ın Söke ilçesinde bulunan Priene Antik Kenti de mitolojik hikayeleriyle ünlü yerli seyahat noktalarından bir tanesini oluşturuyor. Yunan mitolojisinde tarımın, bereketin ve anneliğin simgesi olan Demeter'in geçmiş zamanlarda Priene antik kentinde yaşadığına inanıldığından kentte Demeter Tapınağı bulunuyor. Ayrıca Athena'nın da orada yaşadığı söylendiğinden, ruhunun yaşatılabilmesi için altından bir heykeli bulunmaktadır. Yunan mitolojisinde Priene antik kentinin kutsal olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle kent çok yüksek bir kayanın üzerine inşa edilmiştir.

4. Didim, Aydın

didimDidim şehri, Yunan mitolojisinde kendisine bakanı taşa çeviren ve saçlarının tümünün yılanla kaplı olduğu söylenen Medusa'nın temsilcilerinden bir tanesidir. Ayrıca yine Yunan mitolojisinde müziğin, güneşin, sanatın ve estetiğin tanrısı olarak bilinen Apollon'un Didim'de yaşadığına inanıldığından kentte Apollon Tapınağı da bulunmaktadır. Ayrıca Apollon Tapınağı'na giden kişiler önce tapınaktaki suyla kendilerini arındırıp daha sonra tapınağa girerlermiş. Çünkü eski çağlarda tapınaktaki suyla arınmadan tapınağa girilirse o kişilerin lanetleneceği düşünülürmüş.

Kaynak: Tatil Sepeti