Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’deki sakin şehirler
Türkiye’deki sakin şehirler
Uluslararası bir belediyeler birliği olan Cittaslow, 1999 yılında İtalya’da kurulmuş.
Seyahat 21 Şubat 2016 - 00:00

Adı, İtalyanca “Citta (Şehir)” ve İngilizce “Slow (Yavaş)” kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmış. Cittaslow felsefesi yaşamın, yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşanması gerektiğini savunuyor. İnsanların birbirleriyle gerçek anlamda iletişim kurabildikleri şehirleri üye olarak kabul ediyor.

Merkezi İtalya’nın (https://gezimanya.com/italya/) Orvieto bölgesinde olan oluşumun ilk üye şehri ise İtalya'daki Greve in Chianti bölgesi. Nüfusu 50 binin altında olan kentler üye olabiliyor.
Kuruluşun amacı; kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkması ve diğer kentlerle aynılaşmalarını önleme isteğidir.

Birliğe üye olmak isteyen kentlerin üye olabilmeleri için birtakım kriterler mevcut. Böylece üye adayı kentin, Cittaslow felsefesine uygunluğu denetleniyor. İlk zamanlarda 59 adet olan kriterin, 2013 yılında yapılan güncelleme ile 70'e çıkarıldığı biliniyor. Ana kriterler ise şöyle:

1. Çevre politikaları
2. Altyapı politikaları
3. Kentsel yaşam kalitesi politikaları
4. Tarım, turizm, esnaf ve sanatkârlara dair politikalar
5. Misafirperverlik, farkındalık ve eğitim için planlar
6. Sosyal uyum
7. Ortaklıklar

İtalya'dan ülkemize de yayılan bu oluşum, 28 ülkede 182 üyeye sahip.
Aslında Slow Food oluşumundan hareketle doğan Cittaslow, daha çok Avrupa'dan başvuru alıyor. Fakat Türkiye'den de 10 adet yer bulunuyor. Ayrıca aday bölgeler de var. Türkiye'deki ilk sakin şehir unvanını ise Seferihisar almış.

Cittaslow Türkiye'nin web sitesinde de yer bulan Milan Kundera'nın şu sözleri ise durumu özetlemeye yetiyor: “Yavaşlığın düzeyi, anının yoğunluğuyla doğru orantılıdır; hızın düzeyi, unutmanın yoğunluğuyla doğru orantılıdır. Yavaşlık ile anımsama, hız ile unutma arasında gizli bir ilişki vardır. Bir şey anımsamak isteyen kimse yürüyüşünü yavaşlatır. Buna karşılık, az önce yaşadığı kötü bir olayı unutmaya çalışan insan elinde olmadan yürüyüşünü hızlandırır.”

İşte Türkiye'nin sakin şehirleri:
– Şavşat, Artvin
– Akyaka, Muğla
– Gökçeada, Çanakkale
– Seferihisar, İzmir
– Taraklı, Sakarya
– Yenipazar, Aydın
– Yalvaç, Isparta
– Perşembe, Ordu
– Vize, Kırklareli
– Halfeti, Şanlıurfa

Unvana aday yerler ise şöyle:
– Tirebolu, Giresun
– Göynük, Bolu
– Uzundere, Erzurum
– Eğirdir, Isparta
– Mudurnu, Bolu
– Savur, Mardin

 

 

 

Son güncelleme: 13:36 - 21.02.2016