Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’nin En Güzel Koyları
Türkiye’nin En Güzel Koyları
Türkiye coğrafi yapısı itibariyle, özellikle Ege’nin güney tarafında keşfedilmeyi bekleyen sayısız koya sahip. Klasik plaj konseptinden uzaklaşmak ve yeşille mavinin kesiştiği ıssız koylarda rahatça yüzmek isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artırıyor. Dilerseniz bazılarına sadece tekne ile ulaşılabilen bu kartpostal güzelliğindeki koylara birlikte göz gezdirelim.
Seyahat 24 Mayıs 2016 - 02:56

Büyük Çatı Koyu

Gökova Körfezi'nde bulunan Büyük Çatı Koyu adeta zümrüt yeşilin arasına gizlenmiş safir güzelliğinde. Büyük Çatı Koyu’na karayolu ile ulaşım imkânı bulunmuyor. Çevresinde herhangi bir otel ya da tesis bulunmadığı için koya genelde günübirlik seferlerin düzenleniyor. Bu sayede de doğallığından ve temizliğinden bir şey kaybetmiyor.

Foto1

Kabak Koyu

Fethiye'nin koylarından biri olan Kabak Koyu'na ulaşım için arazi araçları kullanılıyor. Çevresinde yer alan birkaç tatil köyüne rağmen bakir doğasını koruyabilmiş olan koy, özellikle kalabalıktan hoşlanmayan tatilciler için oldukça güzel bir alternatif. Fethiye-Antalya arasında yer alan Likya yolu üzerinde bulunan koy aynı zamanda gezginler için de bir dinlenme noktası.

Foto2

Akvaryum Koyu

Muğla'nın Datça ilçesinde bulunan Akvaryum Koyu küçük olmasına rağmen suyunun berraklığı ile oldukça fazla ilgi çekiyor. Ünlü Palamutbükü'nün yaklaşık 1 kilometre doğusunda yer alıyor. İsmini akvaryum berraklığındaki suyundan alan koyu ziyaret etmeden önce yanınıza şnorkelinizi aldığınızdan emin olun, çünkü sizi harika bir deneyim bekliyor!

Foto3

Adrasan Koyu

Kaş yolu üzerinde bulunan Adrasan Koyu, 2 kilometre uzunluğundaki bir plaja sahiptir. Birçok koyda olduğu gibi bu koy da çam ve benzeri ağaçlarla çevrilmiş durumda. Adrasan Koyu'nun serin havası özellikle Antalya'nın bunaltıcı sıcağından kaçmak için ideal. Koyu günlük tekne turlarıyla ziyaret edebileceğiniz gibi bölgede bulunan konaklama tesislerinden birini seçerek bu güzel doğanın tadını daha uzun süre de çıkarabilirsiniz.

Foto4

Poruklu Koyu

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Poruklu Koyu'nun çevresinde herhangi bir konaklama yeri bulunmuyor. Bu nedenle yerleşimin olduğu diğer koylara göre daha sakin. Denizin çakıllı olması kimilerine göre bir dezavantaj olarak nitelendirilse de sıcak ve temiz suyu ile adeta bir cennet havasında.

Foto5

Gideros Koyu

Kastamonu'nun Cide ilçesinde bulunan Gideros Koyu Karadeniz'in hırçın sularına benzemeyen sakin suları ve sessizliği ile tatilcilerin uğrak noktalarından biri haline geldi. Gideros Koyu yakınlarında bulunan otellerde konaklayabileceğiniz gibi ev kiralama şansınız da bulunuyor. Güney sahillerinin aksine bunaltıcı sıcağı sevmeyen tatilciler için oldukça çekici bir alternatif.

Foto6

Bencik Koyu

Marmaris'te bulunan Bencik Koyu, Hisarönü Körfezi ile Gökova Körfezi'ni ayıran yarımadanın en dar noktasını oluşturuyor. Koya çok yakın mesafede konaklama tesislerinin olmaması, bu koyun da diğerlerine göre daha temiz kalmasına olanak sağlamış. Koy aynı zamanda birçok gezi teknesinin de uğrak yerlerinden biri.

Foto7

Göbün Koyu

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Göbün Koyu, çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrelenmiş bir doğa harikası. Koyda yerleşim yasak, girişi de gizlenmiş gibi çok dar. Sığ olan batı kısmında ise Bizans döneminden kalma kalıntılar bulunuyor. Ziyaretçilerine tarihi kalıntılar ve balıklarla yüzme deneyimi sunan koy, keyifle geçirilecek bir gün vadediyor.

Foto8

Ovabükü Koyu

Datça'nın Mesudiye Köyü'nde yer alan çam ağaçlarıyla çevrilmiş Ovabükü Koyu ülkemizin gizli kalmış güzelliklerinden bir diğeri. Ancak bu koyda denize girerken taşlar konusunda dikkatli olmakta fayda var. Çakıllı kumsallı ve görece küçük bir koy olsa da denizinin berraklığı sayesinde yoğun ilgi görüyor. Koy çevresinde pansiyon ve benzeri işletmeler bulunduğu bilgisini de unutmayalım.

Foto9

Mavi Koy

Çeşme'de bulunan Mavi Koy'un bir diğer adı Akvaryum Koyu. Koy, bu adı doğal bir akvaryum gibi sualtını seyredebileceğiniz berrak sularından alıyor. Su yüzeyinden deniz gözlüğü ile 20 metreye kadar net şekilde izlenebiliyor. Bu özelliğiyle de bir çok ziyaretçinin gönlünü fethediyor.

Foto10