Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’nin zirve kenti: ERZURUM
Türkiye’nin zirve kenti: ERZURUM
Dadaşlar şehri olarak anılan Erzurum; karlı dağlarıyla, bembeyaz karıyla ve tarihi yapılarıyla mutlaka gezilmesi ve keşfedilmesi gereken bir güzellik
Seyahat 31 Ocak 2016 - 02:07

Erzurum tarih olarak da eski yerleşim yerlerinden biridir. Tahminlere göre M.Ö. 4900 yıllarında kurulduğu bilinen Erzurum'a; tarih boyunca, Urartular, Sasaniler, İlhanlılar, Moğollar, Selçuklular ve Bizanslılar gibi farklı medeniyetler ve topluluklar egemen olmuştur. Şehir, 1514 yılında Osmanlıların hâkimiyetine girmiştir.
Erzurum'un ilk bilinen ismi, Doğu Roma İmparatoru II. Theodosios'a ithafen Theodosiopolis'tir. Eski çağlardan beri Erzurum önemli ticaret ve siyasi merkezlerden biri haline gelmiştir.

Erzurum, Mili Mücadele döneminin başlatıldığı önemli şehirler arasındadır. Mustafa Kemal ilk defa 3 Temmuz 1919'da Erzurum'a giderek burada kurtuluş için kongre çalışmaları başlatmış ve bağımsızlık ruhuna destek aramıştır. Burada Erzurum Kongresi'ni gerçekleştiren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ulus açısından önemli kararlar almıştır. Vatanın bütünlüğü ve milli egemenlik kavramları ortaya atılmış, milli mücadele birliği hız kazanmıştır. Erzurum'un, özellikle ulusal egemenlik bilincinin oluşmasında tarihsel önemini unutmamak gerekir.
Erzurum'da hâkim olan iklim, karasal iklimdir. Kışlar çok uzun, sert ve kar yağışlı geçer. Kışın ortalama hava sıcaklığı -8 derecelere kadar iner. En düşük sıcaklık derecesi ise -35'tir.
Erzurum'da çok sayıda konaklama seçeneği bulunur. Özellikle şehir merkezinde bütçenize uygun otel ya da pansiyon bulabilirsiniz. Kış tatili yapmak isteyenler için Palandöken çevresinde konaklama tesisleri seçenek olarak oldukça fazla.

Palandöken Kayak Merkezi

Türkiye'de kış sporlarının oldukça yaygın şekilde yapıldığı Palandöken, Erzurum'un popüler yerlerinden biridir. Palandöken Dağları, yaklaşık 3185 metredir ve Türkiye'nin en yüksek noktalarından biridir. Kayak zamanı,  ekim sonlarına doğru başlamaktadır.

Yaklaşık 30 bin kişi kapasiteye sahip Palandöken Kayak Merkezi, 22 adet geniş pisti barındırıyor. Sürekli kar yağması ve uzun geçen kış burada tatil yapanlar için büyük keyif. Palandöken Kayak Merkezi, Uluslararası Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları'na da ev sahipliği yapmış ve bu sayede dünya çapında da adını duyurabilmeyi başarmıştır.

ERZURUM'DA GEZİLECEK YERLER

Aziziye Tabyaları, Erzurum'un en önemli noktalarından biridir. Erzurum asıl savaşını tam burada Ruslara karşı vermiştir. Bu tabyaların hemen doğusunda ise Aziziye Anıtı ve arkasında 1877-78 yıllarında Osmanlı-Rus Harbi'nde Rus askerlerine karşı çarpışan Nene Hatun'un mezarı yer almaktadır. Kent merkezine doğru ilerlediğinizde karşınıza Hatuniye Medresesi çıkacaktır. Çifte Minareli Medrese olarak da bilinen medresenin, zamanında Alaeddin Keykubat burayı kızı için yaptırdığından dolayı adı Hatuniye olarak anılıyor.
Hemen arkasında ise üzerinde yer alan Üç Kümbetler bulunuyor.
Erzurum'da görülmesi gereken güzelliklerden biri olan Tortum Şelalesi 48 metreden dökülen suları ile Türkiye'nin en yüksek şelalesidir.

Erzurum'da alışveriş

Erzurum'da alışveriş denince akla Oltu Taşı gelir. Erzurum ülkemizde taş işçiliği bakımından üne kavuşmuş şehirlerin başında. Özellikle Oltu Taşı küpeler, kolyeler ve tespihler ilginizi çekecektir. Erzurum'da satın almanız gereken lezzetler arasında ise ünlü akide şekerleri ve limonlu şekerler yer almakta.

Atatürk Evi Müzesi

Müzenin önemi Mustafa Kemal Atatürk'ün Erzurum Kongresi öncesi Rauf Orbay ile birlikte 9 Temmuz-29 Ağustos 1919 tarihleri arasında burada konaklamasıdır. Erzurum Kongresi çalışmalarının yapıldığı bu konağın ziyaretçisi de oldukça fazla. Müzede kongre dönemine ait belgeler, Kazım Karabekir'e ait özel eşyalar sergileniyor. Konak 3 Ekim 1984'ten beri Atatürk Evi Müzesi olarak ziyarete açık.

Erzurum mutfağı

Erzurum mutfağı denince akla şüphesiz Cağ Kebabı gelmeli. Erzurum'a gidip de yemeden dönen neredeyse yoktur. Genellikle kuzu etinden yapılarak şiş üzerinde servis edilir. Erzurum'un diğer meşhur yemekleri arasında; Kesme Çorbası, Ayran Aşı, Kete, Kadayıf Dolması ve Ekşili Dolma gibi özel tatlar da yer almaktadır.