Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkler eşleriyle seyahati seviyor
Türkler eşleriyle seyahati seviyor
Yapılan bir araştırma Türklerin en çok eşleriyle seyahat etmeyi sevdiğini gösterdi
Seyahat 1 Mart 2016 - 12:14

Seyahat arama motoru momondo katılımcılarına “En çok kiminle seyahat etmeyi tercih ediyorsunuz?” sorusunu sordu. Ortaya çıkan sonuçlara göre eşle seyahati dünyada en çok tercih eden ikinci ülke olan Türklerin yüzde 77'si eşiyle seyahat etmek isterken, en az da kayınpeder ve kayınvalide ile gezmek istiyor.

DÜNYADA İKİNCİYİZ

“Verilen yanıtlara göre, yüzde 77'mizin ilk tercihi, eşimizle veya sevgilimizle seyahat etmek. Bu oran, Akdeniz Bölgesi'nde yüzde 82'ye çıkarken, oranın en düşük olduğu bölge, yüzde 68'le Güneydoğu Anadolu. Diğer yandan bu sonuçlara göre Türkiye dünya genelinde Çin'in (%80) ardından eş ya da sevgiliyle seyahatin en çok tercih edildiği ülke.

GENÇLER ARKADAŞLARIYLA GEZMEK İSTİYOR

İkinci sırada ise yüzde 56'yla arkadaşlar yer alıyor. Arkadaşlarla seyahat etmeyi en çok sevenler, yüzde 70'lik oranla 18-22 yaş grubundakiler, en az sevenlerse yüzde 27'yle 56-65 yaş arasındaki turistler. Coğrafi bölgeler arasındaysa kayda değer bir farklılık bulunmuyor.

ÇOCUKLARLA SEYAHATİ EN ÇOK AKDENİZ BÖLGESİ SEVİYOR

Üçüncü sırada, yüzde 53'le çocuklarla seyahati tercih edenler bulunuyor. Oranın en yüksek olduğu yaş grubu, yüzde 70'le 36-65 yaş arasındakilerken, en yüksek olduğu bölge ise yüzde 55'le Akdeniz Bölgesi.

EBEVEYNLERLE SEYAHATTE BİRİNCİ SIRADAYIZ

Ebeveynlerle seyahati tercih edenler ise yüzde 33'le dördüncü sırada. Sonuçlara göre Ege Bölgesi, ebeveynlerle seyahati en çok seven bölge konumunda. Dünya genelinde ise Türkiye, yüzde 37'lik oranlarla birinciliği Çin ve Brezilya'nın ardından ebeveynlerle seyahati tercih etme konusunda ikinci sırada yer alıyor.

AKRABALARLA SEYAHAT KONUSUNDA LİDERLİK İÇ ANADOLU'DA

Kardeş, hala, amca, dayı gibi diğer aile üyeleri, yüzde 18'le beşinci sırada. Diğer aile üyeleriyle seyahati en az Karadenizliler, en çok ise İç Anadolulular tercih ediyor. Altıncı sırada yüzde 16'yla tur vb. toplu seyahat edilen durumlarda edinilen arkadaşlarla yer alıyor.


KAYNANAYLA SEYAHATİ DÜNYADA HİÇBİR ÜLKE SEVMİYOR

En az tercih edilen seçeneklerler arasındaysa, her biri yüzde 4'er oy alan iki seçenek yer alıyor. Yalnız başına seyahat etmek ve kayınpederle ya da kayınvalideyle seyahat etmek. Yalnız başına seyahate çıkmayı, yüzde 9'ar oyla en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri tercih ederken, yüzde 3'er oyla en az İç Anadolu ve Akdenizliler seviyor. Kayınpeder ya da kayınvalideyle seyahat konusunda ise oranlar pek oynamıyor; özetle Türkiye'nin tamamı bu tür bir tatilden hoşlanmıyor. Üstelik dünya genelinde de durum pek farklı değil!”

Son güncelleme: 12:15 - 01.03.2016