Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Zamanımı gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için harcıyorum’
‘Zamanımı gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için harcıyorum’
Türkiye Gezginler Kulübü Başkanı Orhan Kural
Seyahat 7 Şubat 2016 - 00:00

– Ödüllü başarılar, konferanslar, akademik hayat, Türkiye Gezginler Kulübü'nün kurucu başkanlığı ve daha birçok şey var hayatınızda; hepsine nasıl vakit ayırıyorsunuz?
Birinci prensibim; az uyurum. 3 saat uyku yeter bana. Dikkatliyimdir, pek bir şey atlamam. Bir söz verince muhakkak peşinde olurum. Profesyonel futbol ve 90-60-90 Türkçesi noksan kadın programları gibi saçma şeylerle vakit kaybetmem. Evli değilim, o da belki bir avantaj. Bütün zamanımı, özellikle gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için harcıyorum. Hayatı ufak detaylardan ibaret görürüm.

HER ÜLKENİN DOSYASI

– Başarı dolu hayatınıza baktığımızda hem akademik hem de seyahatle ilgili birçok kitabınız olduğunu görüyoruz. Seyahat kitaplarınız gezileriniz sonrasında mı ortaya çıkıyor?
Her ülkenin bende bir dosyası vardır. Her çıkan kitabı takip ederim. Ülkeler hakkında önyargılı ve politik kitaplara karşıyımdır. Okumaktan çok, görmek önemlidir. Çünkü gördüğünüz şeyi unutmazsınız. Tabii ki esas kitaplar seyahatlerden sonra oluşuyor. Mutlaka kısa kısa günlük notlar alırım. İstanbul'a geldikten sonra birkaç kez yazılıyor bu notlar ve sonra birçok kez okuması yapılır. Gezi edebiyatı, değişen bir oluşumdur.
– Türkiye Gezginler Kulübü'nün kurucu başkanısınız; kuruluş aşaması nasıl gerçekleşti, etkinlikleri neler?
Ben, Coşkun Aral ve profesör bir arkadaşımız bir araya geldik. 2000 yılıydı. Coşkun, Londra'da bir gezginler kulübü olduğundan bahsetti. Türkiye'de insanların bir araya gelip gezi tecrübelerini paylaşacağı bir dernek yok, dedi. Onun üzerine gerçekleşti olaylar. Onların düşünceleri Taksim'de bir yer kiralamaktı ama ben öyle bir şey istemedim ve Sultanahmet'te bina aldım. Bina, ilk aldığımda felaket bir durumdaydı, içinde esrarkeşler kalıyordu. Sonra o binayı bugünkü durumuna getirdim. Ama kolay olmadı. Şimdi filmler bile çekiliyor binamızda. Çok fonksiyonlu bir bina; 2 konsolosluğun binası, Dans 34 Kulübü'nün merkezi, Vejetaryenler ve Vegan Derneği'nin merkezi, Türkiye Gezginler Kulübü'nün merkezi, Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği merkezidir. İlk üyeler benim seyahat arkadaşlarımdı. İlk başlarda binada toplanıyorduk, az kişiydik. Ama sonra sayımız arttıkça sığamaz olduk ve binanın karşısındaki Dede Efendi'nin evinde toplanmaya başladık. Sonraları orası da tarihi bir yer olduğu için sorun çıkarmaya başladılar. Artık Armada Otel'de toplanıyoruz. Kasım Zoto'ya buradan çok teşekkür ediyorum, bizden yıllardır çok sembolik bir ücret alıyorlar. Her türlü isteğimizi yerine getirdi.

GENÇLERİ BEKLİYORUZ

– Genç gezginlere tavsiyeleriniz?
Gezginler Kulübü'nün birinci amacı, gençleri seyahate yönlendirmektir. Üyelerimiz genelde yaşı olan insanlar ama gençleri de aramıza katmak istiyoruz. Yönetim kurulumuzda daha çok yer almalarını istiyoruz. Gençlerin daha çok yola çıkmasını istiyoruz. Çok büyük paralara gerek yok. Sağlık, heves ve zaman daha önemli!
– Türkiye'deki turizm hakkında ne düşünüyorsunuz?
Türkiye'de turizme çok geç başladık ama kısa zamanda epey mesafe aldık. Artık çok insan yola çıkıyor. Gezimanya.com gibi web siteleri de arttı. Acenteler de arttı. Değişik yerlere gitme hevesi oldu.

Son güncelleme: 01:09 - 07.02.2016