Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Anoreksiya yasaklandı!
Anoreksiya yasaklandı!
İki yıl önce zayıf modellerin tanıtım kampanyalarında yer almamaları için meclise sunulan yasa teklifi bu hafta yürürlüğe girdi.
Moda 16 Mayıs 2017 - 16:48

Hatırlarsanız iki yıl önce Fransa Sağlık Bakanlığı, gençler arasında güzellik standartları ile baş etmeye çalışırken yaygınlaşan yeme bozuklukları ile savaşmak için çok zayıf modellerin moda alanında görev almaları ve tanıtım kampanyalarında yer almamalarını kapsayan yasa teklifi sunmuştu. O teklif bu hafta yürürlüğe girdi ve artık anoreksiya diye de bilinen zayıf modeller çalışma izni olmadan hiçbir işte yer alamayacak. Bunun için önce vücut kitle indekslerini belgelemek ve doktordan ‘Çalışmak için sağlıklıdır’ raporu almak zorunda. Tabii iş sadece bununla da kalmayacak. Model, bu belgeleri işverene sunduktan sonra, aldığı raporlar bakanlık tarafından denetlemeye tabi tutulacak.
Ayrıca zayıf modellerin kısıtlanmasının yanı sıra, bu yasa ile ülkede bundan böyle Photoshop ile düzenlenen fotoğraflarda ‘Photographie retouchée’ yani Photoshop ile rötuşlanmıştır ibaresi yer alacak.
shutterstock_58219504 shutterstock_273846296