Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bir kadın makyaj yapmayı bırakıyorsa…
Bir kadın makyaj yapmayı bırakıyorsa…
Japonya'nın önde gelen bilim insanlarından Dr. Ken Mogi, ünlü bir kozmetik markasıyla birlikte bir araştırma yaptı ve ortaya ilginç sonuçlar çıktı.
Moda 9 Şubat 2016 - 10:12

Makyajın kadın beyninde karmaşık bir işlem yarattığı yadsınamaz bir gerçek olduğunu söyleyen araştırmada  dikkat çeken bölüm beynin “kendini ödüllendir” mesajı veren bir bölümü harekete geçiyor olması.

makyaj - Foto: Shutterstock

“Caudate Nucleus” adı verilen beynin bu bölümü, kadında birtakım beklentilerin oluşmasına yol açıyor. Bu beklentiler, çok kısa süre sonra ise yerini eyleme geçmeye teşviğe bırakıyor ve hemen ardından hırs duygusunu tetikleniyor. Bu geçiş evreleri ise, kadının ‘kendini makyaj yapmaya ikna süreci’ olarak değerlendiriliyor.

Dr. Mogi bu raporların arından insanların makyajlı ve majyajsız kadına baktıklarına nasıl bir tepki verdiğini inceliyor. Araştırmanın sonucunda ise her zaman makyaj yapan kadınlar, insanlar tarafından daha çok ilgi görüyor ve seviliyor. Bunun sebebi ise güzel görünmeleri değil, tüm toplumlarda yerleşmiş bir ön yargı haline gelen makyaj yapan kadının iletişime daha açık olduğu görüşü. Makyaj yapmak isteyen kadılar bunu kendisi için değil, başka insanlar için yaptığı görüşü toplumda yerleşmiş bir fikir olduğu için makyaj yapmayan kadınların iletişime kapalı olduğu fikri oluşuyor.

makyaj- Foto: Shutterstock

Ardından Bangor ve Aberdeen Üniversiteleri ortaklaşa bir çalışma  ile Dr. Mogi’nin tezini masaya yatırıyor. 44 kadına ihtiyacı olabilecek tüm makyaj malzemelerini veriyor ve gece dışarı çıkmak üzereymişçesine makyaj yapmalarını istiyorlar. Hem makyajlı hem de makyajsız iki ayrı pozları, daha önce fotoğraflarını görmemiş erkek deneklere sunuluyor. Sonuçlar ise  çok net bir şekilde Dr. Mogi’yi haklı çıkartıyor.

Bunun üzerine ikinci bir test yapıp, 3 ayrı pozu çekilen kadınların az makyajsız, az makyajlı ve çok makyajlı halleri hem erkeklere hem de kadınlara sunuluyor. Erkekler, kadınlara oranla daha fazla makyajsız kadınları tercih ederken, her iki grubun da az makyajlı kadınları tercih ettiği ortaya çıkıyor. Yani sonuçlar Dr. Mogi haklı çıkarıyor ancak çok makyaj yapmak, en çok istenen kadın olmak anlamına gelmiyor.