Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bu kışın en kurtarıcı üniforması
Bu kışın en kurtarıcı üniforması
Bu kış için her tasarımcı yakaları yükseltti ama kolları keserek. Çünkü gerçek bir moda klasiği olan balıkçı yaka süveterin avantajları saymakla bitmiyor...
Yasemin CANDEMİR
Moda 3 Şubat 2016 - 02:11

Balıkçı yaka kazak ve üstler son yılların en popüler parçalarından biri ama artık kazak olarak değil süveter olarak. Yıllar boyunca kalın kazaklarla kış mevsimini geçirmeye alışan bizler, konforlu yolculuk araçlarının artışı, girdiğimiz ortamların fazla sıcak olmasından dolayı son bir-iki senedir raflara kalkmıştı. Bu sezon döndü ama sadece süveter olarak.

Şık ve göz alıcı

Eskisi gibi kalın ve sıcak tutacak materyallerden tasarlanmış balıkçı yaka süveterler, hem minimalist hem de maskülen tarzları sevenlerin favorisi. Ayrıca bel bölgesindeki fazlalıkları saklaması da cabası. Kışın kısa kollularla gezmekten çekinmeyenlerin çok seveceği bu parça, katmanlı giyim tarzlarında da kullanılıyor. Balıkçı yaka süveterler uzun kollu gömleklerle ya da uzun yeleklerle kombinleniyor. Kat kat giyinip kışı geçirmeyi sevenler bile bu parçadan çok hoşlanıyor çünkü yanı sıra şıklığı ile çabuk giyinip çıkılması gereken durumların kurtarıcısı rolünü üstleniyor.

Düzene karşı simgeydi

Farklı kültürlerde roll neck, polo neck olarak anılan balıkçı yakayı anlatırken ünlü Fransız düşünür Michel Foucault'u anmadan geçemiyoruz. Michel farkında olmadan felsefeye olduğu kadar moda dünyasına da yön vermiş isimlerden biri. 20 yy. Fransa'sında balıkçı yakayı neredeyse düzene karşı çıkışın bir simgesi haline de getirdi.

Kazak ve etek

Bu sezon gittikçe yükselen trendlerden biri de şüphesiz balıkçı yaka kazak ve etek kombinleri! Bu kombinasyon için modanın yeni üniforması demek hiç de yanlış olmaz. Etek ceket takımlarınızı, mini eteklerinizi, bol paçalı kumaş pantolonlarınızı ise balıkçı süveterlerle tamamlayın. Renk konusunda çekimserseniz siyahtan vazgeçmeyin.

Halka küpelerle birlikte

Boynu sararak atkı vazifesi de gören balıkçı yaka trikolarla halka küpeler aynı stilde buluşuyor, ortaya şık, zarif, estetik bir görünüm çıkıyor. Kırmızı ve bordo tonlarında bir balıkçı yaka triko kullanacaksanız tercihiniz altın detaylı halka küpelerden yana olsun.

 

Son güncelleme: 09:16 - 03.02.2016