Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bu vitaminler saçlara mükemmellik katıyor
Bu vitaminler saçlara mükemmellik katıyor
Dr. Ata Nejat Ertek, saçları uzatan, besleyen ve parlatan vitaminleri sıraladı
Moda 25 Mayıs 2016 - 15:39

Sağlıklı ve güzel bir saç kadınların en çok istediği şey… Peki bunun için neler yapmalıyız ve hangi vitaminleri kullanmalıyız? Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, saç güzelliği konusunda önemli bilgiler verdi.

ŞEHİR KİRİNE BÖYLE KARŞI KOYUN

Bakımlı ve güzel saçlara sahip olunmak isteniyorsa saçlara gereken özeni göstermek gerekmektedir

Dermatoloji Uzmanı Dr.Ata Nejat Ertek,”Bakımlı ve güzel saçlara sahip olunmak isteniyorsa saçlara gereken özeni göstermek gerekmektedir. Saçı fazla yıkamak saçı kurutur, kırılarak yıpranmasına neden olur. 3 günde bir yıkamak büyük şehir yaşamanın kirli havasında zorunludur. Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve koruyucu lipit tabakayı erittiği için saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Ilık suyu tercih edin.”diye belirtti.

Dr.Ata Nejat Ertek,”Saç kurutma makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırmayın. Yüksek sıcaklık, fön çekmek ve aşırı sıcak maşalarla saçı şekillendirmek zararlıdır. Saçınızı çok gergin bağlayan ağır toka ve taçlar kullanmayın. Bu şekilde kullandığınız toka ve taçlar saçlarınızın köklerinden çekilmesine ve kopmasına neden olur.”dedi.

EGZAMA VARSA…

Kükürt ve katran içeren; mantar ve bakterilere karşı koruyucu özelliği olan ilaçlı şampuanları kullanın.

Dr.Ata Nejat Ertek,”Saçınızda sedef, egzama gibi özel bir hastalığınız varsa ya da dökülme gibi bir problem yaşıyorsanız dermatoloğunuzun önereceği kükürt ve katran içeren; mantar ve bakterilere karşı koruyucu özelliği olan ilaçlı şampuanları kullanın.”diye ifade etti.

BU VİTAMİNLER SAÇIN İLACI

Dr.Ata Nejat Ertek,”Saç dökülmeniz yoğunsa saçınızı beslemek için dermatoloji uzmanınızın önerdiği biotin, çinko, selenyum, metionin, E, B, D vitaminlerini içeren destek ilaçları kullanın. Saç için doğru vitaminler de önemlidir. A vitamini eksikliği, saçları kırılganlaşır ve kepek oluşumunu arttırır.

C vitamini saç köklerini uyarır ve saç uzamasını ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar.

B1 veya B6 vitaminleri eksikliği, saç dökülmesine sebebiyet verir. C vitamini saç köklerini uyarır ve saç uzamasını ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar. B12 vitamini, saç köklerini besler.”dedi.

Son güncelleme: 15:54 - 25.05.2016
Etiketler