Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Burun estetiğinde yeni trend…
Burun estetiğinde yeni trend…
Burun estetiğinde trendler değişti.
Moda 24 Mart 2016 - 16:36

Burun estetiği trendleri dönem dönem değişiklik gösterir. Çok uzun yıllar hokka gibi kalkık minik burunlar modayken günümüzde bu trendler tamamen değişmiş durumda… Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk günümüzün burun estetiği trendlerini anlatıyor.

Burun estetiği Foto: Bülten

“Estetik cerrahideki gelişmeler, kullanılan yeni teknoloji ve teknikler yeni trendleri beraberinde getiriyor. Günümüzde kırmadan, dikişsiz hatta ameliyatsız burun estetiği operasyonları tercih ediliyor. Bundan önceki yıllarda sadece açık teknikle burun estetiği imkanı sunuluyor, çoğunlukla da hastalar tarafınfan benzer tipte burunlar talep ediliyordu. Oysaki günümüzde cerrahlar için tercih edebilecekleri çok sayıda teknik var. Kapalı rinoplasti ya da enjeksiyon teknikleri ile ameliyatsız burun estetiği gibi.”

Kırmadan ve izsiz burun estetiği
“Kapalı rinoplasti tekniği ile günümüzde kırmadan ve dikiş izi olmaksızın burun estetiği ameliyatları yapmak mümkün. Bu teknik ile kesiler burun deliğinin içerisinden açılarak hassas aletler ile burun küçültme işlemleri dahil her türlü işlem gerçekleştirilebiliyor. Burunun dış kısmından herhangi bir kesi işlemi açılmadığı için görünen bir dikiş izi olmuyor. Hassas aletlerle törpüleme ya da kesip çıkarma gibi işlemler uygulanabildiği için herhangi bir şekilde kırma işlemi de yapılmıyor. Bu sayede ameliyat sonrası yüzde ödem ve morluk oluşma riski düşüyor. Hem ameliyat süreci hem de ameliyat sonrası iyileşme süreci kısalmış oluyor. Genel ya da lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen operasyon ortalama 1 – 1,5 saat sürüyor, genellikle hasta aynı gün evine gönderiliyor. Ameliyat sonrası tampon yerine nefes almayı kolaylaştıran silikon ateller kullanılıyor. Alçı yerine ise burnu destekleyecek şeffaf bantlar kullanılabiliyor. Birkaç gün içinde hasta gündelik hayatına devam edebiliyor.”

Burun estetiği Foto: Shutterstock

Burun şeklinde doğallık önemli
“Günümüzün en önemli trendlerinin başında ise doğal görünüm geliyor. Birbirinin aynısı tek tip burunlar yerine, kişinin karakteristik burun özellikleri korunarak sadece şekil ve işlev bozuklukları gideriliyor. Yani kişinin sadece kemeri alınıp ucu kaldırılmayabiliyor. Amaç kişinin burun estetiği olduğunu belli etmeden sadece sorunları gidererek daha estetik ve işlevsel bir hale getirmek.”

Ameliyatsız burun estetiği
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk “Ameliyatsız burun estetiği denildiği zaman akla botoks ve dolgu enjeksiyonu kullanımları gelmelidir. Burun küçültme estetiği haricindeki burundaki birçok estetik sorun bu teknikler ile başarıyla tedavi edilebiliyor. Burun ucu düşüklüğünden kemer tedavisine kadar birçok sorun botoks ve dolgu enjeksiyonu yöntemi ile giderilebiliyor. Tedavi için tercihe göre kalıcı ya da geçici dolgu malzemeleri kullanılabilir. Ortalama 15 – 20 dakika içinde hasta burnundaki sorunlarından kurtularak hiç ara vermeksizin iş ya da gündelik hayatına dönebilir. Ameliyat olmaktan çekinen ya da ameliyat sonrası iyileşme süreci için yeterli vakti olmayan hastalar için uygun yöntem olan bu tekniklere olan talep her geçen gün artmaktadır. Burunlarındaki sorunlardan kurtulmak isteyenler alanında uzman bir plastik cerraha giderek tedavi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirler.”