Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cildiniz yaza hazır mı?
Cildiniz yaza hazır mı?
Uyku sadece yaz aylarında değil sağlık açısından her zaman büyük önem taşır.
Moda 18 Mayıs 2016 - 00:59

Birgan BİLEKE

Havanın ısınmasıyla birlikte pek çok konuda değişiklikler meydana geliyor. Artık daha çok terliyor, güneşe maruz kalıyor ve susuyoruz. Cildimiz ve saçlarımız da bu değişikliklerden nasibini aldığından ayrı bir özen istiyor. Beslenmeden bakıma işte yaz boyu size kılavuzluk edecek minik tüyolar…

48

Deliksiz uyku ipeksi bir dokunuş

Uyku sadece yaz aylarında değil sağlık açısından her zaman büyük önem taşır. Fakat haftada bir gün yatmadan önce güzelce temizlediğiniz yüzünüze nemlendirici bir maske yapıp bu maskeyle bir gece boyunca cildinizi bakıma alıp uyursanız, sabah uyandığınızda cildinizin parlaklığınıza siz de çok şaşıracaksınız.

51

Bol bol su ve antioksidan

Cilt ne kadar nem kaybı yaşarsa o kadar kırışır. İnce çizgiler halinde ortaya çıkan bu kırışıklıkların önüne bol su içerek ve antioksidan bakımından zengin besinler tüketerek geçebilirsiniz.

52

Koruma faktörüne dikkat!

Tükettiğiniz besinlerle cildinize destek sağlayabilirsiniz. Fakat düzenli olarak cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmak cildinizi zamanın etkilerine karşı koruma altına alır. Özellikle yaz aylarında içeriğinde koruma faktörlü nemlendiricileri kullanmak çok daha faydalı olur.

50

Saatler önemli

Güneş ışınlarının en zararlı olduğu zaman dilimi 10.00-15.00 saatleri arasındadır. Bu saatlerde güneşe çıkmamak cildi korur. Çıkmak zorunda kalırsanız da mutlaka güneş koruyucusu, gözlük ve şapka kullanın.

Saçlara gelince

Yaz mevsimi saçlarda da nem kaybına yol açtığından saçlarınızı her yıkadığınızda mutlaka saç kremi kullanmalısınız. Fakat saçlarınızı her gün şampuanlamaktan kaçınmanız gerekir çünkü bu uygulama saçlarınızın nem kaynağı olarak görev yapan doğal yağları azaltabilir. Saç kremini ise özellikle saçlarınızın uç kısımlarına ve nem kaybının yaşandığı bölgelere uygulamalısınız.

49

Kırıklara veda

Saç telleri uzadıkça kırılma, yıpranma ve matlaşma oranı da artar. Saçtaki kırılmalar, pullanmalar ve çatallanmalar uçlardan başlayarak en üst noktaya kadar ulaşır. Yazın buna bir de güneş ışınlarının zararlı etkisi eklendiğinden tatil öncesinde kırıklarınızı aldırmanız ve saç boyunuzu yıpranmamış kısımlara kadar kestirmeniz gerekir.