Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Derinin gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Derinin gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Ege Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Eyüp Sevimli, derinin gerçek olup olmadığını anlamaya yarayan bir yöntem paylaştı.
Moda 11 Kasım 2016 - 16:09

Ege İhracatçı Birlikleri’nin (EİB), geçek deri ve sentetik deri hakkında bilgilerin paylaşıldığı toplantısında konuşan Ege Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Eyüp Sevimli, sağlık açısından gerçek derinin cilde zarar vermediğini belirtti ve derinin gerçek olup olmadığını anlamanın tüyosunu verdi.

“AMAN ÇAKMAK TUTMA DİYORLARSA…”

gercek-deri

Gerçek deri ile sentetik derinin birbirinden ayırt etmek için tüketicilere tüyolar veren Sevimli; “Bugünkü yapılan yapay derilerin gerçek deriden ayırt edilmesi biraz zor. Çünkü hem finisajı (derilerin kullanım özelliklerini iyileştirmek için yapılan işlemler) hem yapısıyla hem elde tutuşuyla, hissiyle her şeyi vermeye çalışıyorlar ki gerçek deriyi taklit edebilsinler. Ama petrolden kaynaklanan sentetik deri ateşten çok çabuk etkilenir. Buna ateş tuttuğunuzda çok çabuk kavrulur ve şekil değiştirir. Deri de ateşle şekil değiştirir ancak derinin şekil değiştirmesi 30 saniye sürüyorsa, sentetik derinin şekil değiştirmesi 3 saniye sürer. Ateşten hemen etkilenir. Dolayısıyla size suni malzemeden bir şey satmak istiyorlarsa ve buna gerçek deri diyorlarsa, çakmağınızı çıkartın ve “ateşi tutacağım” deyin “aman tutma!” diyorlarsa demek ki suni bir malzemedir. Deri de etkilenir ama islenir, sadece 3 saniyede bir şey olmaz” şeklinde konuştu.

Son güncelleme: 16:33 - 11.11.2016
Etiketler