Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Düşesler ve pop starlar onu tercih ediyor
Düşesler ve pop starlar onu tercih ediyor
Türkiye’nin ilk diplomalı kumaş tasarımcısı Seda Saydam
Edda SÖNMEZ
Moda 12 Mayıs 2016 - 01:49

Seda Saydam, başarılı kariyeri kadar verdiği kilolarla da çevresindekilerin takdirini kazanmış. Zorlu kilo verme sürecini bir kitapta anlatan Saydam aynı zamanda dünyaca ünlü isimleri giydiren bir modacı. Onunla moda, dünya gündemi ve kilo hakkında bir sohbet gerçekleştirdik.

22

Diyetisyenle ilk kez ilkokul beşinci sınıftayken tanışan Seda Saydam'ın hayatının sonraki dönemi kilo alıp vermekle geçmiş. 2011 yılında geçirdiği gastrit by-pass ameliyatıyla 5 yılda 140 kilodan 70 kiloya inmiş. Kilolu bir insanın neler yaşayabileceğini ‘İçimdeki Seda' adlı kitabında anlatan Saydam, tüm sorularımızı samimiyetle cevapladı…

– Bize kendinizden bahseder misiniz?
İtalya'da tekstil üzerine eğitim aldım. Şu anda da aile şirketimiz Saydam Tekstil'de yönetim kurulu üyesi ve artistik direktör olarak çalışıyorum. Türkiye'nin ilk diplomalı kumaş tasarımcısıyım; kumaş trendleri ve bunların tasarıma etkisi üzerine çalışmalar yapıyorum. Şirketimiz için tasarladığım kumaşlar modacıları aracılığıyla pek çok dünyaca ünlü isim tarafından da kullanılıyor.
– Dünyaca ünlü isimler arasında kimler yer alıyor?
Örneğin Cambridge Düşesi Kate Middleton'ın nişan elbisesinin, Beyonce'nin ve Rihanna'nın bazı elbiselerinin kumaşını biz tasarladık. Bu ay sonu itibarıyla da tasarım odaklı farklı disiplinleri barındıran platformumuzu açarak insanlarla buluşturacağız. Platformumuzu ziyaret edenler tasarım trendleriyle ilgili direkt son kullanıcıyı ilgilendiren yönlendirmelere ulaşabilecek.
– Bize biraz da kitabınızdan bahseder misiniz?
Kitabımda, kilo problemi olan insanların aslında bu problemin altında sakladıkları farklı sebepleri ve asıl mücadelenin bu gizli sorunlarla yüzleşmek olduğunu en samimi hislerimle ifade etmeye çalıştım. Kitabımı okuyan pek çok kişiden de obezite hastalarına bakış açılarının tamamen değiştiğine dair çok güzel yorumlar aldım; yeni kitap da yolda.
– Gastrit by-pass ameliyatı oldukça gündemde. Bu konuda ne söylemek istersiniz?
Obezite çok önemli bir sağlık problemi; dolayısıyla da bu ameliyatın gerekliliği ve kişinin ameliyata uygunluğunun işin uzmanları tarafından belirlenmesi gerekiyor. Ben çok uzun süre kilo vermeye devam ettim; doktorum ve ekibinin gözetiminde beş yıl içinde toplam 70 kilo vererek 70 kiloya kadar indim.

24

Terör moda dünyasını da etkiledi

– Terör olayları moda sektörüne nasıl yansıdı?
Dünyanın en büyük tekstil fuarı olan Paris Premier Vision'u son ziyaretimde bu değişikliklere çok yoğun bir şekilde tanık oldum. Özel etkinlikler için gönderilen davetiyelerde kıyafet kodunun yanı sıra çanta kodu da eklenmiş durumda. Organizasyonlara küçük ve ağzı kolay açılabilen A4 çantalarla gelinmesi özellikle belirtiliyor ki güvenlik kontrolleri daha seri bir şekilde yapılabilsin.