Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
En büyük tutkum Jean
En büyük tutkum Jean
Oyunculuğu dışında Fahriye Evcen şimdi de imza attığı tasarımlarla adından söz ettiriyor. Tekstil sektörünün başarılı ismi Koton’un marka yüzü olan Evcen, ‘Özgür Ruh’ temalı yeni koleksiyonuyla da oldukça iddialı. Kendini yansıttığı, gezgin ruhunu öne çıkardığı kreasyonundan konuşmak için bir araya geldiğimiz Evcen ile moda üzerine keyifli bir röportaj yaptık…
Hale Ceylan BARLAS
Moda 9 Eylül 2017 - 01:16

– Yeni koleksiyonunuz tüketicinin beğenisine sunuldu. Bu konuda neler hissediyorsunuz?
İmzamı taşıyan bir koleksiyonu sunmak benim için çok değerli. Çünkü bir işe isminizi vermek hiç de kolay değil. Koleksiyonun hazırlık sürecinde büyük bir ekiple birlikte aylarca çalıştık. Ekipte teknik anlamda da işinde çok iyi isimler vardı. Tasarımlarımda giyim zevkimi, tarzımı, günlük hayattaki en rahat halimi yansıtmaya çalıştım. Çok içime sinen bir iş oldu.

1504731569_fahr__ye_evcen_for_koton_jeans_aw17_18__6_

– Tasarımlarınızı hazırlama sürecinde çıkış noktanız ne oldu?
Özgür ruh… Bu anlamda ekibin de sezon trendleriyle ilgili pek çok önerisi oldu. Ama daha çok kendimi yansıtmaya çalıştım. Örneğin bu sene gezgin gibiydim; gezerken de jean'in herkesin olduğu gibi benim hayatımın da vazgeçilmez bir parçası olduğunu anladım. Jean pantolon ya da bir ceket gerçekten büyük kurtarıcı ve tatile giderken de valizimden asla eksik etmediğim bir parça.

– Koleksiyonunuzu incelediğimizde Kızılderili etkilerinin baskın olduğu görülüyor…
Çok doğru gözlemlemişsiniz. Tasarımlarımda sabit bir konseptten yola çıkmadım ama jean dendiğinde hep özgür ruh aklıma geliyor. Çalışmalarımızı detaylarla zenginleştirmek gerektiğinde de bir parça Kızılderili ruhunu, çadır hayatını devreye soktuk. Renklerde de çöl renklerine ve kızılın tonlarına ağırlık verdik.

1504731572_fahr__ye_evcen_for_koton_jeans_aw17_18__1_

– Detaylar konusunda başka neler söylemek istersiniz?
Patchwork ve deri detayları bu koleksiyonda sıkça göreceksiniz. Mümkün olduğunca jean kullandık. Oversized parçalar ekledik. Etik ve egzotik çizgiler ağırlıkta. Aslında bu çalışmada özgür ve rahat tasarımlar, göçebe ruhunu yansıtan renk ve desenler öne çıkıyor.

– Jean dışında başka parçalar da eklediniz mi koleksiyona?
Yine beni çok fazla yansıtan sweatshirt'ler, trikolar, pançolar, ordu ceketleri, tişörtler var.

Umarım seslendirdiğim şarkı beğenilir

– Reklam filmindeki şarkıyı da siz seslendirmişsiniz…
Rol aldığım her reklam filmine bir farklılık katmak istiyorum. Bu filmde de sesimi kullanarak bir değişiklik yaptık. Bu fikir bana iletildiği anda kabul ettim. Zaten içime sinmeyen ve arkasında duramayacağım bir işi asla kabul etmem. Ayrıca projeyle seslendirdiğim şarkının çok örtüştüğünü düşünüyorum. Umarım beğenilir…

– Koleksiyona yönelik tepkileri ölçmek için mağazalara gidiyor musunuz?
Ara sıra gizlice mağazalara sızıyorum ve ben de bir şeyler satın alıp çıkıyorum. Bir de koleksiyonun tanıtım müziğini duyunca çok etkileniyorum.

Her renk ve model jean'im var

– Sizin de söylediğiniz gibi jean hayatınızda önemli bir yere sahip. Gardırobunuzu açsak kaç tane jean görürüz?
Hiç saymadım ama 100'e yakın jean pantolonumun olduğunu söyleyebilirim. Abartısız, her model ve renge sahibim çünkü hayatımın büyük bir kısmı jean giyerek geçiyor.

1504731575_fahr__ye_evcen_for_koton_jeans_aw17_18__2_

– “Alışverişe çıktığınızda hangi parçalar dikkatinizi çekiyor?” diye bir soru sormamak lazım size…
Kesinlikle. (Gülüyor) jean'le tanışınca başka bir şeye bakamıyorsunuz. Takıntı demeyelim ama gerçekten jean bende bir tutku. Bir kere katıldığım her etkinliği kaldırabilecek bir parça. Tabii ki işim gereği couture de giyiyorum. Hatta bazı davetlerde kumaş pantolon ya da tulum da giyiyorum ama şunu fark ettim ki hangi durumda olursanız olun, şık bir ayakkabı, güzel bir blazer ceketle de gününüzü kurtarabilirsiniz…

2017-09-06-23-01-32-445

Belki ilerde kendi  markamı kurarım

– Koleksiyon hazırlarken çizim de yapıyor musunuz?
Küçük yaşlarda amatörce çizimler yapıyordum. Çok da meraklıydım ama nedense çizime yönelmedim. Ama şimdi fark ediyorum ki içgüdüsel olarak hâlâ çizim yapıyorum. Seramik üzerine çizim yapıyorum, amatörce tual boyuyorum.

– Gelecekte kendi markanızı kurmayı düşünüyor musunuz?

Neden olmasın? Ama şu sıra yaptığım tasarım işi de beni yeteri kadar tatmin ediyor.

Son güncelleme: 08:30 - 09.09.2017