Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Futurist şeffaf ve SIRA DIŞI
Futurist şeffaf ve SIRA DIŞI
İlkbahar-yaz modası en renkli haliyle göz dolduruyor.
Yasemin CANDEMİR
Moda 11 Şubat 2016 - 02:16

İlkbahar-yaz modası en renkli haliyle göz dolduruyor. Çarpıcı detaylarla eğlenceli bir sezon bizi bekliyor. Peki bu kadar çok trend ve hızlı değişimin nedeni ne? Bizi bu yaz esas olarak neler bekliyor?

Moda dünyası, geçtiğimiz birkaç sene içinde iz bırakacak önemli gelişmelere sahne oldu. Moda takviminin sıklaşması, yüksek moda markalarının H&M, Zara, Mango gibi “hızlı moda” markalarıyla rekabete girer gibi koleksiyon sayısını arttırması ve her sene 10'un üzerinde koleksiyon yapmaya zorlanmaları nedeniyle üzerimize deyim yerindeyse trend yağmuru yağdı. Ara sıcak denilen ara sezon defilelerine hazırlanırken bu tempoya dayanamayan tasarımcılar bir bir ayrılıyor ama markalar hız kesmeden ahengi yakalamaya devam ediyor.

Sarı ve turuncu hakimiyeti

Moda haftalarını incelediğimizde sarı ve turuncunun tüm podyumlarda hakimiyetini fark ediyoruz. Jeremy Scott ve Tommy Hilfiger'da bunu açık bir biçimde görmemizle birlikte, Prabal Gurung'un Nepal'den ilham alan koleksiyonunun sarı ve turuncuya yoğunlaştığı da ortada…

Omuzları açık bırakan tasarımları da belli ki yeni sezonda daha sık göreceğiz. Lüks modaevlerinden tutun da hızlı tüketime ağırlık veren markalara kadar hepsi omuzları nasıl daha güzel gösterebiliriz telaşında. Hatta batik desenlerle süslenmiş, flamenko eteklerle kombinlenmiş yarım açıklıkta omuzlarda bu trendin devamı niteliğinde.

Dantelsiz olmaz!

Fütürizm çağında bile olsak dantel hayatımızdan çıkmıyor. Dantel detayları ile süslenmiş geceliği anımsatan slip elbiseler artık sadece yatak odasında değil kırmızı halıda bile boy gösteriyor.

içi, dışı bir…

Ne kadar şeffaf o kadar iyi tanımlaması yine bu sezona özgü. Ayakkabıdan çantaya, şapkadan tokaya sıçrayan plastik etkisi, özellikle Givenchy, Loewe, Christopher Kane koleksiyonlarında kıyafetleri de etkisi altına alıyor.

İlhamını gelecekten alan pek çok modacı metalik ve parlak kumaşları çok benimsedi. Bele tam oturan parlak ceketler 2016 yılında değiliz de 2026'da yaşıyormuşuz hissi veriyorlar.

Etiketler