Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gençliğinizin sırrı kulağınızın arkasında saklı
Gençliğinizin sırrı kulağınızın arkasında saklı
Fibroblast yöntemiyle 10 yaş daha genç görünmeniz mümkün.
Moda 24 Ocak 2016 - 15:53

Estetik dünyasında baş döndüren yenilikler sayesinde yıllara meydan okumak mümkün. Kulak arkasından alınan bir parça dokunun, laboratuvar ortamında çoğaltılmasıyla elde edilen fibroblast yöntemiyle 10 yaş gençleşebilirsiniz.

Ortalama ömür çok uzadı. İnsanlar ileri yaşlarda da genç ve dinamik görünmek istiyorlar. Beslenme dahil yaşam kalitesindeki iyileşme bir dereceye kadar bizi amacımıza yaklaştırdı. Estetik dermatolojideki gelişmeler ise daha da farklı boyutlar getirdi. Artık hiç kimse insanların yaşlarını dış görünüşlerine bakarak belirleyemiyor. Son yıllarda oldukça profesyonel bir şekilde uygulanan fibroblast enjeksiyonları cildin genç sağlıklı bebeksi hücrelerini kişiye geri kazandırarak yeni kollajen sentezini gerçekleştiren hücresel bir tedavi yöntemidir… Dr Eylem Acar Kliniği'nin Sahibi Dermatolog Dr. Eylem Acar konuyla ilgili şu bilgileri verdi..

CİLT YENİDEN YAPILANIYOR

Otolog fibroblast tedavisi nedir?
Günümüzde, sağlıklı, genç ve güzel olmak herkesin arzusu. Son zamanlarda, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ülkemizde de otolog fibroblast enjeksiyon yöntemi tercih edilmektedir. Kulak arkasından alınan bir parça dokunun, laboratuvar ortamında, cildin genç kalmasını sağlayan fibroblastlarına ayrılıp çoğaltılması yöntemidir. Çoğaltılan hücreler, yüze tekrar enjekte edilmektedir. Bu hücreler kollajen sentezleyerek derinin yeniden yapılanmasını sağlar.

Uygulama cildi nasıl canlandırıyor?
Bu uygulama ile cildin ışık yansıması değişir. Yaşlanan cilt hem kolojen hem de sıvı ve hücre kaybediyor. Hücre kaybına bağlı olarak sıvı tutma kapasitesi de düşer. Kaybolan sıvı ile ciltte aydınlık olan görüntü gider ve çökme görülür. Örnek bebek cildinde, su tutma kapasitesi yüksektir, otolog fibroblast ile kollajen sentezlenerek derinin yeniden yapılanması sağlanmaktadır, bu da cildi pırıl pırıl yapar.

Kök hücre tedavisi midir?
Fibroblastlar, bir nevi kök hücredir. Fibroblastlar, cildin erişkin kök hücreleridir. Vücuttaki bütün hücreler başlangıçta fibroblasttır.. Somatik bir hücre olduğu için bu uygulama bir nevi kök hücre uygulamasıdır.

Fibroblast nedir?
Fibroblastlar, bağ dokusunun ana hücreleridir. Yassı uzun ya da ovalimsidirler. Gövde kısımlarından sitoplazmik uzantılar çıkar, çekirdekleri oval olan hücrelerdir. Bağ dokunun ana maddesi olan ve yaraların iyileşmesinde işlevi olan kollajen proteininin yapımından sorumlu hücrelerdendirler.

KIRIŞIKLIKLARA KARŞI ETKİLİ

Nerelerde kullanılır?
Bu yöntemle yüzdeki kırışıklıklar, ve çatlaklar gibi derin olukların tedavisi, dudakların biçimlendirilmesi, akne izlerinin, hatta uzun süreli deri yaralarının ve izlerinin tedavisi için kişinin kendine ait (otolog) canlı alt deri hücreleri (fibroblast) dolgu maddesi olarak kullanılır. Kırışıklık düzeltmede en çok uygulanan bölgeler göz kenarı kaz ayağı bölgesi, burun dudak hattı, dudak kenarıdır. Ayrıca kellik tedavisinde de kullanımı yer almaktadır.

Kimlere uygulanabilir?
Uygulama herkese rahatlıkla yapılabilir. Özellikle 30-55 yaşları arasında cildin reaksiyonlara tepki verme hızı yüksektir.

Diyabet hastalarında kullanılabilir mi?
Rahatlıkla kullanabilir, diyabetik yaraların iyileşmesinde tedavi edici etkisi bilinmektedir.

Biyopsi nasıl yapılır?
Kulak arkası ya da kol içi gibi güneş görmeyen ve kanlanması zengin olan bölgeden 3 mm çapında deriden bir parça alınıyor. Uygun şartlarda labaratuvara gönderilip, hücre üretimi yapılıyor.

Diğer yöntemlerden farkı nedir?
Alışagelmiş dolgu maddelerinden en önemli farkı, uzun etkili bir yöntemdir. Dolgu maddelerinin aksine, kişinin kendi hücrelerinden elde edilen bir yöntem olarak, kişinin doğal güzelliğini ortaya çıkartmaya yardımcı olur, cildini yeniler. Yan etkiler açısından da oldukça güvenlidir. Fibroblast tedavisi uzun dönem için bir yatırımdır.

 

Son güncelleme: 11:05 - 01.03.2016