Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Genital estetik özgüveni artırıyor
Genital estetik özgüveni artırıyor
Cinsel hayatı etkileyen ve işlevsel olarak sorun yaratan sarkmış iç dudaklar, özgüven kaybına neden olmaktan çıkıyor
Moda 8 Eylül 2016 - 13:12

Kadınların cinsel hayattaki özgüvenlerini kıran iç dudak sarkmasının çözümünü, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert anlattı.

Kadınlarda genital bölgede iç dudaklar bir takım sebeplerden uzayıp sarkarak hem estetik hem de işlevsel açıdan ciddi sıkıntılara yol açabilir. Genital organın yani labiaların boyutu, rengi ve şekli kadınların ırklarına ve genetik özelliklerine farklılık gösterir. Ancak tüm bu farklılıkların yanı sıra konjenital yani doğumsal anomaliler, doğum esnasında gelişen genital travmalar, hormonal faktörler, yaşlanma ve genital bölgenin enfeksiyon kapmasına gibi nedenlerden de genital bölgenin dış görünümü zamanla estetik olarak kişiye rahatsızlık verecek değişikliklere uğrayabilir.

libioplasti

MUTSUZLUK SEBEBİ

Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan biraz taşması doğal olarak kabul edilir. Ancak dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görüntüyü bozarak kadının hoşnutsuz olmasına neden olur. Özgüven kaybına yol açarak cinsel ilişki sırasında rahatsızlık hisseder. Bazen dış dudaklar yapısal olarak normalden uzun, büyük veya asimetrik olabilir. Bu durumda cinsel ilişki esnasında penisin itmesi ile labiumlar gerilebilir ve bu da ağrı hissedilmesine neden olur.

LABİOPLASTİ NASIL BİR OPERASYON?

“Labioplasti estetiği genital organda iç dudaklar olarak isimlendirdiğimiz labiominoraların kısaltılması amacıyla uygulanan bir cerrahi operasyondur. Vajina bölgesindeki şekil bozukluklarından ya da fonksiyonel nedenlerden dolayı sıkıntı yaşayan kadınlar vajina iç dudağı estetiği olan labioplasti ameliyatından yararlanabilirler. Tüm bu sorunlarından kurtulmak isteyen kadınlar alanında uzman bir kadın doğum uzmanından destek alabilirler.”

Op. Dr. Esra Çabuk Cömert “Labioplasti ameliyatı duruma göre lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ortalama 1 saat süren ameliyat sırasında eriyen dikişler kullanıldığı için dikişlerin alınmasına gerek olmaz. Labioplasti ameliyatı kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı ya da engeli yoktur. Ameliyattan sonra ağrı ve yanma hissedilmez. Görünen bir yara izi kalmaz. İyileşme süreci kısa sürer. Operasyondan 2 gün sonra hasta rahatlıkla duş alabilir. Ortalama bir hafta içinde de normal hayatına dönebilir. Siz de alanında uzman bir cerraha giderek sizi rahatsız eden vajina estetiği sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.”