Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Güneş kremi nasıl kullanılır?
Güneş kremi nasıl kullanılır?
Güneş koruyucu kremler hakkında bilmeniz gerekenler.
Moda 11 Temmuz 2016 - 10:03

Cilt yaşlanmasını önlemek ve cilt kanserinin önüne geçmek için dört mevsim güneş kremi kullanmanın önemi oldukça büyük. Ancak söz konusu yaz mevsimi olunca, güneş kremlerini uygulama konusunda ekstra özen göstermek istiyor. İşte güneş koruyucu kremler hakkında bilmeniz gerekenler.

Güneş koruyucu kremlerin raf ömrü  kutu açılmadığı takdirde 2-3 yıl olsa da kutu açıldıktan sonra 9-12 ay içerisinde tüketmeniz gerekiyor.

Kavanozlar içerisinde yer alan güneş kremlerini kullanmayın. Hava ile temasa giren ağzı açık ürünlerin cildiniz için hiçbir faydası yoktur. Bunun yerine tüp ve sprey ambalajlar içerisindeki ürünleri tercih etmelisiniz.

Günde bir kere uygulanan güneş kremleri cildi korumaz. Güneş  koruyucu kremlerden en iyi şekilde faydalanmak için güneşe çıkmadan en az 15 dakika önce, sürekli güneşte kalınacaksa 2 saatte bir, eğer zaman zaman kapalı bir ortamda bulunulacaksa 4 saatte bir tekrarlanarak uygulamak gerekiyor.

gunes
Vücudunuzu güneşten korurken, dudaklarınızı da unutmamanız şart! Dudaklar özellikle de alt dudak güneşin birikici etkilerinden en çok zarar gören ve deri kanserlerinin sık yerleştiği bölgelerden birisi. Bu sebeple dudakların en az SPF 30 koruma faktörü içeren, balm veya stick formunda özel bir güneş koruyucu ile korunması gerekiyor.

En yüksek faktörlü krem kullanmak, güneşten en iyi şekilde korunmak anlamına gelmiyor. Güneş koruyucu kremleri satın alırken, SPF oranına dikkat etmenin yanı sıra hem UVB hem de UVA ışınlarından koruyan özellikte olması SPF faktörü kadar önemlidir.