Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hayalinizdeki göğüslerle uyanın
Hayalinizdeki göğüslerle uyanın
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen meme estetiği ameliyatları hakkında konuştu.
Moda 22 Ocak 2016 - 11:14

Meme güzelliği kadınların fiziksel güzelliğinin en önemli unsuru. Meme estetiği ameliyatları, memelerin yapısını estetik ya da yapısal amaçlarla değiştiren ve düzelten cerrahi operasyonlar. Meme estetiği ameliyatları arasında meme büyütme, meme küçültme, memelerin dikleştirilmesi ya da yeniden yapılandırılması gibi prosedürler yer alıyor.

Meme büyütme, doğal meme dokusu az ve küçük göğüslü kadınlara yapılıyor. Memelerin dikleştirilmesi fazla dokuların bölgeden çıkarılması ve meme ucunun yukarı taşınması şeklinde yapılıyor. Genellikle meme büyütme prosedürü ile beraber yapılması gerekebiliyor. Memenin yeniden yapılandırılması ise meme kanseri tedavisinde memenin alınması gibi durumlarda gerçekleşiyor.

AMELİYAT NASIL YAPILIYOR?

Meme büyütme ameliyatları göğüs kasının üstünde veya altında bir bölgeye implantların yerleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilebilir. Bu implantlar, silikon kaplamanın içinde silikon jel ya da steril tuzlu su çözeltisi saline halinde olabilir. Silikon jel implantlar daha doğal bir his verdiği için hastalar ve plastik cerrahlar tarafından daha çok tercih ediliyor.

Foto: Shutterstock

MEME DOKUSUNA ZARAR VERMEMELİ

Meme estetiği ameliyatları sonrasında memede ve meme ucunda hissiyat değişikliği ya da hissizlik olmaz. Meme büyütme ameliyatlarında zaten süt kanallarına zarar verilecek bir işlem uygulanmaz. Meme küçültme ameliyatlarında süt kanallarına zarar vermeden sadece yağ dokusu alınarak memenin küçülmesi sağlanır. Meme estetiği ameliyatının tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapılması olası komplikasyon risklerini azaltır. Aynı zamanda uygulanacak olan prosedürün avantajları ve dezavantajları hakkında ayrıntılı bilgi vererek tercinizi ona göre yapmanızı sağlayacaktır.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen, sözlerini şöyle sürdürüyor. Büyütme, küçültme ya da dikleştirme amacıyla yapılan meme estetiği ameliyatları ortalama 1 ile 2 saat civarında sürer. Duruma göre hastanın bir gece hastanede kalması istenebilir ya da aynı gün evine gidebilir. Prosedür çoğunlukla genel anestezi altında yapılır yani hasta tamamen uyku halindedir. Bu sayede herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmez. Hayal ettiği güzellikte göğüslere kavuşmuş olarak uyanır.

Ameliyat sonrasında göğüs bölgesinde şişlik hafif şişlik ve hassasiyet olabilir. Ancak kısa bir süre içinde şişlik iner ve yara izleri belirsiz hale gelecek şekilde iyileşir. Meme estetiğinde implantların göğse yerleştirilmesi için kesiler açılır. Bunların yeri hastanın vücuduna ve büyütme miktarına göre değişir. Kesiler cerrahın tercihine göre göğüslerin altına, göğüs uçlarının etrafına ya da kola altına açılabilirler. Tüm cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi plastik cerrahinin amacı izlerin görünmeyen bölgelerde ve belli belirsiz olmasını sağlamaktır.

Foto: Shutterstock

Kadınların vücut gelişimi 20'li yaşların başına kadar sürdüğü için meme estetiği ameliyatları için belirli bir yaşa kadar beklenmesi tavsiye edilir. Ancak duruma göre meme estetiği ameliyatları 18 yaşından itibaren de yapılabilmektedir. Bu hastanın ihtiyacı ve plastik cerrahın vereceği karara göre belirlenir.

Son güncelleme: 14:06 - 02.02.2016