Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Her tarzın ortak stili
Her tarzın ortak stili
Bu yılın trendi olan sokak stillerinden biri de hiç kuşkusuz ‘culotte’ tasarımlar. Pantolon-etek olarak da anılan bu rahat tarz, mevsime uygun tişört ya da askılı bluzlarla kombinlenip şık bir görünüm sergilenebiliyor.
Yasemin CANDEMİR
Moda 14 Temmuz 2016 - 01:29

Bu yılın trendi olan sokak stillerinden biri de hiç kuşkusuz ‘culotte' tasarımlar. Pantolon-etek olarak da anılan bu rahat tarz, mevsime uygun tişört ya da askılı bluzlarla kombinlenip şık bir görünüm sergilenebiliyor.

Culotte pantolonların hangileri olduğu konusunda az da olsa kafa karışıklığı yaşanıyor. Bu yüzden öncelikle bu tasarımları biraz inceleyelim: Bol, dökümlü, kapri tarzında ama biraz daha diz altı tasarımlar. Stiletto, sandalet, spor ayakkabı hatta parmak arası terlikle bile giyilebiliyorlar. Her tarzın ortak giyim stili olabilen, bir gömlekle bile şıklığa adım atan yazın kurtarıcıları olarak da anılabilirler.

1615

Rahatlıktan vazgeçmeyenlere…

90'ların en önemli trendlerinden biri olarak moda tarihine geçen pantolon-etekler yani culotte kelimesinin kökeni Fransızca. Bacakları bitiştirince sihirbazlık yapar gibi eteğe dönüşen pantolonlar günümüzde, geçmişe göre daha rahat ve stil sahibi haliyle karşımızda.

14 13

Büyük cepler geometrik desenler

Sezonun en iyi örneklerini moda haftaları sırasında Vivienne Westwood, Armani, Tibi, Wang sundu. Dolce&Gabbana son iki sezondur güllere sardığı merakını bu tasarımlar üzerine işledi. Büyük ceplerle süslenenler, çizgililer, geometrik desenler ise bulunduğumuz zamanın izlerini taşıyordu.

17

Nasıl giyilir?

– Yazlık kumaşlardan istediğiniz renk ve desende bulabileceğiniz bu pantolonları göbeği açıkta bırakan yazlık bluzlar veya rahat tişörtlerle giyebilirsiniz.
– Hemen diz altında bittikleri ve hayli bol oldukları için boyu biraz daha kısa gösterebiliyor. Boyunuz 1.60'ın altıysa, “Giymeden önce bir daha düşünün” deriz. Yine de giymek istiyorsanız daha dar olanlarını seçmenizde fayda var.
– Yükseltilmiş yumurta ya da ahşap topuklarla çok iyi uyum sağlıyorlar.
– İpek gibi kumaşlardan seçim yaparsanız geceye de devam edebilirsiniz.
– Ofiste giymek için ceketler ve gömlekler ideal tamamlayıcıları olabilir.
– Boyları dizde biten modelleri tercih ederseniz kombinleme şansınız da azalıyor. Siz iyisi mi daha uzun, bileklere yakın modelleri tercih edin.