Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Herkes Koreli kadınların güzellik sırlarının peşinde!
Herkes Koreli kadınların güzellik sırlarının peşinde!
Yasemin CANDEMİR
Moda 29 Mayıs 2016 - 01:24

Dünyaca ünlü markalar Kore makyajını dünya gündemine taşımaya başladı. Türkiye'de bu makyajı ilk uygulamaya başlayan Sephora ile renk bütünlüğü sağlanmış bir cildin sırlarını ve ciltleri 70 yaşından önce kolay kolay kırışmayan Koreli kadınları konuştuk.

65

Uzun yaşayan, sağlıklı bir ömür geçiren, cildi parlak ve canlı duran Koreli kadınlar bu aralar tüm dünyanın ilgi odağında. Bir Kore atasözünden yola çıkarak Kore makyajını uygulayan Sephora Make up Artisti Murat Bekler “Çirkin kadın yoktur, tembel kadın vardır” diyor ve bu özel makyajın sırlarını veriyor.

Nedir bu Kore güzelliği trendi anlatır mısınız?
Kore makyajında amaç doğallığı hedefliyor. Cilt ne kadar doğal görünümlü, parlak ve canlı olursa yüzünüz ve makyajınız o denli kusursuz görünüyor. Koreli kadınların kusursuzluğunun altında yatan gerçek; ciltlerine ne kadar baktıkları ile ilgili. Öyle ki Koreli kadınlar cilt bakımına saatlerini ayırır ama sabah kalktıklarında kendilerini yeteri kadar güzel bulmuyorlarsa dışarı bile çıkmazlar.
Ritüellerin özünde hangi kurallar var?
Elbette iyi br cilt bakımı. Bildiğiniz gibi cildi nemlendirmek yaşlanmayı geciktirir ve kırışıklıkların oluşumunu önler. Haftalık uygulanan maskelerin de bakım kremlerine desteği oldukça büyüktür. Dolayısıyla kusursuz bir cilt zaten kusursuz bir makyajın temelini oluşturur.
Cilt tonunun eşit olması birinci kural değil mi?
Kesinlikle evet. Renk bütünlüğü sağlanmış, şeffaf bir ten, hafif kızartılmış yanaklar ve dolgun görünümdeki dudaklar Kore makyajını tanımlıyor.
Peki bu ışıltılı ve eşit tonlar nasıl elde edilebiliyor?
Sağlıklı bir cildin yanı sıra kullanacağınız ince yapıda bir kapatıcılık özelliğine sahip, ışığı yansıtan fondöten, BB veya CC kremler tercih edilmeli. Tavsiyem Erborian BB ve CC krem, Sephora'nın yeni çıkan Wonderful Cushion kompakt fondöteninden yana olacaktır. Püf noktası ise kesinlikle yoğun kullanımdan kaçınmak. T bölgenizdeki renk eşitsizliğini ve ufak yerlerdeki kapatılması gereken noktaları ince bir fırça ya da makyaj süngeri ile kapatmanız uygun olacaktır. Kullandığınız kapatıcıyı göz altına da uygulayarak yorgunluğunuzu gizleyebilirsiniz, göz pınarınıza da yine ışığı yansıtan bir kapatıcı uygulayabilirsiniz.

68

Maskeler ve aydınlatıcılar

Tony Moly, Erborian gibi Kore markaları gündeminizde olsun ve Sephora Cushion serisi fondöten, allık ve aydınlatıcıdan oluşan oldukça başarılı ürünlerle tanışın. Cilt bakımı tarafında ise dudak, el, göz, ayak ve yenilenen yüz maskeleri ile kendinizi bakıma alabilirsiniz.

66

10 maddede Kore makyajı

– Yağ , köpük veya jel temizleyiciyle cildin temizlenmesi – Temizlik sonrası cildin arındırılması yani toniklenmesi – Cildi kusursuzlaştırmak için serum kullanılması – Cilt yapınız ile uyumlu gündüz ve gece bakım kremlerinin uygulanması – Göz çevresi kremin sürülmesi – Haftada bir kere göz maskesi uygulanması – Dudak temizliği ve dudak maskesi uygulanması – El ve ayak bakımı

67

Kadınlar evde hangi yöntemleri uygulayabilir?

Cildin her bir noktasını rahatlatıcı aktiflere boğan maskeleri anlatır mısınız?
Her cilt tipine ve sorununa uygun bir maske koleksiyonu bulunduruyoruz ve Sephora'nın uzmanlık alanlarından biri olduğunu söyleyebilirim. Yüz, göz ve gece maskelerinde sekiz farklı zengin içerikli maske bulundururken, el maskelerinde 3, ayak ve dudaklar için 2 farklı öze sahip maskemiz bulunuyor. Yeşil çaydan avokadoya, nardan güle, lotustan lavantaya her sihirli bitkiyi cilde taşıyoruz.
Evde kadınlar en pratik bu makyajı nasıl uygulayabilir?
Öncelikle cildin çok iyi nemlendirilmiş olması gerekiyor ve makyaj çok hafif olmalı. Hafif bir kapatıcılık özelliğine sahip fondöten ile eşitlenen cilde, elmacık kemikleri üzerine dairesel hareketlerle krem allığı uygulayın, dolgun dudak etkisi vermek için ise kremsi yapıda nemlendirici etkili gloss veya rujları tercih edin.