Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hiçbir şeyin modası geçmez
Hiçbir şeyin modası geçmez
Moda dünyasına kendi tarzlarıyla farklı bir soluk getiren 1986 doğumlu yaratıcı ikiz kardeşler Raisa ve Vanessa Sason ŞIK’a konuştu.
Edda SÖNMEZ
Moda 29 Mayıs 2016 - 23:42

En büyük tutkuları moda olan ikiz kız kardeşler Raisa ve Vanessa Sason, henüz 15 yaşında yaptıkları çanta tasarımlarıyla başlayan başarılı yolculuklarına, 2011 yılında kendi isimlerini taşıyan markalarıyla devam ediyor. Moda üzerine eğitim almalarının ardından, 20 yaşında Dubai'de bir polo takımı için kemer ve çanta tasarlayan, son derece mütevazı ve tatlı olan ikizlerle Trendyol'la birlikte hazırladıkları kapsül koleksiyonları nedeniyle bir araya geldik. Raisa ve Vanessa ile moda, stil, yeni sezon koleksiyonlarını konuştuk…

FOTOĞRAFLAR: Mustafa KIZGINYÜREK

– Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Raisa: Tek yumurta ikiziyiz ama kişiliğimiz çok farklı. 1986 doğumluyuz. Büyük bir aileden geliyoruz. Hayvanları çok seviyoruz ve ikimiz de işimizle yaşıyoruz. Anne tarafından dedemiz ve dayımız tekstil dünyasında olan insanlar. “Onların getirdiği kumaşların içinde büyüdük” diyebiliriz. Babamız borsa işinde. Annemiz ise yıllarca iç mimarlık yaptıktan sonra müzik dünyasında çalıştı. Bir de aşçı erkek kardeşimiz var.

– Raisa ve Vanessa markası nasıl doğdu?

Vanessa:
Londra'da sahne ve kostüm tasarımı eğitimi alırken yavaş yavaş koleksiyonumuz oluşmaya başlamıştı. Kendi markamız olan Raisa Vanessa koleksiyonun başlangıç tarihi ise 2011. Yani 2011 yılından beri Haute Couture ağırlıklı olmak üzere Raisa Vanessa markası aynen devam ediyor.

Bu iş bizim için bir tutku!

– Raisa ve Vanessa kadını kim? Bir de sizin ağzından dinleyelim…

V: Bizim yarattığımız kadın kendini çok iyi tanıyan, güçlü ve farklı. Bir davete gittiğinde fark edilen kadındır.
Markanızı en iyi tanımlayan kelimeler hangileri?

R: Cool, farklı.

Kadınlar vücut tiplerini bilmiyor

– Kadınlar konu giyim olduğunda en çok nerede hata yapıyor?

V: Kendilerinin ne istediklerini ve vücut tiplerini bilmiyorlar. Bu da moda adına en büyük hatalar yapmalarına sebep oluyor.

– Bugünün moda dünyasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

V: Her gün, herkesin kişiliğini ve kendini nasıl göstermek istediğine uygun tasarım üreten tasarımcılar ortaya çıkıyor.

Gelecek kış rock enerjisi olacak

– Yeni sezonda büyük değişimler olacak mı?

V: Yaz sezonunda İspanyol paçalar, etnik desenli parçalar, gladyatör terlikler, uçuşan püsküller, volanlı elbiseler var. Gelecek kışa ise rock enerjisi hakim olacak ve desenli kadifeler göreceğiz.

R: Sizin tarzınıza uyuyorsa, modası geçmiş diye bir söylem söz konusu olamaz.

– Trendyol projeniz nasıl ortaya çıktı?

R: Bizim hep yapmak istediğimiz bir projeydi. Nasıl yaparız? Uygun üretip satabilir miyiz? diye konuşurduk.

– Koleksiyondan kısaca bahseder misiniz?

V: Trendyol için tasarladığımız bu özel koleksiyon mezuniyet, parti ve düğün elbisesi arayışında olan kadınlara şık seçenekler sunacak. Dantel, püskül, file ve işleme detaylarıyla elbiseler, pantolonlar, kalem etekler, crop top bluzlar ve tulumlar bizim kadınımızın ruhunu taşıyor.