Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Karelerle gelen illüzyon
Karelerle gelen illüzyon
50'lerde modanın gündemini meşgul eden pötikare, 2017 trendleri arasında ön plana çıkacak gibi gözüküyor. Fakat bu trendi uygulayarak şık görünmek için doğru kombini yapmak çok önemli.
Yasemin CANDEMİR
Moda 14 Mayıs 2017 - 04:04

Bu yaza eşlik eden trendlerin başında Fransızca ‘küçük kareler' anlamına gelen pötikare desenleri yer alıyor. Geçmişte ön plana çıkan trendlerden olan pötikareli etekler, bluzlar ve ayakkabılar sık sık karşımıza çıkacağa benziyor. Pötikareyle birlikte yükselişe geçen diğer tasarımlar arasında düğmeli denimler, zımbalı ceketler, püsküllü ve önü açık bootieler bulunuyor.

gingham3

Mavi ve kırmızı

Yazı, güneşi ve piknik masasını çağrıştıran pötikare, 2017'yi daha ihtiyatlı bir şekilde karşıladı ama eteklerde ve bluzlarda mikro trend olarak karşımıza çıkmakta kararlı.

gingham2

Farklı renklerle yeleklere de dönüşen desenin, vitrinlerde beyaz tişört ve jeanle birleştirildiğini görebilirsiniz.

f1895_ef8658

Mavi ve kırmızı pötikare diğer renklerden bir parça daha önde çünkü ister etek ister pantolon olsun genellikle beyazla kombinleniyor. Bu sezonun fırfırlı tasarımları, volanlı kolları ve omuzu açıkta bırakan modelleri bluzlarda gördük, görmeye de devam edeceğiz.

gingham1

Bu tasarımlar pötikare deseniyle birleşince ortaya enerjik bir görüntü çıktı.

Majör trend

Birkaç sezondur “Geldi, gelecek” derken, pötikare sezonun en majör trendi olarak karşımıza çıkıyor.

g4092_wu9761_d1

Bu arada hemen belirtelim, fazla kilonuz varsa da pötikareli tasarımları giyebilirsiniz. Çünkü bu minik kareler illüzyon etkisi yaratarak fazlalıkları görünmez kılıyor.

enlarged

Pötikareyi nasıl kullanmalı?

– Volanlı etekleri daha çok gençler tercih etmeli. Ama 40 yaşın üstündekiler için dar ve dizde biten kalem etekler koleksiyonların ön plandaki tasarımları arasında.

gingham-street-style

– Kiloluysanız, büyükkareli, kabarık kollu, fırfırlı ya da volanlı kıyafetler giymekten kaçının.
– Jilet gibi beyaz bir gömlek ve pötikareli dar bir pantolon ya da bir çift ayakkabı, fular, çanta her yaş için gayet dikkat çekici durabilir.
– Bu desende fazla abartıya kaçmayın.
– İş ortamına uyumunu düz renk bir ceketle tamamlayarak sağlayabilirsiniz.

Moda sahnesinin yıldızı DENİM 

Yaz sezonunda denimin çok fazla işi yok diyebilirsiniz. Ama bu sezon trend karmaşası içinde denim kendine beklenenden fazla yer buluyor.

jpg_7

Kumaşları inceliyor, desenler dünyasına dalıyor hatta haute couture dünyasına kafa tutuyor. Her dönemin kıyafeti denim dijital çağ ve teknolojiyle uyumlanarak çiçek açtığından bu yana siluetler tamamen değişiyor.

bag

Couture sanatıyla birleşip bize yeni hikayeler yazacağını fısıldıyor.

Yeni couture; Denim

Balmain, Fendi, Versace gibi modaevleri denim kumaşları kişiselleştirerek ezber bozan rolünü oynuyor. Çiçek aplikler, pırıltılarla Mavi Jeans, Levis gibi ‘baştan aşağı spor' felsefesi edinen markalar bile denimin süslenme haline itiraz edemiyor.

denimmatch

Fark yaratan detaylar

Paçalardaki farklı kesikler; önü kısa arkası uzun, yıpranmış ve kesikli paçalar, dizlerdeki yamalar ve yırtıklar bu sezon denimleri farklılaştıran önemli detaylar arasında.

454

Açık ve koyu denim kumaşların bir arada kullanılmasıyla elde edilen renk blokları etek ve ceket gibi parçalarda da var.

454545

Hafiflik hissi veren ‘ultra yumuşak' denimlere tok duran ‘rigid' kumaşlar eşlik ediyor.
117774-e-denim-1

Etiketler