Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kaşmir aşkı ve ilhamı
Kaşmir aşkı ve ilhamı
“Siyah bir kaşmir kazakla şık olmayacak kadın yoktur.”
Yasemin CANDEMİR
Moda 28 Şubat 2016 - 02:49

Bebek'te minik bir dükkan, sahibi üniversitede iletişim okuyup hayallerinin peşinden modanın efsane okulu Parsons'a giden Ezra Bezek Dikencik. Okul yıllarında başlayan kaşmir aşkı onu kendi markasını kurmaya kadar götürmüş. Şimdi dünyanın onlarca ülkesine kendi tasarımlarını ulaştırıyor. Detay zenginliğiyle adından söz ettiren Cashmereinlove'la tanışın, bu dokunuş hayatınızı hafifletebilir…

Foto: Yasemin Candemir - Esra Bezek Dikencik

Kaşmir deyince pek çok kadın için hayat durur. Sizde nasıl başladı kaşmir aşkı?

Oldum olası yumuşak dokular, tiril ipekler, dikişsiz ve belli yoğunluktaki pamukluları kullanmamak gibi bazı huysuzluklarım vardı. İlk kaşmirli ürünlerim aslında 18 yaşında ABD'ye gidince oldu. Kullandıkça sevdim ve moda okulu Parsons'daki bir projemde kaşmiri kullandım ve araştırdıkça bu özel malzemeye karşı aşkım da büyüdü.

İPLİĞİ İYİ BİLİYOR 

ABD’den döndüğünüzde üretim yapmak için hangi koşulları zorladınız?

Markamı kurmaya karar verirken, Uzakdoğu'da hem üreticileri hem de iplikçileri araştırdım, sonrasında birçoğuyla tanıştım. Bunun için pek çok fuar ve fabrika gezmem gerekti tabii. Zor olan Türkiye'de yapamıyor olmaktı, hem ipliği iyi biliyor ve tanıyor hem de üreticilerin kalitesini, teknik donanımlarını sorguluyor olmak gerekiyordu.

Tasarım süreci tamamen size ait değil mi?

Evet, tüm detaylarıyla bir çok nokta benden çıkıyor diyebilirim. Ama ekibim olmadan asla bu detay zenginliğine ulaşamazdım.

BUGÜN DAHA ÇOK TÜKETEN TOPLUMUZ 

Az parça ama yüzde 90’a varan kaşmir kullanımı ile maliyeti de yüksek bir ürüne imza atıyorsunuz aslında…

Elbette bugün daha çok tüketen bir toplumuz. Hem çeşitlilik hem de ulaşılabilirlik insanları daha fazla tüketime zorluyor. Bizim için bu geçerli değil; öncelikle CashmereInLove olarak butik bir markayız, her ürünümüz belli bir adette üretiliyor. Ürünleri olabildiğince hak ettiği fiyata, özgünlüğümüzü koruyarak müşterilerimize ulaşıyoruz.

Tasarımlar bildiğimiz kaşmir kazak tavrından çok modavari duruyor. İşin içinde böyle zor bir malzeme olunca tasarım yapmanın zorlukları var mı?

Kaşmir ipliği narin, değerli ve çok yumuşak. Diğer triko ipliklerle yapabileceğiniz pek çok deseni ve şekli kabul etmiyor. Bu kaşmiri daha vazgeçilmez ve özel yapıyor. Öğrenim sürecimiz hiç bitmiyor ve kendimizi geliştirirken bin bir zorlukla karşılaşıyoruz ama böylece kaşmir hakimiyetimiz daha da artıyor.

Seyahatler için uygundur aslında kaşmir. Kırışıklığı olsa bile bir kere askıya asmak yeter hemen açılır. Siz de bu tema üzerinde çalışıyorsunuz değil mi?

Kaşmir hafif olması ve bedeninizin hava almasını sağladığı için valizinizin olmazsa olmazıdır. Sizin de dediğiniz gibi kırışma sıkıntısı yoktur ve az yer tutar.
Hava serinler, soğursa kat kat giyebilirsiniz, bir anda sizi inanılmaz sıcak tutar. Kaşmir dolabın kurtarıcılarından biridir ve bunu en iyi kadınlar bilir…

DÜNYAYA ONLINE SATIŞ YAPIYORUZ 

Dünyada da satılıyor…

Aslında Bebek'teki amiral dükkanımız özel mimarisiyle bizim için duruşumuzu destekleyen bir konumda. Yaklaşık iki senedir internet sitesinden tüm dünyaya online satış yapıyoruz. Bunun dışında Paris, Berlin, Amerika'da fuarlara katılıyor ve onlarca ülkeye ürünlerimizi ulaştırıyoruz.

İLHAMI HAYATTAN DOĞADAN

Üretim konusunda kendisi kadar mütevazi olan Bezek’e göre; ürettiğiniz şey yaşamaya başlamışsa yaratıcılığınız o kadar gelişiyor. Hayallerinden ilham alarak tasarımlarına hayat veren Bezek, ayrıca gezdiği yerlerden, dilini bilmediği resimlerden, kitaplardan, eski fotoğraflardan, dostlarıyla sohbetlerden ve doğadan ilham alıyor.

Son güncelleme: 17:01 - 31.03.2016