Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Minik detaylar büyük faydalar
Minik detaylar büyük faydalar
Dış görünümüne özen gösterenlerin en çok vakit ayırdığı konu cilt bakımıdır.
Moda 13 Mayıs 2016 - 00:57

Birgan BiLEKE

Dış görünümüne özen gösterenlerin en çok vakit ayırdığı konu cilt bakımıdır. Fakat cilt hassas bir yapıya sahip olduğundan özellikle yüze uygulanan her işlem ayrı bir özen gerektirir…

Sivilcelerini sıkmadan duramayan, sürekli peeling yaptırarak ipek gibi, pırıl pırıl bir cilde kavuşacaklarını zannedenler çok yanılıyor. Çünkü nasıl ki peeling konusunda bilinmesi gereken pek çok  detay varsa, konu cilt olunca adeta amatör birer cilt doktoru gibi konuya hakim olmak çok önemli. Biz de bu noktadan yola çıktık ve cilde dair önemli bilgilerden oluşan minik bir rehber hazırladık…

33

1 Uykuya dalmadan önce bakıma vakit ayırın ve cilt tipinize uygun bir temizleme sütü ya da tonikle gün boyu yüzünüzde biriken tüm kirden arının.
2 Makyajınızı temizlemeden uykuya dalmayın. Aksi takdirde tıkanan gözenekleriniz yüzünden, cildinizin kirleri atmakta kullandığı madde olan sebumun avantajlarından yararlanamazsınız.
3 Cildinizi temizlemeden geçirdiğiniz her gün, sivilce ve akne oluşumuna zemin hazırlayacağından ipeksi bir tene kavuşmanız hayal olabilir.
4 Güne yüzünü sabunla yıkayarak başlayanlardansanız, cildinizi kurutmamak için pH değeri 5'ten yüksek özel sabunlar arasından bir tercih yapın.
5 Cildiniz pH değeri yüksek sabun kullanmanıza rağmen tahriş oluyorsa, yıkamadan sonra mutlaka cilt tipinize uygun bir temizleyici tonik kullanın.
6 Yüzü pürüzsüz hale getiren uygulamalardan biri olan peeling uzman ellerde yapılmadığında cilde yarardan çok zarar verir. Cildi dış etmenlere karşı koruyan tabakaların zarar görmesine neden olur.
7 Sivilceli ve yaralı bölgelere peeling yapılmamalı, göz ve dudak bölgesine özen gösterilmelidir.
8 Cildi yenilemeye yönelik her uygulamanın ardından mutlaka kaliteli bir nemlendirici uygulanmalıdır.
9 Başta ergenlik dönemindeki gençler olmak üzere pek çok kişi sivilcelerini sıkmadan duramaz. Oysa bu uygulama sonrasında sorunlu olan bölgede gözeneği tıkayan her ne ise dışarı çıkar ama büyük bir kısmı da cildin altında kalır. Ciltte sivilceden daha büyük problemlere neden olur.