Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Modanın 90’lı yıllardaki özgürlüğü
Modanın 90’lı yıllardaki özgürlüğü
Belçika Antwerb’teki Momu Müzesi, moda dünyasına panzehir gibi gelmiş ama ihmal edilmiş bir döneme odaklanıyor. Tasarımcı Martin Margiela’nın 1997-2003 yılları arasında Hermes için tasarladığı kıyafetler bir bütün olarak ilk kez sergileniyor.
Yasemin CANDEMİR
Moda 13 Mayıs 2017 - 03:31

Beklenmedik işbirliği

Lüks Fransız modaevi Hermes ile geri dönüştürülmüş malzemelerden moda yaratan tasarımcı Margiela arasındaki işbirliğinin izlerini taşıyan sergi,  27 Ağustos 2017'ye kadar gezilebilir. Sergide esas olarak Margiela'nın nadir ve kavramsal estetik anlayışı, modanın yeni kuşağı tarafından doğduğu ülkede tekrardan gözden geçirilecek.

margiela_9243

Kalitede birleşen uyum

İlk bir araya geldiklerinde deri eyer ve lüks binici kıyafetleri satan Hermes'in farklı bakış açılarıyla nasıl birlikte çalışacakları merak uyandırmış, sonrasında da aynı kaliteli terziliğe, kumaş tecrübesine sahip olmaları nedeniyle ikili müthiş bir uyum yakalamıştı. Margiela, markanın dünyasına girdikçe sahip oldukları modern tavrı gizlediklerini fark etmiş ve bunu çok takdir ettiğini açıklamıştı.

07-margiela

Özgün fikirlerin buluşma noktası

Seksenli yılların trendlerini beğenmeyen Margiela, bir defilesini plastik kuru temizleme torbalarıyla kurulmuş bir çadırda yaptı. Paris'in çöplük alanında yapılarak düzenlenen bu etkinlikte hiyerarşik oturma düzeninden de eser yoktu. Bir başka defilesinde de konuklardan ikinci el kıyafet getirmelerini istemişti. 1990'larda sergilenen bu tür yaklaşımların tersine Margiela, estetiğe önem vermiş Hermes'le birlikte kalıcılığa giden yolda başarılı adımlar atmıştır.

81caudpyukl

Gerçeğin öncüsü

Zamanında Hermes'in CEO'su olan Jean-Louis Dumas markanın kadın hazır giyimi için Margiela'ya 90’ların sonunda ulaştı.

book-01-en-kopie

Bu oldukça cüretkar bir karardı çünkü o dönem klasik moda evleri tasarımcı işbirliklerine yanaşmıyordu.