Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mücevher önce ruhunuzu yansıtmalı
Mücevher önce ruhunuzu yansıtmalı
Sevdiklerimizin yüzünde içten bir gülümsemeye tanık olmak için yapamayacağımız şey yok.
Moda 12 Şubat 2016 - 00:29

Birgan BİLEKE

Söz konusu kendimiz olunca da, bize ruhumuzu yansıtan bir mücevher armağan edildiğinde o parça adeta vazgeçilmezimiz olur.

Dilek Ertek

Mücevher satın alırken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur var. Bu unsurların başında ise armağan alacağımız kişinin ruhuna hitap etmek yer alıyor. Diğer unsurlar ve çok daha fazlası için Tiffany&Co. şirketinin yönetim kurulu üyesi Dilek Ertek'le buluştuk ve ona tüm merak ettiklerimizi sorduk…

– Sevgililer Günü dediğinde ilk akla gelen hediye genellikle mücevher oluyor. Sevdiği kişiyi mücevher alarak mutlu etmek isteyen kadın ve erkek öncelikle hangi unsurlara dikkat etmeli?
Mücevher öncelikle kişinin ruhunu yansıtmalı. Tenle bütünleşmesi, kişinin tarzını yansıtması ve fonksiyonel olması dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar arasında. Mücevherin hediyeyi veren kişinin zevkini yansıtarak karşısındakine verdiği değerin bir göstergesi olduğu asla unutulmamalı.
-Günümüzde yaş aralıklarına göre mücevher zevkini kategorize etseniz neler söylersiniz?
20'li yaşlar için daha çok ince ve çok sıralı zincirler, inci kolyeler, modern tasarımlı yüzükler, kelepçe bilezikler ve renkli taşlardan tasarlanmış küpeler tercih ediliyor. 30'lu yaşlarda ise özellikle pırlantalı modellere, modern tasarımlara yöneliyorlar. 40'lı yaşlarında iddialı mücevherlere geçiş yapılıyor. Kırk yaş ve üzerine, klasik inci kolyeler, pırlanta küpeler ve zümrüt parçalar hediye edebilirsiniz.

– Hediyesini değiştirmeye gelen kişi sayısını oranlarsak ne söylersiniz?
Yüzdeye vurursak, hediyesini değiştirenlerin yüzde doksanı kadınlardan oluşuyor diyebiliriz. Sanırım beyler bayanların hediyelerini değiştirmeye pek cesaret edemiyor.
– Sevgililer Günü'ne dair ilginç bir anınız varsa anlatır mısınız?
Mağazamızı ziyaret eden yakışıklı genç bir bey, bir yüzüğü çok beğendi ve ‘Sevgilim olsaydı da bu yüzüğü ona alsaydım!” dedi. Biz de gülerek “Siz yüzüğü alıp saklayın, belki size şans getirir de hayallerinizdeki prensesle tanışırsınız” dedik. Aslında şaka yapmak istemiştik ve beyefendi gülerek gitti. Ertesi gün geri geldi ve “Ben karar verdim, o yüzüğü alacağım” dedi ve aldı. İki ay sonra sevinçle geldi; hayalindeki kişiyle tanıştığını söyleyerek bizi düğününe davet etti. Hepimiz çok şaşırdık, duygulandık ve mutlu olduk. Onlar erdi muradına, biz de bir kere daha uğurumuza inandık.
– Bu özel günde evlenme teklif etmeyi düşünenlere yüzüğün hangi teknik özelliklerine bakmalarını önerirsiniz? 
Yüzüğü parmağına taktığı andan itibaren gelin adayının parmağındaki o ışıltıyla birlikte hissettiği mutluluk duygusu çok önemli. Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken, taşın kesimi, berraklığı ve rengidir.

Tek taşın yanına tam tur yüzük

– Tek taşın yanında hangi hediyeyi vermek gelin adayını mutlu eder?
Tektaşın yanında verilecek en güzel hediye sonsuz aşkın sembolü, yaşam boyu sürecek bağlılığın yüzüğü full pırlantalı, tam tur yüzüklerden biridir. Hayatın kutlanacak önemli anlarının, özel zamanlarının en güzel hediyesi olan bu yüzükler, farklı tasarım ve fiyat aralıklarında kategorize edilmiştir. Gelin adayları için de alyans şeklinde kullanabilecekleri taşlı yüzükleri hediye etmek onları mutlu eder.

– Erkeklere ne gibi hediyeler alıyorlar? Kol düğmesi, küpe, bileklik, anahtarlık, kravat iğnesi vb.
Günümüzde bazı markalar, seçtiğiniz ürüne hediye aldığınız kişinin ismini yazdırma alternatifi sunuyor. Bu tür hediyeler çok tercih ediliyor. Kol düğmesi, bileklik, anahtarlık, para klipsi ve kalemler de çok tercih edilenler listesinde.

Zamansız tasarımlar hep revaçta

– Zamansız aksesuarlar arasında yer alan tasarımlardan birini hediye etmek ne kadar romantik? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Zamansız bir tasarım satın alırsanız hiçbir zaman modası geçmez ve değeri artarak güncel kalır. Sizden çocuklarınıza, onlardan da kendi çocuklarına kalır ve ebediyen modern bir dizayn olarak kullanılır. Bu tip ürünlerin alışverişinde güven duygusu ve yatırım özelliği önemli bir rol oynuyor.

Son güncelleme: 08:18 - 12.02.2016