Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Önce modaya yön verdiler şimdi sanata ilham veriyorlar
Önce modaya yön verdiler şimdi sanata ilham veriyorlar
Versace, Yves Saint Laurent ve Coco Chanel gibi devlerin hayatları filmlere konu oldu. Bu zincire şimdi yeni bir isim daha eklendi; Alexander McQueen…
Moda 4 Kasım 2016 - 16:34

Derleyen: Hale Ceylan Barlas
Her sezon vitrinlerde bahar havası estiren modanın dahi çocukları, yaşlandıkça tasarımları ile değil, hayat hikayeleri ile gündeme gelmeye başladı. Yaptıkları tasarımlarla bütün dünyayı peşlerine takan ünlü markaların yaratıcıları, son zamanlarda film ve edebiyat endüstrisinin de ilham kaynağı oldu. Versace, Yves Saint Laurent ve Coco Chanel gibi devlerin hayatları filmlere konu oldu. Bu zincire şimdi yeni bir isim daha eklendi; Alexander McQueen… Filmde ünlü tasarımcı ve moda editörü Isabella Blow'un hayatı konu ediliyor. Eğer McQueen'i takip eden biriyseniz Blow'un, ünlü ismi keşfeden kişi olduğunu hemen hatırlayabilirsiniz. 1992'de tanışan ikili, 2007'de Blow intihar edene kadar hiç ayrılmadı. McQueen bu ayrılıktan 3 yıl sonra adeta Blow'la buluştu ve 2010 yılında intihar ederek hayatını sonlandırdı.

Filmde de sıkı iki dostun hikâyesine yakından tanıklık edeceksiniz. Onlar belki de moda sahnesinin en tansiyonu yüksek, en çatışmalı ve en tutkulu dostluğuna ve aynı zamanda ortaklığına imza attılar. Aslında Blow'un hayali, McQueen ile birlikte güçlü bir ikili olmaktı. Ne yazık ki, Alexander McQueen markasını 2001 yılında  Gucci'ye, yani bugünkü Kering'e satarken, bu yolda yalnız yürümeyi seçti.

Maven Pictures'ın yapımcılığını üstlendiği film ana hatlarıyla  McQueen and I  belgeselinin örgüsünden yola çıksa da, McQueen'in tutkulu hayatını beyazperdeye taşıyacak ilk film olma niteliğinde.
  donatella-versace
Yılın moda kitabı olmaya aday
Ünlü moda devleri sadece yapımcı ve senaristlere ilham kaynağı olmuyor, edebiyat dünyası da bundan nasibini alıyor. Modacılar birer birer kendi kitaplarını çıkarmaya başladı. Bunların başında Chanel geliyor. Yaklaşık 5 yıl önce 3 ciltten oluşan ve tam bir arşiv niteliğinde piyasaya çıkan kitap neredeyse yok sattı. Kitabı şu an bile bulmak neredeyse imkânsız.

Donatella Versace  imzalı Versace  kitabı da bu ay Türkiye'de satışa çıkacak. Uzun zamandır üzerinde titizlikle çalışılan bu kitap, okuyucuları 1990'ların sonlarına götürecek.

Sıkı bir Versace takipçileri iyi bilir ki; 1997'de Florida’da sabah rutinini gerçekleştirmek üzere yürüyüşe çıkan Gianni Versace,  talihsiz bir silah saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti. Gianni’den sonra aile şirketini devralan Donatella, tek başına 19 yıldır yüksek modanın önemli kalelerinden Versace'yi korumaya ve büyütmeye devam ediyor. Tüm bu detayların yer aldığı 336 sayfadan oluşan kitapta ayrıca Donatella Versace’nin estetik yolculuğuna, özel anlarına, defilelerine, ikonik fotoğraflarına tanıklık edeceğiz.
Kitap Rizzoli’den çıkacak…

Son güncelleme: 17:18 - 04.11.2016