Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Renkler sizi ele veriyor: Otoriterseniz siyah, cana yakınsanız turuncu
Renkler sizi ele veriyor: Otoriterseniz siyah, cana yakınsanız turuncu
İlkel zamanlardan modern çağa, renklerin psikolojimizi besleyişi ve destekleyişi, bilimselliğini koruyor. Her rengin olumlu ve olumsuz çağrışımları olduğu gibi kültürden kültüre ve kişiden kişiye de değişebiliyor. Mavi size yakışıyorsa, arkadaşınıza yakışmayabilir. İşte renklerin gücü ve anlamları...
Hale Ceylan BARLAS
Moda 22 Kasım 2016 - 11:19

Renklerin gücüne inanır mısınız? Peki, evden çıkarken tercih ettiğiniz renklerin tüm gününüzü etkileyeceğine? Bir toplantıya ya da görüşmeye giderken giydiğiniz kıyafetin karşı tarafın kararında etkili olacağına? İşte tam da bu noktada nerede hangi renkleri giyeceği konusunda işin uzmanından destek alanların sayısı bir hayli fazla. Renk Danışmanı ve Eğitmeni Oya Komar da gerek bireysel gerek şirketlere renk seçimleri hakkında eğitimler veriyor. Biz de renklerin anlamlarını öğrenmek için kapısını çaldık Komar’ın…

RENKLERLE KİŞİLİĞİNİZİ ORTAYA KOYUN

Özellikle kış aylarında insanların koyu renklere ağırlık verdiğini anlatan Oya Komar, “Baştan aşağıya koyu renklere bürünerek diğer renklerden vazgeçmeyin” diyor ve ekliyor: “Siyah gibi koyu renkleri, açık renklerle bir arada kullandığınızda resmi, mesafeli ve otoriter algılanabilirsiniz. Ama siz otoriter bir etki yaratmak istiyorsanız tercih etmek size kalmış.”

Gelin renklerin bizi nasıl etkilediğini Oya Komar'ın anlatımıyla inceleyim…

Gri: Tek başına giyildiğinde yetersiz kalır. Griye renk ekleyerek kişiliğinizi ortaya koyabilmeniz daha kolay.

gri

Mor: Farklılığınızı vurgulamak için birebir. Bedeniniz ve zihniniz arasında dengeyi mor ile sağlayabilirsiniz.

lila

Mavi: Cinsiyet fark etmeksizin en sevilen renkler arasında yer alan mavi, ulaşılabilirliğinizi, sükunetinizi ve sorumluluk sahibi olduğunuzu ifade eder. Yumuşak maviler huzuru çağrıştırırken, canlı veya koyu maviler akılcılığı ön planda tuttuğunuza işaret eder.

mavi

Yeşil: Güvenilir, canlı ve istikrarlı duruşu yeşil tonları ile yansıtmak mümkün.

yesil

Sarı: Yaratıcılığın yanı sıra iyimserliği de vurgular. Sarı ile hareket ve pozitif bakış açısı kazanmak mümkün.
Turuncu: Cana yakınlığı ve ulaşılabilirliği vurgulayan turuncu, resmiyet içermeyen sosyal ortamlarda kullanımı en kolay renklerden biridir.

sari

Toprak tonları: Ayaklarınızın yere sağlam bastığının ve dışa dönük biri olduğunuzu gösterir. Bu tonlarla sorunlara hızlı çözümler getirebilirsiniz.

topral

Pembe: Şefkat, nezaket ve uyum çağrıştırır. Karşınızdaki kişinin kendisi ile empati kurulduğunu ve anlaşıldığını en iyi hissedeceği renk ailelerinden biridir.

pembe

Kırmızı: Risk alabileceğinizi, cesur ve güçlü olduğunuzu gösterir. Dikkatleri üzerinizde toplamak istiyorsanız kendinizi kırmızıya emanet edebilirsiniz.

kirmizi
Etiketler