Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Renklerin flörtü yaza damga vuracak
Renklerin flörtü yaza damga vuracak
Renklerle anlam bulan tasarımlar, katmanlar halinde kıyafetlere kimlik kazandıran tonlar bu yaz göz alıyor.
Yasemin CANDEMİR
Moda 5 Mayıs 2016 - 01:53

Renklerle anlam bulan tasarımlar, katmanlar halinde kıyafetlere kimlik kazandıran tonlar bu yaz göz alıyor. Özellikle canlı renkleri kullanmadan resim yapamayan bir ressamın paletinden çıkmış gibi duran kırmızı, yeşil ve sarı tonları 2016'ya damga vurmaya hazırlanıyor.

Renkleri kullanarak fark yaratmak, tarzlarını ortaya koymak uzun zamandır moda üstatlarının alametifarikası. Güneş yüzünü göstermeye başladığı andan itibaren insanlar da daha renkli giyinmeye başlar. Bu iki gerçek bir araya gelince ortaya, moda adına seyrine doyulmaz manzaralar çıkıyor. İnsan doğası itibariyle de yeşil, mavi, sarı ve kırmızıyı hayatın her anında görmek ister. Ama günümüzde şehirleşmenin de etkisiyle griye bürünen hayat, siyahın asaleti ne kadar renkleri ikinci plana atsa da artık görsellikle enerji zamanı…

48

Yadırgamaya son!

Soluk ve koyu renklere o kadar alışığız ki, baştan aşağı pembe giyen ya da sarı pantolonla mor bluzu kombinleyen bir kadını yadırgıyor ama bir yandan da ondan gözümüzü alamıyoruz. Siz de dikkatleri üzerinizde toplarken renklerden ilham almak isteyenlerdenseniz, gardırobunuzu düzenlerken 2016 moda renklerine kulak vermelisiniz.

46

Enerjinizi seçimlerinize yansıtın

Son üç sezondur renk bloklarının yaz-kış demeden karşımıza çıkmasının nedenlerinden biri de, gözlerimizi kaybettiğimiz renklere alıştırmak. Pedagoglar, “Hafta sonu doğaya çıkın ve nefes alabileceğiniz yerleri seçin” mesajı verirken, modacılar doğanın renklerini giysilerimize taşırıyor. Her iki branşın uzmanları da aynı şeyi söylemeye çalışıyorlar; “Üzerinizde taşıdığınız renkler kim olduğunuzu anlatır. O nedenle bir an önce renklerinizi neden kaybettiğinizi bulun…”

45

Doğanın mesajına kulak verin

Bir renge bağlı kalıp, tek bir kalıba uygun seçimler yapmaya veda etmenin zamanı geldi. Sarı çantası, kırmızı ayakkabısıyla yürüyen bir kadın gördüğünüzde “Renk uyumundan habersiz” diye nitelemek yerine, farklı kombinler yapmak anlamında bu kişilerden ilham alın. Morun, turuncunun, sarının, mavinin flörtünü üzerinizde taşımaya hazırsanız doğanın gönderdiği mesaj size de ulaşmış demektir…

47