Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Romantizmin zarif temsilcisi
Romantizmin zarif temsilcisi
Sene kaç olursa olsun, sürekli değişen moda trendleri arasında kendine sağlam bir yer edinen dantel, zamansız ve vazgeçilemez detaylar arasında yer alıyor.
Moda 13 Mayıs 2016 - 01:06

Birgan BiLEKE

Sene kaç olursa olsun, sürekli değişen moda trendleri arasında kendine sağlam bir yer edinen dantel, zamansız ve vazgeçilemez detaylar arasında yer alıyor. Özellikle stilinde romantik dokunuşlara yer vermekten hoşlananlara hitap eden dantel, bu sene de kullanıldığı her tasarıma zarafet katıyor.

Romantizmi giyim tarzına yansıtmaktan hoşlanan, stilinde dantel detaylara yer vererek eskiye atıfta bulunmak isteyen tüm moda takipçileri, tıpkı kıyafetlerde olduğu gibi ayakkabıdan çantaya aksesuarlarda da dantel temasına dikkat çekiyor. Dokunma hissi olarak dantel etkisi vermese bile görünümüyle işlenmiş hissi veren dizaynlar, 2016 yazına da damga vuracağa benziyor…

40

Geçmişi Mısır'a dayanıyor…

En sade şekliyle özetlendiğinde, pamuğun belli şekiller esas alınarak işlenmesiyle üretilen dantelin tarihi MÖ 2500'e, firavunlara dayanıyor. Bu bilginin doğrulunu ortaya koyan en önemli kanıt ise dantel örneği denebilecek ilk el işlerine eski Mısır mezarlarında rastlanmış olması. Dantelden çok, düğümlü bağlama işi olarak adlandırılabilecek bu örnekler nakışın temelini oluşturuyor. Daha sonra ise dantel 16'ncı yüzyılda karşımıza değerli bir ticari ürün olarak karşımıza çıkıyor. Venedik'te yapılan iğne ve mekik dantelleri zamanla bugünün önemli moda merkezleri arasında yer alan Fransa'nın da ilgisini çekiyor. Bu ilgiden etkilenen İspanyollar ise altın ve gümüş dantel modellerine imza atarak dantele farklı bir bakış açısıyla bakılmasını sağlıyor.

36

Renkler ve zevkler

Biçiminin ön plana çıkması için uzun süre pastel renklerle kullanılan dantel 2016 trendlerine uyum sağlayarak renkleriyle de dikkat çekiyor. Baharın tüm enerjisini kullanıldıkları tasarımlara yansıtan canlı sarı, kırmızı ve daha pek çok dinamik renk günümüzde dantelin kullanım alanına farklı bir bakış getiriyor. Özel günlerde giyilen abiyelerin yanı sıra dantel artık günlük şıklığı da destekler nitelikte. Başta romantik tarza hitap eden elbiseler olmak üzere, bluz, pantolon, gömlek, ayakkabı ve çanta da zaman zaman dantelden nasibini alıyor. Direkt olarak dantel kullanılmasa da görünümüyle bu hissi veren pek çok tasarım da bugün ön planda. Modanın ön plana çıkan trendleri arasında yer alan floral desenler dantelleri de etkisi altına almış durumda…

35

Statü simgesi

17'nci yüzyılda dantel Fransa'da dönemin statü simgesi haline geldi. Fakat sadece yüksek sınıfa mensup kişilerin dantel giymesine izin verilmesi, toplumun bu detaya uzak kalmasına neden oldu. Geçen zamanla birlikte dantel daha geniş kitlelere hitap eder hale geldi. 19'uncu yüzyılda danteli ucuza üreten makinelerin geliştirilmesiyle düşüşe geçen dantel bugün romantizmin ve zarafetin temsilcisi olarak adlandırılıyor; kullanıldığı pek çok özel tasarıma da ayrı bir hava katıyor.

37

Konu aksesuarsa…

Ayakkabı seçiminizi etkileyen en önemli unsur rahatlıksa, iki senedir ön plana çıkan espadriller tam size göre. Konforu zarafetle birleştiren çiçek desenli, dantel detaylı modeller ise şıklığından ödün vermek istemeyenlere hitap ediyor. Dantel sevgisini abartıp topuklu ayakkabılarına özel olarak ekletenlerin olduğu söylersek pek de abartmış sayılmayız. Kadınların vazgeçemediği parçaları çantalardan bahsedince, 2016'da ilk olarak gözümüze çarpan malzemesi farklı olsa da dantel algısı yaratan tasarımlar. Baharın neşesini de yansıtan bu çantalar şıklığı tamamlıyor… Konu abiye olduğunda ise dantel dokusuna inci ya da farklı parlak taşlar eşlik edebiliyor…

38