Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
“Tüm kusurlarınızı kapatmayın, en iyi bölgeleri öne çıkarın”
“Tüm kusurlarınızı kapatmayın, en iyi bölgeleri öne çıkarın”
Trend yaratıcısı Baltasar Gonzalez Pinel geçen hafta İstanbul’daydı
Yasemin CANDEMİR
Moda 14 Şubat 2016 - 01:10

Ona makyajın gurusu diyorlar: Trend yaratıcısı Baltasar Gonzalez Pinel geçen hafta İstanbul'daydı. Dita Von Teese, Uma Thurman, ve Isabeli Fontana gibi yıldızlarla çalışan Baltasar ile renkleri ve güzelliği konuştuk

Güzellik teknolojisi hızla çağ atlarken, kusursuz kapatıcılık sağlayan DD kremler bile hayatımıza girmişken neyi, en doğru nasıl kullanacağız sorusunun cevabını almak üzere dünyanın gelmiş, geçmiş en iyi 10 makyaj artistinden biri kabul edilen Baltasar Gonzalez Pinel ile birlikteydik. Galiba hepimizin yüzümüzü tanımak adına profesyonel bir makyaj artistine kendimizi teslim etme zamanımız geldi.
– Kısa sürede sağlıklı ve güzel görünmek için ne yapabiliriz? Günümüzün son dakika kurtarıcıları hangileri?
En önemli şey sağlıklı ve güzel bir ten. Ten bakımınızı sistematik bir şekilde sağlarsanız çok az fondöten kullanıp cildinizi bölgesel kapatabilirsiniz. Kullandığınız ürüne biraz fondöten ekleyin ve ihtiyaç duyduğunuz bölgeleri kapatın. Maskara da gözlerinizi aydınlatacak bir ürün. Kalıcı bir göz kalemiyle kedi gözü eyelinerı çekebilirsiniz. Pembe şeftali allık, bronzlaştırıcı pudra, renkli bir dudak nemlendiricisi kurtarıcı formül…
– Mükemmel makyajın sırrı nedir? Fırçalar mı yoksa hazırlayıcılar mı?
Fırçalar elbette önemli. Bazı kadınlar 217 numaralı karıştırma fırçasını keşfedene kadar elleri ile far sürüyorlardı. Bana sorarsanız mükemmel makyajı yakalamaktaki en büyük sır, profesyonel yardım almak. Bir makyaj sanatçısı size tüm makyaj rutininizi değiştirebilecek minik önerilerde bulunabilir. Sabahları makyaj rutininiz 20 dakikadan 10 dakikaya inebilir.
– İki sezondur fondöten tartışılıyor. Yalnızca kapatıcı kullanmanın daha doğru olduğu söyleniyor!
Hepimiz yüzümüzde makyajın izi olmaksızın güzel ve doğal bir cilt görüntüsü istiyoruz. Cildinizin ihtiyaçlarını iyi anladığınızda adeta ikinci bir cilt görüntüsü elde etmek fondötenle mümkün.
– Pudra da müthiş bir gelişim yaşanıyor…
Pudranın makyaj dünyasındaki gelişimi gerçekten olağanüstü. Bazen ciltte fondöten yerine yalnızca pudra kullanarak veya fondöten üzerine pudrayı bir bitiriş ürünü olarak kullanarak kalıcı ve canlı bir görüntü elde edebilirsiniz.
– 2016'da nasıl değişiklikler olacak? DD kremler ile başladık bile…
Kadınlar gün geçtikçe kendilerine en uygun makyajı yapmayı öğrenecekler. Sosyal medya, makyaj videoları ve profesyonel yardımlar sayesinde kadınlar daha deneyimli olacak ve makyaj ile oynayıp deneyler yapabilecekler.
– M.A.C'in hangi ürünü hayatımızı 1-2 dakikada kurtarabilir? Hızlı kullanılabilen bir ürün önerir misiniz?
Cream Colour Base veya Casual Color'lar büyük fark yaratabilir. Bu krem yapıdaki ürün allık, far veya dudak rengi olarak kullanılabilir. Kullanımı oldukça pratik olan bu ürünün verdiği sonuç oldukça canlı, parmaklarla uygulamak da kolay.

– Makyaj kişiye özgü bir stil öğesi ve tarz meselesi…
Birçok kişide gördüğüm şey asıl makyajlarına başlamadan önce fondöten ve kapatıcı ile ciltlerine tamamen kapatmak istemeleri. Asıl önemli olan cildinize baktığınızda çok fazla detaycı olmamak. Önerebileceğim en iyi tavsiyelerden biri tüm kusurları kapatmaya çalışmadan az miktarda fondöten ve kapatıcı kullanmak. Yüzünüzdeki en iyi bölgeleri öne çıkarttığınızda, mesela gözleriniz gibi, insanlar gözlerinize odaklanacak ve geri kalan bölgelere dikkat etmeyecekler.

Baltasar, makyaj ritüelini değiştiriyor

Buğulu gözler veya renkli dudaklar her zaman eğlencelidir, aramızdaki divalar veya aşırı cüretkar olanlar ikisini aynı anda tercih edebilir. Ne seçerseniz seçin uzun süre kalıcı olmasına önem verin. Makyajın istenilmeden ya da fark etmeden silinmesinden daha kötü bir şey yoktur! Dudak için bir dudak nemlendiricisi kullanırsanız rujun yerinden oynamadığından ve uzun kalacağından emin olursunuz. Dudağınızın üstünden biraz geçip tüm dudağınıza uygulayın. Bir iki dakika bekleyin ve dudak kaleminizi ve rujunuzu uygulayın. Daha uzun süre kalıcılık seviyorsanız tüm dudağınıza ruju uygulamadan önce dudak kalemini geçin. Dudak kaleminizi rujunuzdan bir ton daha koyu seçerseniz dudaklarınız boyutlandırabilirsiniz. Uzun süre kalıcı bir göz makyajı ve buğulu gözler için aynı şekilde bazı önerilerim var. Göz makyaj bazı olan Paint Pot ile mat veya hafif ışıltılı bir baz oluşturun. Farların daha uzun kalmasını sağlayacaktır ve renk gözünüzde daha derin ve net gözükecektir. Koyu renk bir göz kalemi ile kirpik diplerinizden geçin. Çizginin düzgün olmaması sizi korkutmasın, çünkü onu badem şekline uygun bir biçimde dağıtabilirsiniz. O günkü modunuza, kombininize yada göz renginize uygun bir hafif ışıltılı far seçin hafifçe sürün. Bu adımların aynısını daha doğal bir şekilde gözünüzün alt kısmı için de uygulayın ve yoğun maskara uygulamasıyla göz makyajınızı tamamlayın. Harika bir göz makyajı için en hızlı teknik işte bu. Tabi ki de daha mükemmel bir sonuç elde etmek istiyorsanız bu adımlar üzerinde çalışabilirsiniz. Işıltı veya sim kullanımı kimsenin gözüne batmaz.

 

 

 

Son güncelleme: 10:33 - 14.02.2016