Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türk kadınlarının çoğu makyaj yapmayı bilmiyor
Türk kadınlarının çoğu makyaj yapmayı bilmiyor
Makyöz Selin Öz, kusursuz makyaj tüyolarını ve kariyeriyle ilgili ilginç detayları ŞIK okuyucularıyla paylaştı...
Edda SÖNMEZ
Moda 10 Haziran 2016 - 23:30

Güzellik eski çağlardan beri kadınların gündeminde yer alıyor. Daha çekici görünmek, kusurlardan kurtulmak için herkes elinden geleni yapıyor. Biz de bu noktadan yola çıktık ve makyöz Selin Öz'le beraber kariyeri, kozmetik ve güzellik üzerine bir sohbet gerçekleştirdik…

Makyöz Selin Öz, kusursuz makyaj tüyolarını ve kariyeriyle ilgili ilginç detayları ŞIK okuyucularıyla paylaştı...

Ten renginize göre makyaj

Sizi tanıyabilir miyiz?
1988 doğumluyum, Sinopluyum. 10 yıldır güzellik sektöründeyim ve çoğunlukla serbest çalıştım. Bir süre TRT'de çalıştıktan sonra son üç yıldır da Ebil grubunda görev alıyorum. Defile, fotoğraf çekimi, gelin makyajı ve çeşitli etkinliklerde de her türlü makyajı yapıyorum.
Makyajla nasıl tanıştınız?
Çocukluğumdan beri korku filmlerini, fantastik filmleri çok severim. Filmlerdeki yaşlandırma, yara, kesik, morluk makyajları beni hayrete düşürürken büyüdükçe bunun nasıl yapıldığını merak etmeye başladım. Öğrenimimi tamamladıktan sonra da makyaj ve güzellik üzerine pek çok eğitim aldım.

26

Biraz da mesleki ipuçlarına gelelim. Örneğin; hangi tene hangi renk allık yakışır?
Beyaz bir tene sahipseniz; sizin için en uygun allık rengi şeftali, pembe, turuncuya yakın sıcak ara tonlardır. Bronz ve ışıltılı renklerden kaçınmalısınız. Buğday bir tene sahipseniz; kırmızıya yakın tonlar ve şeftalinin her tonunu abartmamak şartıyla kullanabilirsiniz. Saç renginizde kahve ışıltılar varsa bronz allıkla yüzünüze gölge verip elmacık kemiklerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Bronz bir tene sahipseniz; kiremit, mürdüm, bronz ve ışıltılı allıkları tercih edebilirsiniz.
Kozmetik ürün seçimi konusunda yapılan en büyük hatalar hangileri?
Bakım için aldığımız ucuz, merdiven altı denilen ürünler ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Zararlı kimyasal maddeleri deri yoluyla almak onları yutmaktan daha fazla risk taşıyor. Cildimize, en önemlisi de yaşamımıza değer veriyorsak bu tür ürünlerden kaçınmalıyız.
Doğru makyajın temeli nedir?
Öncelikle, yüz şeklimizi, cilt rengimizi, cilt alt tonumuzu, göz şeklimizi kısacası yüzümüzü çok iyi tanımalıyız. Başkasında görüp hoşumuza giden makyaj bizde kötü durabilir. Bunu asla unutmamak gerek.

23

Kedi gözler revaçta

Bu yılın makyaj trendleri hakkında ne söylemek istersiniz?
2016 bahar ve yaz sezonunda makyajda aydınlık ve fresh bir cilt, doğal ve kalın kaşlar, yumuşak kedi gözler, hacimli takma kirpikler, elma şekeri gibi görünen dolgun dudaklar ön planda.
Hollywood'dan beş isme makyaj yapma şansı yakalasanız, kimlerle çalışmak isterdiniz?
Jennifer Lopez, Kim Kardashian, Miranda Kerr ve Lady Gaga. Lady Gaga ile birlikte sınırlarımı zorlayıp onunla çılgın Selin'i ortaya çıkarabilirim.

27

İlk makyajımı Bülent Ersoy'a yaptım

Türkiye'de makyaj tarzını beğendiğiniz isimler var mı?
Ece Sükan'ı takip ediyorum; tarzını, stilini ve varla yok arasındaki makyajını beğeniyorum. Bir de Ebru Gündeş.
Ne zamandan beri ünlülerle çalışıyorsunuz?
Mesleğe başladığımdan beri… Makyaj yaptığım ilk ünlü ise Bülent Ersoy. Benim için çok değişik bir tecrübeydi. Şimdi ise birçok ünlü isme makyaj yapmaya devam ediyorum. Ayşe Arman ve Didem Balçın gibi pek çok isimle çalışıyorum.
Türk kadınlarının makyaj konusundaki en büyük hatası ne?
Üzülerek söylüyorum ki kadınların çoğu makyaj yapmayı bilmiyor ve “Güzel olacağım” diyerek çok fazla malzemeyi yüzlerine boca ediyorlar. Metroda, alışveriş merkezlerinde görüyorum mavi, yeşil farları. Moda olduğu düşünülerek gündüz saatlerinde smokey göz makyajı, pembe ruj, cilt renginden koyu fondöten, aşağıya bakan eye liner'lar kullanıyorlar. Özellikle yüzün ve boynun farklı renkte olması beni dehşete düşürüyor.

21 22