Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Uzman Diyetisyen Gizem Keservuran: ‘Detoks bir zayıflama yöntemi değildir’
Uzman Diyetisyen Gizem Keservuran: ‘Detoks bir zayıflama yöntemi değildir’
Detoks/ juicing hakkında merak edilenleri, şok diyetleri ve hem sağlıklı hem de lezzetli beslenmenin püf noktalarını Uzman Diyetisyen Gizem Keservuran'a sorduk.
İmge BALIK
Moda 11 Mayıs 2016 - 09:12

Bikini mevsimine sayılı günler kala söz konusu fazla kilolardan kurtulmak olunca, kadınların beslenme planlarına bir yeni yöntem daha ekleniyor. Son birkaç yılın ‘beslenme modası’ ise detoks bir diğer adı ile juicing. 3 gün ile 60 gün arasında değişen sıvı beslenme hakkında merak edilenleri, şok diyetleri ve hem sağlıklı hem de lezzetli beslenmenin püf noktalarını Uzman Diyetisyen Gizem Keservuran‘a sorduk.
imge.balik@sozcu.com.tr

detoks

MİNİMUM 3 GÜN SÜREMELİ
Herkes detoksu hızlandırılmış bir kilo verme programı olarak algılıyor. Bu anlamda gerçek detoks tanımı nedir?
“Detoks” kelimesi tam manasıyla, “ toksinlerden arınma “ anlamına gelmektedir. Vücut detoksu, zihin detoksu, beslenmede detoks gibi farklı alanlarda karşımıza çıkmakta. Ancak bedenimizde detoks;   Modern yaşamın getirdiği kirli hava, stres, işlenmiş gıda tüketimi gibi doğal yaşamdan uzaklaşan noktada vücudumuzda biriktirdiğimiz asit artıklardan arınmadır. Detoks ya da juicing bir zayıflama yöntemi değildir. Detoks sonucu kilo verimi mutlaka gerçekleşir ancak bu kilo kaybı toksinlerden arınmanın getirdiği bir kilo kaybıdır.

Tek başına uygulandığında hızlı yağ yakımını sağlayarak kilo verdirmesi mümkün mü?
Kişiye göre farklılık göstermekle beraber kilo kaybına destek olmasını bekleriz, kilo kaybı ile birlikte bir miktar yağ kaybı da olacaktır. Ancak bu sürecin hızlı ya da yavaş ilerlemesi kişinin bedenine, beslenme alışkanlıklarına ve yaşam şekline göre değişkendir.

Detoksun herhangi bir mevsimi var mı?
Juicing,  kişinin herhangi bir sağlık engeli yok ise dilediği zaman uygulayacağı sıvı beslenme modelidir. Özellikle mevsim geçişlerinde ilkbahar yaz ve son bahar başlangıcında uygulanması bedenimizi yeni mevsime hazırlamak adına etkilidir. Ancak uzun seyahatler ve kötü – sağlıksız beslenme dönemlerinden sonra uygulanacak juicing bedenimize en büyük armağan olacaktır.

İdeal bir detoks, juicing programı kaç gün sürmeli, bu süreçte nelere dikkat etmeli?
Detoks, juicing programı minimum üç gün sürmelidir. Bu süre kişinin önceki tecrübeleri ve juicing ile tanışma sürecine istinaden 50-60 günlere kadar uzayabilir ki dünyada bunun örnekleri mevcut . 60 gün sıvı beslenme ile hayatına devam eden kişiler var.

detoks-

ŞOK DİYETLER ORGANLARA HASAR VERİYOR
Şok diyetler ile detoks arasındaki fark nedir?

Şok diyetler, aceleci, sağlığını önemsemeyen, kısa sürede tartıda fark görmek isteyen bireylerin uyguladığı sağlıklılık hali ile uzaktan yakından alakası olmayan yanlış – hatalı beslenme modelleridir.  Bu kişiler için önemli olan tek şey tartıldıklarında fark görmek, ancak bu şok beslenme modeli sürecinde vücudunda yarattığı organel işlev hasarlarını önemsemez, yağ dokusu, kas dokusu kaybı mı oldu onun için önemli değildir.  Juicing / detoks ise tamamen farklı bir felsefeden yola çıkılmıştır. Juicing ya da sıvı beslenme bir arınma metodudur. 18 saat masa başı – kapalı ortamda çalışan bir bireyin molaya çıkması gibi düşünebilirsiniz.

Beslenme konusunda her sene bir trend çıkıyor. Mesela bu sene goji berry çılgınlığı var. Kilo verme konusunda gerçekten etkili mi?
Goji berry; glisemik indeks ve glisemik yükü düşük yani kan şekerini yavaş yükselten, protein içeriği zengin bol lifli bir kuru meyvedir. Dolayısıyla uzun süre tokluk hissi verir ve kişinin sağlıksız atıştırmalıklar tüketmesini engeller. Uzun vadede kilo kaybında etkilidir.

Peki her sene popüler olan besinleri günlük beslenme programına eklemek ne kadar doğru?
Beslenme ve kilo kontrolü çok rağbet gören ve her sene bikini giyme telaşı ile bahar aylarında pik yapan bir alandır. Önemli olan, popüler çözümler değil kalıcı çözümler üretmektir. Kişi önce kendini tanımalı ve mutlaka beslenme ve diyet alanında lisans eğitimi almış bir uzmandan destek alarak doğru yolu bulmalıdır. popüler besin tüketimi ya da şok diyetler kalıcı çözümler değildir.

detoks1

Hem sağlıklı hem de lezzetli beslenmek mümkün mü? Bu konuda birkaç püf noktası istesek…
Çoğu kişi sağlıklı beslenme ya da diyet yapmak ile lezzeti yemek yemeyi iki ayrı uç sanıyor. Ancak damak tadımıza, ruhumuza hitap etmeyen herhangi bir yemek midemizi de doyurmaz. Dolayısıyla hem sağlıklı hem de lezzetli olmalı her yediğimiz. Mayonez yerine hardallı soslar, doğal nar ekşisi, baharatlar mutfakta vazgeçilmezimiz olmalı ve mutlaka fırınımızı kullanmalıyız. Toplumumuzun kızartma tadına alışkın damak zevki vardır. Sağlıklı yaşamın bu kadar önem kazandığı bir dönemde hala kızartma yapmayı şımarıklık olarak adlandırıyorum. İşte fırınlarımızı kullanarak patates kızartması bile yapabiliriz. Önemli olan bu konuda bilinçlenmek.

Kadınların ortak derdidir hep ‘5 Kilo fazlam var’ durumu. Hazır yaz geliyorken, kısa sürede fazlalıklardan kurtulmaları için neler önerirsiniz?
Ritmik beslenmek çok önemlidir. Dolayısıyla mutlaka bir yeme – içme düzeni oluşturmalısınız. Ve yatmadan dört saat önce yemek yeme işlemini bitirmelisiniz. Gün içinde içtiğiniz sulara mutlaka kiraz sapı – limon dilimi ve kabuk tarçın eklemelisiniz.