Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yağ oranınızı ölçme zamanı geldi
Yağ oranınızı ölçme zamanı geldi
Kilonuzu değil vücut yağınızı ölçün.
Moda 2 Mayıs 2016 - 15:01

Vücut Kitle Endeksi (Body Mass Index – BMI) yıllardır spor ve diyet programları düzenlenirken kullanılıyor. Birçok profesyonel düzenledikleri programların başarısını BMI değişimini takip ederek ölçüyor. Bu sebeple, vücudun kas, su ve yağ seviyelerini ayrı ayrı ölçen tartıların satışları çok hızlı ve evlerimize kadar girmiş durumda. Bu tartıların bazıları, vücudunuzun bir ucundan bir ucuna elektrik sinyali geçirerek biyo-elektrik analizler ile yağ oranınızın hangi bölgenizde ne kadar yüksek olduğunu ölçebiliyor.

Uzmanlar Vücut Kitle Endeksi'nin önemini neden vurguluyor?
Vücut Kitle Endeksi'nin aslında çok basit bir hesaplama yöntemi var. Kütle ve sağlık takibi için kullanılan bu verinin formülü kilonuz bölü uzunluğunuzun karesi; fakat bu formül spor ile ilgilenen kişiler için uygulanamayabiliyor. Spor ile ilgilenen kişilerin normal tartı ile tartılmaları vücutlarındaki yağ ve kasın hangi seviyede olduğunu bilmemelerine yol açıyor ve kişiyi yanlış spor yapmaya yönlendirebiliyor. Kişilerin yanlış bir yol izlemelerinin temel nedeni ise kas ve yağ dokularının birbiriyle ayrışmadan kişiye direkt kilo olarak gözükmesi.  Yağ ve kası ayrı ölçen tartılar ile aldığımız doğru sonuç normal tartılarda bizlere yanlış sonuç veriyor. Yağ seviyesi çok yüksek göbekli ve uzun boylu biri formül sonucunda sağlıklı çıkabiliyor.

kitleendeks
Obezite Uzmanı ve Healthier Weight Medikal Direktörü Dr David Ashton, Vücut Kitle Endeksi'nin vücudumuz ile ilgili kritik noktalar için yeterli bilgi vermediğini, hatta obezite olup olmadığımız konusunda bizi yanıltabildiğini söylüyor.

Vücudumuz ilgili daha güvenilir bilgi edinmek ve doğru kilo vermeye yönlendirmek için r. Tanita vücut kompozisyonunuzu takip ederek spor ve diyet programınızın ne kadar işe yaradığını size gösterebiliyor. Toplam kilo ve toplam boyun yanı sıra, kütle-vücut yağ oranı, kas kütlesi, vücut su toplamı, bazal metabolizma hızı ve iç yağ seviyesi gibi veriler de ölçülüyor.

Bunun yanı sıra, uyguladığınız programlarınızın hedefi sadece kilo vermek değil sağlıklı kilo vermek olmalı. Bir yandan kilo verirken bir yandan ne kadar sağlıklı kaldığınızı da vücut kompozisyonunuzu takip ederek anlayabilirsiniz. Bazı yanlış programlar sonucu, kilo verseniz dahi vücut yağ oranınız artabilir, bu hatadan kaçınmak için de yine vücut kompozisyonu takibi çok önemli.

Son güncelleme: 15:15 - 02.05.2016