Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yaşlanmamak için bu vitaminleri alın
Yaşlanmamak için bu vitaminleri alın
İşte yaşlanma karşıtı 4 vitamin.
Moda 11 Şubat 2016 - 11:10

Yaşlanmamak, herkesin hayali. Kırışmış bir cilt, göz altı torbaları, beyaz saçlar… Yaşlanmayı geciktirmek, onunla mücadele etmek için yapmanız gereken yaşlanma karşıtı 4 vitamine hayatınızda yer açmak.

Yaşlanmamak için- Foto: Shutterstock

A vitamini
A vitamini retinol içeren kremler yardımıyla doğrudan cilde uygulandığında ince çizgileri azaltıyor ve güneşin olumsuz etkilerinden koruyor.  Yumurta, ciğer, yağlı balıklarda bol miktarda bulunan A vitamini, gerekli miktardan fazla alındığında kemik dokuya zarar verebiliyor.

C vitamini
Gündelik yaşamda maruz kalınan hava kirliliği, güneş ışınları, sigara cildin yaşlanmasına neden olur.  C vitamini ise bunu önleyici bir antioksidandır. C vitamini, yapılan araştırmalara göre kanserden koruma açısından oldukça etkili. Ayrıca C vitamini, kolajen üretimini artırarak cildinizin genç görünmesini sağlıyor. C Vitaminini ise en iyi taze sebze ve meyvelerden alabilirsiniz.

Yaşlanmamak için- Foto: Shutterstock

E Vitamini
Yağda çözünen bir vitamin olan E vitamini, kremlerde kullanıldığı zaman çatlak ve kuru cildi onarıyor.  Bağışıklık sistemini de güçlendiren E vitamini, doğru miktarda alındığı zaman  serbest radikallerin verdiği zararların azaltılıyor. Yeşil yapraklı sebzeler,  fındık, ceviz, tohumlar, soya yağı, kanola yağı gibi bitkisel yağlar en iyi E vitamini kaynakları arasında yer alıyor.

Niasin
B grubu vitamini olan Niasin, cildin nem kazanmasını sağlıyor. Ölü derinin vücuttan atılmasını sağlamanın dışında iyi kolesterolün artmasını sağlayarak kalp krizi riskini azaltıyor. Balık, et, tavuk eti, yumurta gibi pek çok yiyecekte bulunuyor.

Son güncelleme: 11:11 - 11.02.2016