Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Zaman’ bilimin gücü ile geri sarılıyor
‘Zaman’ bilimin gücü ile geri sarılıyor
Cilt, 20 yaş itibarıyla nem oranını uygun seviyede tutamayıp çevresel faktörlerden etkileniyor ve yaşlanma süreci böylece başlıyor.
Yasemin CANDEMİR
Moda 22 Mayıs 2016 - 01:07

Cilt, 20 yaş itibarıyla nem oranını uygun seviyede tutamayıp çevresel faktörlerden etkileniyor ve yaşlanma süreci böylece başlıyor. Stres ve çevresel etkilerle azalan kolajen için ise
mutlaka her gün cilt temizlenmeli ve nemlenmeli…

54

Yıllarını kadınların güzelliğine adayan efsane isimlerden biri Elisabet Boudahana. L'oreal Paris'in Global Bilim ve Araştırma Direktörü. 20 yıl önce Revitalift serisiyle elde ettiği başarıyı Revitalift Lazer X3 ile devam ettiriyor hatta günümüzün teknolojik buluşu lazerlere bile meydan okuyor. Türk kadınları makyaj yapmayı çok sevmelerine rağmen, nemlendirici ve yaşlanma karşıtı ürün kullanımını ilk yaşlanma belirtilerini görene kadar ihmal ettiklerini söyleyen Boudahane ile cilde geri adım attıran etkenleri konuştuk.
– Yaşlanma karşıtı krem demek sadece kırışıklıklarla savaşması mı demek?
Kırışık önleyici kremlerin nasıl hepsi aynı olmuyorsa, yaşlanma karşıtı bakım da sadece kırışık karşıtı bakım demek değil. L'oreal Paris'te biz, tüm dünyadaki kadınlardaki cilt yaşlanmasını daha iyi karakterize etmek için dermatologlarla ortak çalışmalar yapıyoruz. Cilt yaşlanması her kadın için aynı yaşta başlamamakla birlikte, genellikle iki ana faktörün sonucu olarak ortaya çıkıyor. 20 yıl önce ilk kırışık önleyici ve sıkılaştırıcı krem Revitalift ile bu konuya öncülük etmeye başladık, çünkü kırışıklık önleyiciler asla tek başına yeterli değil. Biz üretimde, yaşlanma karşıtı kozmetikte altın standartlarında bir kırışık karşıtı molekül olan pro-retinol ile ciltteki fibroblast hücrelerini uyararak daha fazla kolajen ve elastin üretimini sağlayan sıkılaştırıcı-kaldırıcı peptidlerin etkilerini birleştirip; ciltteki toparlanmanın etkisinin hızla fark edilmesini sağladığı için kadınlar tarafından çok beğenilen özel bir balmumu ekledik. Sonuçlar son derece tatmin ediciydi. O zamandan beri, daha da etkili kırışıklık önleyici kremler yaratmaya olan çabalarımızdan hiç vazgeçmedik ve 2012 yılında Revitalift Lazer X3 ile gerçek bir atılım yaptık. Bu ürünümüzün bir lazer cihazlarına meydan okuyabileceğine karar verdik.

55

– Yaşlanmayı önlemek için cilt bakımına hangi yaşlardan itibaren başlamak gerekir?
Cilt, 20 yaş itibarıyla nem oranını uygun seviyede tutamayıp çevresel faktörlerden etkileniyor ve yaşlanma süreci böylece başlıyor. Ciltteki sıkılık ve yoğunluğu sağlayan kolajen içeriği ve kalitesi, stres ve çevresel yıpranma gibi cilt için zararlı faktörler sebebiyle azalmaya başlıyor. Yaşlanmayı önlemek için, kadınlar her gün ciltlerini temizlemeli. İyi bir nemlendirici kullanıp stresten uzak durarak, güneşten gelen UV ışınlarına karşı cildi korumak ile genç görünümün korunması mümkün.

53

Cilt yaşlanması, biyolojik yaşlanmaya ek olarak; kirli hava, soğuk, güneşten gelen zararlı UV ışınları, yanlış beslenme veya cilt tipine uygun olmayan ürünlerin kullanımı gibi birçok faktöre bağlı bir süreç.

51

Türk kadınları makyajı seviyor ama iyi temizlemiyor

Türk kadınlarının cildi oldukça farklı olmakla birlikte, Kuzey Fransa kadınlarının cilt yapısına çok benziyor. Kalıtımsal miraslarının doğrultusunda açık veya koyu tonlarda cilt renklerine sahip olmakla birlikte, aşırı UV ışınlarına maruz kalmak ve oksidatif stres tarafından ciltler zamanından önce etkilenebiliyor. Türk kadınları nemlendirici ve yaşlanma karşıtı ürün kullanımını ciltte yaşlanma belirtilerini görene kadar ihmal ediyor ve kırışık önleyicilerin kullanımı ve yaşlanma karşıtı bakım için geç kalıyorlar.

52

Lazere meydan okuyan bileşimler

L'Oreal Paris Revitalift Lazer X3 özellikle cildin yüzeyi ve kırışıklıkların düzeltilmesi, cilt yoğunluğunun artması ve tüm yapının yeniden şekillenmesi gibi faydalar sağlıyor. Bu ürünü dermatolog eşliğinde lazer seansları karşısında uzun zamandır test ediyoruz ve özellikle cildin yenilenmesi konusunda elde edilen sonuçlar oldukça tatmin edici. Lazer uygulamasına meydan okuyan bu formül sayesinde cildin doğal bileşenlerinin üretimi hızlanarak yüzün yeniden şekillenmesine yardımcı oluyor.