Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Zarif adımlara eşlik eden şık paçalar
Zarif adımlara eşlik eden şık paçalar
Dünyada bol paçalı pantolonları ilk olarak 19’uncu yüzyılda Amerika ve İngiltere donanması giydi.
Yasemin CANDEMİR
Moda 18 Mayıs 2016 - 00:53
44

Dünyada bol paçalı pantolonları ilk olarak 19'uncu yüzyılda Amerika ve İngiltere donanması giydi. 60'lı yıllarda ise hippi kültürünün sembolü oldu. O dönem yıldızı parlayan şarkıcı Cher bol paça pantolondan başka bir şey giymeyince, pek çok insan bu akımın peşinden gitmeye başladı. 70'lerde de sık sık karşımıza çıkan bu tasarım, günümüzde yine revaçta…

45

Temel kurallar değişmedi

Jean markalarının hemen hemen hepsinin 2016 koleksiyonlarında bol paça jean tasarımları göze çarpıyor. Seven, Miss Sixty, Wrangler, Levis, Juicy Couture gibi markalar, renk renk bol paça jeanler tasarladı. Elie Tahari, Marc Jacobs gibi dünyaca ünlü moda markaları da hızlı tüketim markalarıyla yarışırcasına bol paçaları podyuma taşıdı. Geçmişten günümüze pek çok kez farklı stillere eşlik ettiler ama temel kuralları hiç değişmedi. Dar bluzlar, bele oturan gömlekler, bağlanabilir kayık yakalar ile giyilebiliyorlar. Sıkı ölçülerde bir beliniz yoksa ve yine de bol paça giymek istiyorsanız tek kullanım şekli kalın bir kemerle beli kamufle etmek.

42

Retro ve bohem

Bu sene farklı formlarıyla dikkat çeken bol paça tasarımlar, makul ölçüde bir bacak boyu ve incelik istiyor. Çünkü herkesin bildiği gibi giyeni olduğundan bir parça daha kısa gösteren bu modeli taşımak oldukça zor. Biraz retro, biraz bohem stillere imza atmanızı sağlayan bu pantolonlar artık sadece jean olarak bulunmuyor. Daha yazlık kumaşlarla da üretilen desenli, bol paça pantolonlar arasından size yakışanı bulabilmek için biraz zaman ayırmanız gerekiyor.

43

Geleceğe bırakılan miras

70'lerde giyilen İspanyol paça pantolonlar şimdi vintage koleksiyonların başrolünde yer alıyor. Yani giydiklerinizi modası geçince atmamanız, çocuklarınıza miras olarak bırakmanız onları çok sevindirebilir. Çünkü bol paça zamansızlığını çoktan ilan etti bile.