Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
10 adımda çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirin
10 adımda çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirin
Kışın iyiden iyiye hissedildiği bugünlerde özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar kolaylıkla bakteri, virüs ve parazit gibi zararlı mikroorganizmaların hedefi oluyor. Bağışıklık sisteminin zayıf olmasının başlıca nedeni ise yetersiz beslenme…
Yaşam 17 Kasım 2016 - 02:04

Kışın iyiden iyiye hissedildiği bugünlerde özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar kolaylıkla bakteri, virüs ve parazit gibi zararlı mikroorganizmaların hedefi oluyor. Bağışıklık sisteminin zayıf olmasının başlıca nedeni ise yetersiz beslenme…

Çocuklarda hazır paketli gıdaların fazla tüketimi ve yüksek karbonhidratlı beslenmenin yanısıra protein, vitamin ve minerallerin yetersiz alımının da beslenme yetersizliğine neden olduğunu belirten Acıbadem Beylikdüzü Cerrahi Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Gizem Bahçıvan, “Sağlıklı bir kış geçirebilmek için vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek, yapılan beslenme hatalarını düzeltmek şart” dedi. Bahçıvan, çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirmenin 10 püf noktasını anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

16

1- Bağırsaklardaki iyi bakterileri arttırın
Bağışıklık sisteminin oluşumunda bağırsak en önemli organdır. Bağırsaklarda bulunan iyi bakteri sayısı ne kadar fazla olursa bağışıklık sistemi de o kadar güçlü olur. Probiyotikler bağırsaklardaki yararlı mikroorganizmaları arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Kefir, içeriğinde probiyotik bakterileri en çok bulunduran besinlerden olduğundan çocuğunuza mutlaka kefir içme alışkanlığı kazandırın. Kefirin tadını sevmeyen çocuklar için kefiri meyveyle blenderdan geçirip meyveli içecek yapabilirsiniz.

2

2- Yiyeceklerine yulaf kepeği ekleyin
Çocukların yiyeceklerinin içine yulaf kepeği ekleyerek bağışıklığını güçlendirebilirsiniz. Yulaf kepeği çözünebilir lif olan beta-glukan içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırır. Aynı zamanda bağırsakların çalışmasını sağlar ve uzun süre tokluk hissi verir. Tek başına çok lezzetli olmayan yulaf kepeği doğru kombinasyonlarda kullanılarak çok lezzetli hale getirilebilir. Ancak aşırısı fayda yerine zarar getirebileceğinden gün içerisinde toplam tüketilecek yulaf kepeğinin ölçüsü iki tatlı kaşığını aşmamalıdır.

1

3- Antioksidan içeriği yüksek karışımdan verin
Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonlarla mücadelesinde yardımcı olan zencefil ve zerdeçal yemeklerde baharat olarak kullanılabilir. Örneğin, yarım çay bardağı balın içine bir tatlı kaşığı toz zencefil ve toz zerdeçal, bir çay kaşığı tarçın ve sulandırmak için içine az miktarda limon ekleyerek bu karışımı her sabah birer tatlı kaşığı yedirip çocuğunuzun güne antioksidan içeriği yüksek bir karışımla başlamasını sağlayabilirsiniz.

6

4- İki yaşın üzerinde propolis mucizesinden faydalanın
Doğanın bir mucizesi olan propolisin asıl rolü, arıların kovan içerisinde sağlıklı bir yaşam sürebilmelerini sağlamaktır. İnsanların da bağışıklık sistemini destekleyen propolisin içerisinde yoğun olarak bulunan flavanoitler, çok güçlü antioksidanlar olup bağışıklık sistemini destekler ve vücut direncinin yükseltilmesini sağlar. Fakat iki yaş altı çocuklarda arı ürünleri hayati önem taşıyan solunum felcine neden olabileceği için kesinlikle tüketilmemelidir.

7

5- Mevsim sebze ve meyvelerini yedirin
C vitamini bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra pek çok vitamin ve mineralin vücut tarafından kullanılmasını sağlar. Taze meyve ve sebzeler C vitamini açısından oldukça zengin kaynaklardır. Çocukların beslenmesinde mevsimine uygun sebze ve meyveler günde üç, dört porsiyon tüketildiğinde C vitamini yeterli miktarda alınmış olur. Kış aylarında da C vitamini içeriği yüksek olan turunçgiller, kivi ve yeşil yapraklı sebzeleri günlük beslenmeye katmak büyük fayda sağlar.

12

6- Demir eksikliğine baktırın
Vücuttaki demir depoları azalınca hücrelere yeteri kadar kan gidemiyor. Hücrelere giden oksijen miktarı azalınca da enfeksiyona yakalanma riski artıyor. Bu durumun önüne geçmek için demirden zengin yiyecekler kırmızı et, tavuk ve hindi eti, yumurta, kuru baklagilleri günlük beslenmede tüketmek gerekiyor. Çocuklara yemeklerle demir içeriği yüksek kırmızı et verdiğinizde yanına C vitamininden zengin yeşil yapraklı sebze içeren salata ekleyip demir emilimini arttırmalısınız. Sabah kahvaltısında yumurtanın yanına yine C vitamini içeren domates ve sivri biber eklemeyi de alışkanlık haline getirin.

5

7- Sağlıksız atıştırmalıklardan kaçının
Abur cubur ve fast food yiyecekler bağışıklık sisteminin zayıflamasında önemli rol oynuyor. Bu nedenle hazır paketli gıdaların ve yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin zararlarını çocuğunuza sabırla anlatın. Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar olarak ceviz, fındık ve badem verin. Haftada iki gün balık tüketimini alışkanlık haline getirin. Zira E vitaminiyle ortak çalışan selenyum çok güçlü bir antioksidandır. Hücre yapısına zarar veren serbest radikallere karşı koruma sağlar. Balık ve deniz ürünlerinde, hindi eti, yumurta, ceviz ve fındık gibi yağlı tohumlarda bol bol bulunur.

13

8- Çinkodan zengin besinlere önem verin
Çinko eksikliği ilk önce bağışıklık sistemini zayıflatır ve vücudu enfeksiyonlara karşı güçsüz hale getirir. Kırmızı et, ıspanak, süt, yoğurt, kabak çekirdeği, ceviz, fındık ve badem doğal bir antioksidan olan çinko bakımından zengin besinlerdir. Sabah kahvaltısında bir yumurta, öğle yemeğinde iki köfte yiyen çocuk günlük çinko ihtiyacının yarısından çoğunu karşılamış olur.

9- D vitamini düzeyini ölçtürün
Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli vitaminlerden biri de D vitamini. Daha az güneş gördüğümüz kış aylarına girmeden çocuğunuzun kanındaki D vitamini düzeyini ölçtürün. D vitamini yağlı balıklarda, yumurta sarısı, peynir ve sütte bulunur. Fakat tek başına besinlerle almak yeterli olmadığından, vücutta yeterli D vitamini olması için öğle saatlerinde kol, bacak ve avuç içlerinin günde 15-20 dakika güneşte kalmasını sağlayın.

3

10- Uyku düzenine dikkat edin
Çocuğunuz yaş grubuna göre 8-12 saat arasında uyumalıdır. Uyku düzenine önem verilen çocuklar hastalıklara karşı daha dirençli olur. Çocuklarda büyümeyi sağlayan, organların çalışmasını düzenleyen, aynı zamanda vücudun onarım mekanizmasında görevli olan ve bağışıklığı güçlendiren melatonin hormonu uyku halinde (karanlık ortamda-derin uykuda) salgılanır. Düzensiz uyku uyuyan çocuklar bu hormonun etkilerinden faydalanamaz; dolayısıyla vücut direnci zayıflar ve hastalıklara yakalanması daha kolay olur.