Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
10 günlük detoksla bahar için yenilenin
10 günlük detoksla bahar için yenilenin
10 günlük bir detoks molası vermek, vücudunuza ve zihninize iyi gelecek
Yaşam 22 Mart 2016 - 14:41

Detoks sindirim sisteminizi ve yanlış beslenmenin organlarınızdaki yoğun baskısını durdurarak, rahatlamanızı sağlar. Siz de baharda kendini yenileyen doğa gibi kendinize bir mola verin…

10 GÜN BOYUNCA BU BESİNLERİ TÜKETMEYİN!

Şekere ara verin

Şekerli besinler yedikçe aynı tatmine ulaşmak için daha çok şeker yeme isteği oluşuyor. Ayrıca şeker kanser hücrelerini beslemekten tutun vücutta kötü bakteri oluşumuna (candida) kadar pek çok hastalıkla ilişkilendirilmiş durumda. Şeker yemeyi bir süre bırakıp tekrar başladığınızda tadı çok keskin ve itici geliyor. Bunu hissedebilmenin tek yolu ara vermek.

İşlenmiş şekeri kestiğinizde düşük şekerli meyve, sebze ve kuru meyvelerle şeker ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde karşılamanız mümkün.

10 gün boyunca işlenmiş beyaz veya kahverengi şekerle yapılmış hiçbir şey tüketmeyin. Meyve suları, gazlı içecekler gibi İçinde şeker, früktoz, glikoz, mısır şurubu içeren hiçbir hazır gıda tüketmeyin.

Glüten yasak!

Siz de pizza veya makarna yedikten sonra bir ağırlık çöktüğünü hisseder misiniz? Sebebi glüten olabilir.

10 gün boyunca buğday, arpa, yulaf, çavdar ve bu tahılların unlarıyla yapılmış her şeyi beslenmenizden çıkartın.

Glütenli gıdalar yerine tüketebileceğiniz kinoa, baklagiller, badem, fındık, fıstık, ceviz, karabuğday, esmer pirinç gibi pek çok sağlıklı seçenek var.

Kırmızı et ve Tavuk yerine balık

Et sindirim sistemini en çok zorlayan besin. Üstelik olabilecek en asidik besinlerden biri. Üretim şartları ve kullanılan yem ve ilaçlarla ilgili de pek çok soru işareti var.

10 gün boyunca kırmızı et ve tavuk yemeyin. Et ihtiyacınızı kızartma olmamak şartıyla balık ve diğer deniz ürünlerinden karşılayabilirsiniz.

Süt şişiriyor

Sütlü ürünler vücutta mukus yaratıyor. Eğer boğazınızda geniz akıntısı gibi hisleri sıkça yaşıyorsanız sebebi sütlü ürünler olabilir. Üstelik ineklerde kullanılan hormon ve antibiyotikler vücudunuza geçiyor ve östrojen etkisi yapıyor. Şişkinliğe, kilo almaya sebep oluyor.

10 gün boyunca süt, peynir, yoğurt, tereyağı, kaymak, dondurma ve benzeri bütün sütlü ürünleri kesin. Şaşırtıcı derecede olumlu sonuçlarını görebilirsiniz.

Alkol yağ yakımını yavaşlatıyor

Yüksek şeker içeriği, vücutta toksin etkisi yaratması, tamamen asidik olması ve bağımlılık yapması herkesin bildiği şeyler. Bunlara ek olarak alkol vücudun yağ yakma mekanizmasını yavaşlatıyor, su tutmasına ve şişkinliğe sebep oluyor.

10 gün boyunca bira, şarap dahil hiç alkol tüketmeyin.

Soyalı ürünlerin yararttığı asidik etkiyi durdurun

Soyalı ürünlerin çoğu işlenmiş besinler. Büyük oranda GDO kullanıldığı da biliniyor. Vücudunuzda asidik bir etki yapıyor. Üstelik işlenmiş soya östrojen etkisi gösterip şişkinlik ve kilo alımına yol açabiliyor.

Mısır tüketmeyin

Mısır da asidik, GDO kullanımı yoğun ve şeker oranı yüksek bir besin. 10 gün boyunca mısır, mısır unu ile yapılan gıdalar, mısır gevreği tüketmeyin.

NE YEMEK GEREKİR?

Taze, mevsimsel, tercihen organik sebze ve meyveler
Organik yumurta veya bıldırcın yumurtası
Deniz balıkları ve kızartma-tereyağında olmamak kaydıyla diğer deniz ürünleri
Baklagiller: nohut, kuru fasulye, barbunya… İdeali 10 günde en fazla 3 kez.
Kuruyemiş – eğer kilo vermek istiyorsanız ideali günde bir avuç kadar
Avokado
Kabuklu esmer pirinç
Kinoa

Karabuğday
Tahin
Hurma, goji berry, erik gibi kuru meyveler
Zencefil, zerdeçal, tarçın
Zeytin
Yeşil çay ve her türlü bitki çayı
Maden suyu