Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
10 soruda romatizma
10 soruda romatizma
Romatizma, kas-iskelet sistemindeki yapıları etkileyen ağrı, şişlik, hareket kısıtlığı ve şekil bozuklukları gibi sorunları beraberinde getiren ve yaklaşık 200 çeşidi olan ciddi bir hastalıktır…
Yaşam 16 Kasım 2016 - 00:34

Romatizma, kas-iskelet sistemindeki yapıları etkileyen ağrı, şişlik, hareket kısıtlığı ve şekil bozuklukları gibi sorunları beraberinde getiren ve yaklaşık 200 çeşidi olan ciddi bir hastalıktır…

Ülkemizde romatizmal hastalıklar oldukça yaygın. Başta eklemler olmak üzere, kaslar, kemikler, eklem bağları ve omurga gibi hareket etmenizi sağlayan doku ve organlar bu hastalıktan etkilenir. Romatizmanın kalp-damar sistemini tutması ise belirti vermeden seyredebildiği için hayatı tehdit edebilir… Liv Hospital Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şenol Kobak romatizmayla ilgili sorularımızı cevapladı.

5

Romatizma nedir?
Öncelikle kas-iskelet sistemini tutan, fakat birçok iç organı da etkileyebilen kronik hastalıklardır.

8

Kimler risk altındadır?
Romatizmal hastalıklar çocukluk çağı dahil her yaşta görülebilir. Genç yaştaki erkeklerin veya doğurganlık çağındaki kadınların yanı sıra yaşlılarda dejeneratif ağırlıklı romatizmal hastalıklar da ortaya çıkabilir.
Genetik midir?
Birçok romatizmal hastalıkta genetik geçiş söz konusu olabilir. Bazı genlerin varlığında hastalığa yatkınlık artar ve hastalık daha ağır seyreder.

9

Hangi şikayetler varsa romatizmal bir hastalıktan şüphelenilmelidir?
Romatizmal hastalıklar kendini çok geniş ve farklı bulgularla gösterebilir. Her ne kadar ağrı şikayeti ön planda olsa da, bu buzdağının sadece görünen kısmıdır. Genel olarak eklemlerde ağrı, şişlik, hareket kısıtlığı ve sabah tutukluğu mevcuttur.
Hastalar hangi şikayetlerle doktora başvurur?
Ağrı, hastayı doktora getiren en önemli şikayettir. Genç erkeklerde oluşan, sabah tutukluğuyla birlikteki bel, sırt ve boyun ağrılarının varlığında romatizmal bir hastalığın olabileceği düşünülmelidir. Genç ve orta yaşlı kadınlarda küçük eklemlerde ağrı, şişlik ve sabah tutukluğu da görülebilir. Bunun yanı sıra ağız ve göz kuruluğu, deri döküntüleri, ağız ve genital bölgede aftlar, el veya ayak parmaklarında beyazlaşma, sararma ve morarma, deri sertliği, saç dökülmesi, kas ağrıları ve güçsüzlük, tekrarlayan ateş, karın ve/veya göğüs ağrıları atakları da görülebilir.

4

Romatizmal hastalıklar sadece eklemleri mi tutar?
Hastalar sıklıkla bu şikayetlerle doktora başvurur ama eklem tutuluşu buzdağının sadece görünen kısmıdır. Romatizmal hastalıklar, hayatı tehdit eden iç organ (kalp, akciğer, böbrek, sinir sistemi) tutuluşları da yapabilir. Eforla gelişen nefes darlığı ve/veya kuru öksürük, akciğer tutuluşunun ilk semptomları olabilir. Göğüs ağrısı ve/veya çarpıntı, kalp tutuluşunun önemli bulguları olabilir. İdrarda renk değişikliği, hipertansiyon ve/veya böbrek yetmezliğine kadar varan böbrek tutuluşu görülebilir. Yine baş ağrısı, unutkanlık, epilepsi veya el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük, sinir sistemi tutuluşunun bazı belirtileridir.

7

Sakatlığa yol açar mı?
Sık karşılaşılan romatizmal hastalıkların toplumda görülme oranı yüzde 1'dir. Romatizmal hastalıklar farklı seyirlere sahiptir. Bu seyri belirleyen faktörlerin içinde, hastalığın tipi, erken tanı ve tedavinin yanı sıra, hasta eğitimi ve bilinçlendirilmesi yer alır. Bazı romatizmal hastalıklar sakatlıkla sonuçlanabilir.
Nasıl teşhis edilir?
Erken tanı romatizmal hastalıklarda çok önemlidir. Erken tanı, sakatlıkları ve iç organ tutuluşlarını önleyebilir. Hastalığa tanı konmasında en önemli unsur hastalıkla ilgili iyi bir öykü ve hasta muayenesidir. Hastanın şikayetleri, özgeçmişi ve soyağacıyla ilgili bulgular, iyi bir muayeneyle beraber, doğru tanı için olmazsa olmazlarıdır. Kan ve idrar tetkikleri yanı sıra ultrasonografi, tomografi de gerekebilir.
Tedavisi mümkün mü?
Romatizmal hastalıklar, kronik, enflamatuvar hastalıklardır. Tedavideki amaç sadece hastalığı kontrol altına almak değil, hastaların fonksiyonel durumunu ve yaşam kalitesini de arttırmaktır. Son yıllarda gelişen tedavi seçenekleriyle bu hedeflere büyük oranda ulaşılır. Romatizmal hastalıklar ağrı kesici ilaçlarla değil, hastalığın seyrini ve prognozunu değiştiren temel etkili ilaçlarla yapılmalıdır. Hedef sadece ağrıyı değil, hastalığı kontrol altına almak olmalıdır. Son 10 yıldan beri romatizmal hastalıkların tedavisinde devrim niteliğinde gelişmeler olmuştur. Bu hastalıkların oluşmasında görev alan bazı moleküller keşfedilmiş ve bunlara yönelik geliştirilen ilaçlarla hastalığın kontrol altına alınması mümkün olmuştur.
Kortizon ilaçları zararlı mı?
Kortizon, romatizmal hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan bir ilaçtır. Gerektiği durumlarda, uygun doz ve mutlaka doktor kontrolü altında, güvenle kullanılabilir.