Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
13 çocuktan birinde besin alerjisi var
13 çocuktan birinde besin alerjisi var
Günümüzde besin alerjisi başta olmak üzere hastalığın görülme sıklığı yüzde elli oranında artmış durumda.
Yaşam 11 Mart 2016 - 00:29

Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony

Alerji her yaşta ortaya çıkabiliyor. Günümüzde besin alerjisi başta olmak üzere hastalığın görülme sıklığı yüzde elli oranında artmış durumda. Her 13 çocuktan birinde besin alerjisi bulunuyor…

Hayati tehlike oluşturan, aniden gelişen, bütün vücut fonksiyonlarını durduran ‘anafilaksi'ye karşı Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony anne ve babaları uyarıyor. Çünkü her türlü besinin alerji ve anafilaksi yapma potansiyeli bulunuyor.

Anaflaksiye dikkat!

Genellikle erken çocukluk döneminde başlayan besin alerjisi anne karnında, erişkin yaşlarda ya da yaşlılıkta da ortaya çıkabiliyor. Çocuklukta başlayan besin alerjilerinin yüzde doksanının geçtiğini belirten Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, besin alerjilerinin yüzde 10'unun ömür boyu devam ettiğini söylüyor ve ekliyor: “Besin alerjileri bazen hafif belirtilerle kendini gösterirken bazen de hayati tehdit yaratan çok şeklinde ortaya çıkabilir. Anafilaksi denilen, aniden gelişen ve bütün vücut fonksiyonlarının durması şeklinde kendini gösteren şok, besin alerjisinin etkilediği organa göre değişir.”

Gelişimi etkilerse…

Besin alerjileri, ciltte kuruluk, kaşıntı, döküntü, ürtiker ve çocukluk çağı egzaması denilen belirtilere neden olabiliyor. Alerji solunum yollarını etkilediğinde astıma bile sebep olabiliyor. Sindirim sistemini etkilediğinde ise ishal, kabızlık, kilo alamama ve büyümede duraklamaya neden olabiliyor. Besin alerjilerinin çocukların büyüme ve gelişmesini olumsuz yönde etkileyebileceğini belirten Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, dikkat edilmesi gereken durumun besin alerjisine bağlı gelişebilen anafilaksi olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Besin alerjisi teşhisi hastanın öyküsüne, fiziki muayenesine, bulgularına, alerjik deri testlerine ve kanda spesifik olarak bakılan IgE ile konulabiliyor.”